Otsi ainult pealkirja järgi
Avaleht > Sõiduki juhtimine > Rasked sõidutingimused

Rasked sõidutingimused

Kui sõidutingimused halvenevad halva ilma või teeolude tõttu, tuleb sõitmisele pöörata veelgi suuremat tähelepanu kui tavaliselt.

Ohtlikud teeolud

Ohtlike sõidutingimuste korral, nagu vees, lumes, jääs, mudas, liivas või sarnastes ohtlikes kohtades sõitmisel järgige neid soovitusi.

  • Sõitke ettevaatlikult ja võimaldage pidurdamiseks pikem vahemaa.

  • Vältige järsku pidurdamist või rooli keeramist.

  • Ärge pumbake piduripedaali ABS-piduriga varustatud sõiduki korral.

  • Kui olete lumme, mudasse või liiva kinni jäänud, kasutage teist käiku. Kiirendage aeglaselt, et vältida veorataste keerutamist.

  • Kasutage jääle, lumme või mutta kinni jäämise korral veojõu tagamiseks veorataste all liiva, soola või muud libisemiskindlat materjali.

Ümberpaiskumine

See auto on maastur (SUV). Maasturite puhul on ümberpaiskumisoht palju suurem kui tavaliste autode puhul. Maasturitel on suurem kliirens (kere kõrgus maast) ja kitsam haarduvus, mis võimaldab sõita ka maastikul.

Konkreetsed konstruktsioonilised omadused annavad sellele sõidukile võrreldes muud tüüpi sõidukitega kõrgema raskuskeskme. Suurema kliirensi eeliseks on parem vaade teele, mis võimaldab probleeme ette näha.

Need ei ole ette nähtud sõitma kurvides tavaliste sõiduautodega samal kiirusel; sarnaselt sellele, et madalad sportautod ei ole mõeldud rahuldavaks kasutamiseks maastikul. Seetõttu soovitame tungivalt kõigil sõitjatel turvavööd kasutada.

Ümberpaiskumise korral on turvavööga kinnitamata reisija vigastusteoht palju suurem kui turvavööga kinnitatud reisijal. Juht saab mitmel moel ümberpaiskumise ohtu vähendada.

Vältige võimaluse korral järske pöördeid ja muid äkilisi manöövreid, ärge vedage rasket katusekoormat ning ärge kunagi autot ühelgi viisil muutke.

HOIATUS

Ümberminekuoht

Nagu teistegi maasturite (SUV-de) puhul, võib selle sõiduki vale käsitlemine lõppeda kontrolli kaotamise, õnnetuse või sõiduki ümberminekuga.

  • Maasturite puhul on ümberpaiskumisoht palju suurem kui tavaliste autode puhul.

  • Konkreetsed konstruktsioonilised omadused (suurem kliirens, kitsam haarduvus jne) annavad sellele sõidukile võrreldes muud tüüpi sõidukitega kõrgema raskuskeskme.

  • Maasturid pole ette nähtud kiireks kurvide läbimiseks võrreldes tavaliste sõidukitega.

  • Vältige järske pöördeid ja muid äkilisi manöövreid.

  • Ümberpaiskumise korral on turvavööga kinnitamata reisija vigastusteoht palju suurem kui turvavööga kinnitatud reisijal. Veenduge, et kõik sõidukis olevad isikud oleksid korralikult kinnitatud.

HOIATUS

Sõiduk on varustatud rehvidega, mis on ette nähtud ohutuks sõitmiseks ja juhitavuse tagamiseks. Ärge kasutage originaalist erinevat mõõtu ja tüüpi rehve ega velgesid. Valed rehvid võivad mõjutada auto turvalisust ja sooritust ning põhjustada ümberpaiskumise või muu vigastusterohke õnnetuse. Rehvide vahetamisel asendage kõik neli rehvi sama mõõtu, tüüpi ja marki ning samasuguse turvisemustri ja kandevõimega rehvidega.

Auto edasi-tagasi kiigutamine

Kui auto on vaja lumest, liivast või porist välja „kiigutada”, keerake esmalt rooli vasakule ja paremale, et puhastada ära pinnas esirataste ümber. Seejärel vahetage korduvalt käiku edasikäigult tagasikäigule (R) ja vastupidi.

Ärge kiirendage mootorit ja keerutage rattad võimalikult vähe. Kui olete mõne katse järel ikka kinni, laske sõiduk puksiiriga sõiduki abil välja tõmmata, et vältida mootori ülekuumenemist ja võimalike ülekande kahjustusi.

HOIATUS

Järsk sõiduki liikumine

Ärge püüdke sõidukit nõksutada, kui selle lähedal on inimesed või objektid. Sõiduk võib lahti tulles järsku edasi või tagasi liikuda.

ETTEVAATUST

Sõiduki nõksutamine

Pikaajaline nõksutamine võib põhjustada sõiduki ülekuumenemist, ülekande kahjustusi või rikkeid ja rehvikahjustusi.

ETTEVAATUST

Rataste keerutamine

Ärge keerutage rattaid, eriti kiirustel üle 56 km/h (35 mph). Rataste keerutamine suurel kiirusel, kui sõiduk seisab, võib põhjustada rehvide ülekuumenemist ja kahjustumist ning pöörlevad rattad võivad lahti tulla ja kõrvalseisjaid vigastada.

MÄRKUS

Elektrooniline stabiilsuskontroll (ESC) tuleb enne sõiduki nõksutamist välja lülitada.

Sujuv kurvide läbimine

Vältige kurvide läbimisel pidurdamist ja käiguvahetusi, eriti juhul, kui teekate on märg. Ideaalis tuleks kurvid alati võtta kergelt kiirendades. Järgides neid soovitusi, hoitakse rehvide kulumine minimaalsena.

Sõitmine öösel

Kuna öösel sõitmine on ohtlikum kui päevavalguses sõitmine, on siin mõned olulised nõuanded.

  • Aeglustage kiirust ja hoidke enda ning teiste sõidukite vahel suuremat pikivahet, kuna nähtavus on öösel tunduvalt halvem, seda eriti piirkondades, kus puudub tänavavalgustus.

  • Reguleerige oma peegleid, et vähendada pimestamist teiste juhtide esituledest.

  • Hoidke oma auto esituled puhtad ning nende valgusvihu suund õige. (Sõidukite puhul, mis pole varustatud automaatse esitulede suunamise funktsiooniga.) Määrdunud või valesti suunatud esituled muudavad öösiti nägemise palju keerulisemaks.

  • Vältige otse vastutulevate sõidukite esituledesse vaatamist. See võib teid ajutiselt pimestada ja silmadel võtab pimedusega kohanemine mitu sekundit aega.

Sõitmine vihmas

Vihm ja märjad teed võivad muuta juhtimise ohtlikuks, eriti kui te ei ole valmis libedaks sillutiseks.

Siin on mõned asjad, mida tuleb vihmas sõites kaaluda.

  • Tugev sademete hulk raskendab nägemist ja suurendab sõiduki peatamiseks vajalikku vahemaad, seega sõitke aeglasemalt.

  • Hoidke oma klaasipuhastusseadmed heas korras. Vahetage tuuleklaasipuhastid välja, kui nad näitavad märke triipudest või jätavad klaasil mõned piirkonnad puhastamata.

  • Kui teie rehvid ei ole heas seisukorras võib kiire libedal sillutisel peatumine põhjustada libisemist ja põhjustada õnnetuse. Veenduge, et rehvid on heas korras.

  • Lülitage esituled sisse, et teistel oleks teid lihtsam näha.

  • Liiga kiire sõit läbi suurte loikude võib piduritele halvasti mõjuda. Kui peate minema läbi loikude, püüdke neist aeglaselt läbi sõita.

  • Kui arvate, et teie pidurid on märjaks saanud, rakendage neid kergelt, kuni normaalne pidurdustoime naaseb.

Vesiliug

Kui tee on piisavalt märg ja auto sõidukiirus piisavalt suur, võib rehvide kontakt teepinnaga olla väga väike või üldse puududa ning auto võib tegelikult sõita veepadja peal. Kui tee on märg, on parim nõuanne VÄHENDADA KIIRUST.

Vesiliug suureneb rehviturvise paksuse vähenemisel, vt jaotist Rohkem üksikasju.

Sõitmine üleujutatud aladel

Vältige sõitmist läbi üleujutatud alade, kui te ei ole kindel, et veetase pole kõrgem rattarummu alaservast. Sõida läbi mistahes vee aeglaselt. Võimaldage piisav peatumisteekond, sest pidurdustõhusus võib olla häiritud.

Pärast veest läbisõitmist kuivatage pidurid ära, vajutades auto aeglase liikumise ajal mitu korda õrnalt piduripedaali.

Sõitmine suurtel kiirustel

Rehvid

Reguleerige rehvirõhku vastavalt tehnilisele kirjeldusele. Madal rehvirõhk põhjustab rehvide ülekuumenemist ja võimalikku purunemist.

Vältige kulunud või kahjustatud rehvide kasutamist, mis võib põhjustada vähenenud veojõudu või rehvi purunemist.

Ärge kunagi ületage rehvidel näidatud maksimaalset rehvirõhku.

HOIATUS

Ala-/ületäidetud rehvid

Enne sõidu alustamist kontrollige alati nõuetekohast rehvirõhku. Ala- või ületäidetud rehvid võivad põhjustada kehva juhitavust, sõiduki üle kontrolli kaotamist ja ootamatut rehvi lõhkemist, mis võib viia õnnetusteni, vigastusteni ja isegi surmani. Nõuetekohase rehvirõhu andmeid vt Rohkem üksikasju.

HOIATUS

Rehvi muster

Kontrollige alati enne sõidukiga sõitmist rehvi mustrit. Kulunud rehvid võivad põhjustada sõiduki üle kontrolli kaotamist. Kulunud rehvid tuleb esimesel võimalusel asendada. Lisateavet ja mustri kulumispiiri infot vt Rohkem üksikasju.

Kütus, mootori jahutusvedelik ja mootoriõli

Suurel kiirusel sõitmine tarbib rohkem kütust kui linnas sõitmine. Ärge unustage kontrollida nii mootori jahutusvedelikku kui ka mootoriõli.

Veorihm

Lõtv või kahjustatud ajamirihm võib viia mootori ülekuumenemiseni.