Otsi ainult pealkirja järgi
Avaleht > Hooldus > Väline hooldus > Autokere hooldus

Autokere hooldus

Ettevaatust autokere välispinna hooldusel!

Igasuguste keemiliste puhastusainete ja poleerimisvahendite kasutamisel peab järgima täpselt kõiki nende pakendeil olevaid juhtnööre. Lugege tähelepanelikult läbi kõik hoiatused ja ohutusnõuded, mis sildile on trükitud.

MÄRKUS

Kui pargite sõiduki roostevaba metallsildi või tuuleklaasi vms hoone poole, võib väliskonstruktsioonist peegelduv päikesevalgus kahjustada plastist välisserva (põrkearus, spoiler, kaunistus, lamp, välispeegel jne). Plastist välisserva kahjustamise vältimiseks parkige sõiduk eemale kohtadest, kus võib tekkida peegelduv valgus, või kasutage sõiduki katet. (Olenevalt sõidukist võivad välisservad (nt spoiler) erineda.)

Värvkatte hooldus

Pesemine

Sõiduki välispinna kaitsmiseks rooste ja muude kahjustuste eest peske auto vähemalt kord kuus leige või külma veega põhjalikult puhtaks.

Kui kasutate autot maastikusõiduks, tuleb seda pesta pärast iga maastikusõitu. Olge eriti tähelepanelik soola, pori ja igasuguse muu kogunenud mustuse eemaldamisel. Hoidke kere uste allosas olevad äravooluavad alati puhtad. Putukad, tõrv, puuvaik, lindude väljaheited, tööstusreostus ja sarnased sadestised võivad teie sõiduki viimistlust kahjustada, kui neid kohe ei eemaldata.

Ise kohe pesemine tavalise veega ei pruugi kõiki neid sadestisi täielikult eemaldada. Kasutada võib pehmed seepi, mis on ohutu värvitud pindadele. Pärast pesemist loputage sõidukit leige või külma veega. Ärge laske seebil viimistlusele kuivada.

ETTEVAATUST
  • Ärge kasutage tugevat seepi, keemilisi puhastusvahendeid või kuuma vett ja ärge peske sõidukit otsese päikesevalguse käes või kui sõiduki kere on soe.

  • Olge auto külgakende pesemisel ettevaatlik, eriti juhul, kui kasutate survepesurit. Vesi võib akna vahelt sisse pääseda ja auto võib seest märjaks saada.

  • Vältimaks plastosade ja lampide kahjustumist ärge puhastage keemiliste lahuste ega tugevate pesuvahenditega.

HOIATUS

Märjad pidurid

Kontrollige pärast sõiduki pesemist aeglaselt sõites pidureid, et teha kindlaks, kas vesi on neid mõjutanud. Kui pidurdusvõime on halvenenud, kuivatage pidurid ära, vajutades aeglast kiirust hoides pidevalt kergelt piduripedaali.

Pesemine survepesuriga
  • Kui kasutate auto pesemiseks survepesurit, ärge hoidke pesuri pihustuspüstolit autole liiga lähedal.

    Liiga väike kaugus autost või liiga tugev veesurve võib autoosi kahjustada või vesi võib neisse sisse pääseda.

  • Ärge suunake survepesuri veejuga otse kaamerale või seda ümbritsevale alale. Survepesuri tugev veejuga võib andureid kahjustada ja süsteem ei pruugi enam normaalselt töötada.

  • Ärge viige pihusti otsikut plastik- ja kummiosadele või konnektoritele liiga lähedale.

ETTEVAATUST
  • Mootoriruumi pesemine veega (sh survepesuriga) võib tekitada häireid mootoriruumis asuvates vooluahelates.

  • Ärge laske kunagi veel või muudel vedelikel sõiduki elektriosadega kokku puutuda, sest see võib neid kahjustada.

Vahatamine

Vahatage sõidukit, kui värvil ei ole enam vett.

Peske ja kuivatage sõiduk alati enne vahatamist. Kasutage kvaliteetset vedel- või pastavaha ja järgige tootja juhiseid. Vahatage ka kõiki värvimata metallosi ja -liiste, et neid välismõjude eest kaitsta ning nende läiget säilitada.

Õli, tõrva jms plekkide eemaldamine spetsiaalse plekieemaldajaga koorib tavaliselt värvkattelt maha ka vahakihi. Vahatage need piirkonnad kindlasti uuesti, isegi kui ülejäänud sõiduk ei vaja veel vahatamist. Ärge kandke vaha kõrgreljeefis värvimata osadele, kuna see võib neid tuhmistada.

ETTEVAATUST
  • Kuiva lapiga tolmu või mustuse pühkimine sõidukilt kriimustab viimistlust.

  • Ärge kasutage kroomitud või anooditud alumiiniumosadel terasvilla, abrasiivseid puhastusvahendeid, happelisi pesuvahendeid või tugevaid pesuvahendeid, mis sisaldavad väga leeliselisi või söövitavaid aineid. See võib kahjustada kaitsekihti ja põhjustada pleekimist või värvi kulumist.

Viimistluse kahjustuste parandamine

Värvitud pinnale tekkinud sügavad kriimustused ja kivitäkked peab otsekohe ära parandama. Paljastatud metall läheb kiiresti rooste ja võib areneda suureks paranduskuluks.

MÄRKUS

Kui teie sõiduk on kahjustatud ja vajab mis tahes metallosade parandust või asendamist, veenduge, et autoremonditöökoda kannab parandatavatele või asendatavatele osadele korrosioonivastast vahendit.

Erksa metalli hooldus

  • Asfaldipigi ja putukate eemaldamiseks kasutage asfaldiplekkide eemaldusvahendit, ent mitte kaabitsat või muid teravaid esemeid.

  • Läikivate metallpindade kaitsmiseks korrosiooni eest kandke neile kiht vaha või kroomikaitsevahendit ja hõõruge tugevalt läikima.

  • Talvistes ilmaoludes või rannikualadel katke läikivad metallpinnad paksema vaha- või kaitsevahendi kihiga. Vajaduse korral katke osad mittesööbiva vaseliiniga või muu kaitsva ainega.

Kerepõhja hooldus

Sööbivad ained, mida kasutatakse tänavatel jääja lumetõrjeks või tolmu vähendamiseks, võivad koguneda auto põhjale. Kui neid aineid ei eemaldata, võib see põhjustada põhjadetailide – kütusetorude, raami, põhjapaneeli ja väljalaskesüsteemi – kiirenenud roostetamist isegi juhul, kui neid on töödeldud roostetamisvastase kaitsevahendiga.

Loputage auto põhi ja rattakoopad vähemalt kord kuus, iga kord pärast maastikusõitu ja iga talveperioodi lõpus leige või külma veega põhjalikult puhtaks. Pöörake kerealusele pinnale ja detailidele erilist tähelepanu, sest seal on raske kogu pori ja mustust näha. Tänavamustuse niisutamine ja mitte eemaldamine teeb rohkem kahju kui kasu. Sõidukite alumistes servades, uksealustes liistudes ja raamis on äravooluavad, mis ei tohi olla mustusega ummistunud; nendesse piirkondadesse jäänudvesi võib põhjustada roostet.

HOIATUS

Kontrollige pärast sõiduki pesemist aeglaselt sõites pidureid, et teha kindlaks, kas vesi on neid mõjutanud. Kui pidurdusvõime on halvenenud, kuivatage pidurid ära, vajutades aeglast kiirust hoides pidevalt kergelt piduripedaali.

Alumiiniumvelgede hooldus

Alumiiniumveljed on kaetud läbipaistva kaitsekihiga.

  • Ärge puhastage alumiiniumvelgesid abrasiivpuhastusvahendite, poleerimisvahendite, lahustite ega traatharjaga. Nii võite velgede viimistluskihti vigastada.

  • Puhastage velge, kui see on jahtunud.

  • Kasutage ainult õrnatoimelist seepi või neutraalset pesuvahendit ning loputage seejärel põhjalikult puhta veega. Puhastage kindlasti veljed ka pärast soolastel teedel sõitmist. See aitab roostetamist vältida.

  • Vältige velgede pesemist pärast soolastel teedel sõitmist.

  • Ärge kasutage aluselist ega happelist pesuvahendit. Sellised vahendid võivad alumiiniumvelgede kaitsekihti kahjustada.

Korrosioonikaitse

Sõiduki kaitsmine korrosiooni eest

Kasutades korrosiooni vastu võitlemiseks kõige arenenumaid projekteerimis- ja ehitustavasid, toodame me kõrgeima kvaliteediga sõidukeid. Siiski on see vaid osa tööst. Pikaajalise korrosioonikindluse saavutamiseks on vajalik ka omaniku koostöö ja abi.

Korrosiooni tüüpilisemad põhjused

Tüüpilisemad põhjused, mille tõttu korrosioon võib tekkida, on järgmised.

  • Teedel kasutatav sool ning pori ja niiskus, millel lastakse auto põhjale koguneda.

  • Värvkatte või kaitsekihtide eemaldumine kivitäkete, tugeva hõõrdumise, kriimustuste või väiksemate mõlkide tulemusel, mille tõttu jääb paljastunud metall korrosiooni eest kaitseta.

Kõrge korrosiooniriskiga piirkonnad

Kui elate piirkonnas, kus teie auto satub pidevalt korrodeerivate ainete mõjuvälja, on korrosioonivastane kaitse eriti tähtis. Kiirenenud korrosiooni tavalisemad põhjuse on teedel kasutatav sool, tolmu vähendamiseks kasutatavad kemikaalid, ookeanituuled ja tööstuslikud saasteained.

Niiskus soodustab korrosiooni

Niiskus loob korrosiooni tekkeks kõige soodsamad tingimused. Korrodeerumine kiireneb kõrge õhuniiskuse juures, eriti siis, kui temperatuur on vaid veidi nullist ülalpool. Sellistes tingimustes hoiab aeglaselt aurustuv niiskus söövitavat ainet sõiduki pinnal. Muda on eriti söövitav, kuna see kuivab aeglaselt ja hoiab niiskuse sõiduki küljes. Kuigi muda paistab olevat kuivanud, võib see siiski niiskust sisaldada ja korrosiooni soodustada. Ka kõrged temperatuurid võivad kiirendada selliste osade korrodeerumist, mis ei ole korralikult ventileeritud, sest niiskus ei saa sel juhul kiiresti hajuda.

Kõigist nimetatud põhjustest tulenevalt on väga tähtis hoida oma auto puhas nii porist kui ka igasugusest muust mustusest. See ei kehti mitte ainult auto nähtavate pindade, vaid eriti just auto põhja kohta.

Korrosiooni vältimiseks

Saate aidata korrosiooni vältida, alustades järgmiste asjade järgmisega.

Hoidke oma sõiduk puhas

Parim meetod oma auto kaitsmiseks korrosiooni eest on hoida see puhas kõigist korrodeerivatest ainetest. Eriti tähtis on seejuures pöörata tähelepanu auto põhjale.

  • Kui elate kõrge korrosiooniriskiga piirkonnas — näiteks ookeani läheduses, piirkonnas, kus sõiduteid soolatatakse, kõrge tööstusliku saastumisega piirkonnas, kohas, kus esineb happevihmu vms, peate korrosiooni vältimiseks olema eriti hoolikas. Talvel loputage auto põhi puhtaks vähemalt kord kuus ning kui talv saab läbi, viige läbi üks eriti põhjalik kerepõhja puhastus.

  • Pöörake sõiduki alaosa puhastamisel erilist tähelepanu poritiibadele ja muudele piirkondadele, mis on vaateväljast väljaspool. Puhastage põhjalikult; vaid kogunenud mustuse niisutamine, mitte pesemine, kiirendab korrosiooni, mitte ei takista seda. Eriti tõhusalt aitab kogunenud pori ja korrodeerivaid aineid eemaldada surve- või aurupesur.

  • Uste alaservade, lävekarpide ja raami puhastamisel jälgige, et nendes asuvad vee äravooluavad püsiksid puhtad ja takistustest vabad, et niiskus välja pääseks ega jääks ummistunud avadesse seisma, kiirendades sel moel roostetamist.

Hoidke oma garaaž kuiv!

Ärge parkige oma sõidukit niiskesse, halvasti ventileeritud garaaži. Sellises kohas on korrosiooni tekkeks loodud eriti head tingimused. Eriti kehtib see juhul, kui pesete oma autot garaažis või sõidate autoga garaaži sisse, kui auto on veel märg või lume, jää või poriga kaetud. Isegi soojendusega garaaž võib korrosiooni kiirendada, kui see ei ole ventileeritud, et niiskus saaks väljuda.

Hoolitsege auto värvkatte ja välisviimistluse eest!

Viimistluse kriimud ja täkked tuleb korrosiooni vältimiseks võimalikult kiiresti värviga "üle värvida". Kui läbi paistab paljas metall, on soovituslik pöörduda kvalifitseeritud autoremondi- ja värvimistöökoja poole.

Lindude väljaheited: lindude väljaheited on väga söövitavad ja võivad kahjustada värvitud pindu kõigest mõne tunniga. Eemaldage lindude väljaheited alati esimesel võimalusel.

Ärge jätke sisemust hooletusse

Niiskus võib koguneda jalamattide ja vaipkatte alla ning põhjustada korrosiooni. Kontrollige perioodiliselt jalamattide alla, tagamaks, et vaipkate on kuiv. Olge eriti ettevaatlik, kui veate sõidukis väetist, puhastusvahendeid või kemikaale.

Neid tohib vedada vaid sobivates mahutites ja mis tahes ümberminemised või lekked tuleb ära koristada, puhta veega loputada ja korralikult kuivatada.