Regulacja tylnego siedzenia
Zagłówek

W celu zapewnienia bezpieczeństwa i wygody pasażerów tylne fotele wyposażone są w zagłówki.
Zagłówek nie służy wyłącznie do zapewnienia pasażerowi wygody, ale stanowi również środek ochrony głowy i szyi w przypadku zderzenia.


-
Aby zapewnić maksymalną skuteczność w razie wypadku, zagłówek należy ustawić tak, aby jego środek znajdował się na wysokości środka ciężkości głowy użytkownika. Zwykle środek ciężkości ludzkiej głowy znajduje się na wysokości górnej krawędzi oczu. Zagłówek powinien również przylegać jak najściślej do głowy użytkownika. Dlatego nie zaleca się stosowania poduszek, które odsuwają ciało użytkownika od oparcia siedzenia.
-
Nie wolno użytkować pojazdu bez zagłówków. Jeżeli w takiej sytuacji dojdzie do wypadku, może to być przyczyną poważnych obrażeń ciała. Tylko prawidłowo wyregulowane zagłówki zapewniają skuteczne zabezpieczenie przed obrażeniami szyi.
Regulacja wysokości w górę i w dół

Aby podnieść zagłówek, należy pociągnąć go w górę do żądanego położenia (1). Aby obniżyć zagłówek, należy wcisnąć i przytrzymać przycisk zwalniania (2) na podstawie wspornika zagłówka i obniżyć zagłówek do odpowiedniego położenia (3).

Jeżeli tylne fotele nie są w czasie jazdy zajęte, zagłówki należy ustawić w jak najniższej pozycji, aby nie powodowały one pogorszenia widoczności z tyłu.
Wyjmowanie i montaż

Aby zdemontować zagłówek, należy go maksymalnie podnieść, a następnie nacisnąć przycisk zwalniający (1), ciągnąc jednocześnie zagłówek ku górze (2).
Aby ponownie zainstalować zagłówek, należy umieścić pręty zagłówka (A) w otworach, naciskając jednocześnie przycisk zwalniający (1). Następnie ustawić zagłówek na odpowiedniej wysokości.

Aby zapewnić odpowiednią ochronę pasażerów, po zamontowaniu zagłówka należy się upewnić, że jest on zablokowany w wybranym położeniu.
Podłokietnik

Aby skorzystać z podłokietnika, należy wyciągnąć go z oparcia siedzenia.
Uchwyty na kubki znajdują się w podłokietniku.
Składanie tylnego siedzenia
Oparcia tylnych siedzeń można składać, aby ułatwić przewożenie długich przedmiotów lub zwiększyć pojemność bagażową pojazdu.

Celem składania oparć tylnych siedzeń jest umożliwienie przewożenia dłuższych przedmiotów, które normalnie by się nie zmieściły.
Pasażerom nie wolno siedzieć na złożonych oparciach, gdy pojazd jest w ruchu, ponieważ nie jest to prawidłowa pozycja siedząca i pasy bezpieczeństwa są niedostępne. Wskutek tego podczas wypadku lub gwałtownego hamowania mogłoby dojść do poważnych obrażeń lub śmierci. Przedmioty przewożone na złożonych oparciach siedzeń nie mogą wystawać ponad górną krawędź przednich siedzeń. W przypadku gwałtownego hamowania mogłoby to spowodować przesunięcie ładunku do przodu i spowodowanie obrażeń.
Składanie oparcia tylnego siedzenia
-
Sprawdzić, czy taśma pasa bezpieczeństwa tylnego siedzenia znajduje się w prowadnicy, aby nie dopuścić do uszkodzenia pasa.
-
Ustawić oparcie przedniego siedzenia w wyprostowanej pozycji, a w razie potrzeby przesunąć przednie siedzenie do przodu.
-
Maksymalnie obniżyć zagłówki.
-
Pociągnąć dźwignię składania oparcia siedzenia (1), a następnie złożyć siedzenie do przodu.
-
Aby skorzystać z tylnego siedzenia, podnieść i popchnąć oparcie do tyłu. Pchnąć oparcie, aż osadzenie zostanie zasygnalizowane kliknięciem. Sprawdzić, czy siedzenie zablokowało się we właściwym położeniu.
-
Przywrócić odpowiednie położenie pasa bezpieczeństwa tylnego siedzenia.
OSTRZEŻENIEPo złożeniu tylnego siedzenia, o ile fotel kierowcy nie jest ustawiony prawidłowo, stosownie do figury kierowcy, nie składać tylnego siedzenia. Może to doprowadzić do większych obrażeń ciała w przypadku nagłego zahamowania lub kolizji.
OSTRZEŻENIEUstawianie oparcia w położeniu pionowym
Aby ponownie ustawić oparcie w położeniu pionowym, należy je przytrzymać i powoli pociągnąć. Jeżeli nie przytrzyma się oparcia podczas rozkładania, może ono gwałtownie przemieścić się do przodu, uderzając i raniąc rozkładającą je osobę.
OSTRZEŻENIEPodczas ponownego ustawiania oparcia w położeniu pionowym po złożeniu:
Należy uważać, aby nie uszkodzić taśmy lub sprzączki pasa bezpieczeństwa. Nie należy dopuścić do tego, aby taśma lub sprzączka pasa bezpieczeństwa zostały przechwycone lub przytrzaśnięte w tylnym siedzeniu. Sprawdzić, czy tylne siedzenie jest całkowicie zablokowane w położeniu pionowym poprzez wywieranie nacisku na górną część oparcia. W przeciwnym razie, w razie wypadku lub nagłego wypadku, siedzenie może złożyć się i umożliwić przedostanie się bagażu do kabiny, co może być przyczyną poważnych obrażeń lub śmierci.
PRZESTROGAUszkodzenie zamków pasów bezpieczeństwa tylnego siedzenia
Składając oparcia tylnych siedzeń, należy umieścić sprzączkę pasa bezpieczeństwa pomiędzy poduszką siedzenia a oparciem. Zapobiegnie to uszkodzeniu zamka przez oparcie tylnego siedzenia.
PRZESTROGAPasy bezpieczeństwa siedzeń tylnych
Rozkładając oparcia tylnych siedzeń, należy pamiętać, by umieścić odcinki naramienne pasów bezpieczeństwa we właściwym położeniu.
OSTRZEŻENIEBagaż
Bagaż powinien być zawsze unieruchomiony, aby nie uległ przemieszczeniu w pojeździe w przypadku kolizji i nie spowodował obrażeń cała pasażerów lub kierowcy. Na tylnych siedzeniach nie należy umieszczać żadnych przedmiotów, ponieważ w przypadku kolizji mogą uderzyć osoby siedzące na przednich siedzeniach.
OSTRZEŻENIEZaładunek bagażu
Podczas załadunku i rozładunku pojazdu dźwignia automatycznej skrzyni biegów musi znajdować się w położeniu P (parkowanie). W obu przypadkach należy zaciągnąć hamulec postojowy. Niespełnienie tych warunków może spowodować przemieszczenie pojazdu, jeżeli dźwignia skrzyni biegów zostanie nieumyślnie przestawiona w inne położenie.