Wyszukaj tylko wg tytułu
Strona główna > Konserwacja > Bezpieczniki

Bezpieczniki

Płytkowy/topikowy /wieloczłonowy/łącznik topliwy

* Strona prawa: normalny

Strona prawa: przepalony

Bezpieczniki chronią instalację elektryczną w pojeździe przed uszkodzeniami spowodowanymi przez przeciążenia elektryczne.

Omawiany samochód jest wyposażony w 4 (lub 5) skrzynek bezpieczników: jedna znajduje się za bocznym profilem panelu po stronie kierowcy, druga w przedziale silnika w pobliżu akumulatora.

Jeżeli którakolwiek z lamp lub kontrolek lub którykolwiek z elementów wyposażenia dodatkowego pojazd nie działa, należy sprawdzić bezpiecznik odpowiedniego obwodu. Jeżeli bezpiecznik jest przepalony, element znajdujący się w jego wnętrzu jest stopiony.

Jeżeli instalacja elektryczna nie działa, należy najpierw sprawdzić skrzynkę bezpieczników po stronie kierowcy.

Przed wymianą przepalonego bezpiecznika należy odłączyć ujemny przewód akumulatora.

Należy zawsze wymieniać przepalony bezpiecznik na bezpiecznik o takiej samej wartości znamionowej.

Jeżeli wymieniony bezpiecznik przepali się, wskazuje to na problem z instalacją elektryczną. Należy unikać korzystania z systemu i niezwłocznie skonsultować się z profesjonalnym zakładem. Kia zaleca, aby skonsultować się z autoryzowanym dealerem/partnerem serwisowym marki Kia.

Używane są trzy rodzaje bezpieczników: płytkowy do prądu o niższym natężeniu, topikowe oraz bezpieczniki MultiFuse do prądu o wyższym natężeniu.

OSTRZEŻENIE

Wymiana bezpieczników

  • Nie należy nigdy wymieniać przepalonego bezpiecznika na bezpiecznik o innej wartości znamionowej.

  • Bezpiecznik o wyższej pojemności może spowodować uszkodzenie lub pożar.

  • Nie wolno pod żadnym pozorem tymczasowo instalować zamiast bezpiecznika drutu ani folii aluminiowej. Mogłoby to spowodować znaczne uszkodzenia okablowania i pożar.

  • Nie wolno samodzielnie modyfikować instalacji elektrycznej pojazdu ani dodawać do niej żadnych elementów.

PRZESTROGA

Nie wolno demontować bezpieczników za pomocą śrubokręta ani żadnego innego metalowego przedmiotu, ponieważ może to spowodować zwarcie i uszkodzenie instalacji.

UWAGA
  • Przed wymianą bezpiecznika stacyjkę i wszystkie przełączniki urządzeń elektrycznych należy ustawić w położeniu OFF (WYŁ.), a następnie odłączyć biegun ujemny (-) akumulatora.

  • Etykieta bezpiecznika/przekaźnika może być inna niż na zamontowanych elementach.

PRZESTROGA
  • Wymieniając przepalony bezpiecznik lub przekaźnik na nowy, upewnić się, że nowy bezpiecznik lub przekaźnik ściśle pasuje do zacisku. Pozostawienie luzu podczas montażu bezpiecznika lub przekaźnika może spowodować uszkodzenie okablowania lub instalacji elektrycznej w pojeździe oraz pożar.

  • Nie należy demontować bezpieczników, przekaźników ani zacisków przymocowanych śrubami lub nakrętkami. Istnieje prawdopodobieństwo, że zostaną one nieprawidłowo przymocowane, co może stać się przyczyną pożaru. Jeżeli przepalone zostaną bezpieczniki, przekaźniki lub zaciski przymocowane śrubami lub nakrętkami, należy skonsultować się z profesjonalnym zakładem. Kia zaleca, aby skonsultować się z autoryzowanym dealerem/partnerem serwisowym marki Kia.

  • W zaciski bezpieczników/przekaźników nie należy wkładać żadnych innych przedmiotów, np. śrubokręta czy drutu. Może to spowodować awarię styku i wadliwe działanie instalacji.

  • Nie należy umieszczać wkrętaka ani przewodów pochodzących z rynku wtórnego w zaciskach przeznaczonych wyłącznie do bezpieczników i przekaźników. Awaria styków może spowodować uszkodzenie, w tym przepalenie, instalacji elektrycznej lub przewodów elektrycznych wewnątrz pojazdu.

  • Bezpośrednie podłączenie przewodu do tylnego światła lub zamontowanie żarówki o mocy przekraczającej wartość znamionową może spowodować przepalenie wewnętrznego bloku złączek.

PRZESTROGA

Sprawdzić, czy osłona akumulatora została dobrze zamknięta. Jeżeli osłona nie jest odpowiednio zamknięta, do układu może przedostać się wilgoć i spowodować uszkodzenie podzespołów elektrycznych.

UWAGA

Zabrania się przypadkowego podłączania przewodów przy wymianie wyposażenia

Przypadkowe podłączanie przewodów w pojeździe może stwarzać zagrożenie z uwagi na ryzyko nieprawidłowej pracy pojazdu lub jego uszkodzenia.

Przypadkowe podłączanie przewodów — zwłaszcza podczas wymiany systemu multimedialnego lub systemu alarmu przeciwkradzieżowego, układu zdalnego sterowania silnikiem, telefonu lub radia samochodowego — może spowodować uszkodzenie pojazdu lub pożar.

UWAGA

Zabrania się wykonywania przeróbek

Nie wykonywać żadnych przeróbek pojazdu. Jest to działanie niezgodne z prawem i może wpływać na funkcjonowanie, trwałość i bezpieczeństwo pojazdu. Ponadto problemy związane z przeróbkami nie są objęte gwarancją.

Należy pamiętać o problemach z bezpieczeństwem, jakie stwarzają przeróbki pojazdu z użyciem nieautoryzowanych urządzeń elektrycznych (reflektory, czarna skrzynka, wyposażenie elektryczne, urządzenia diagnostyczne, urządzenia komunikacyjne itp.). Przeróbka może doprowadzić do nieprawidłowego działania pojazdu, uszkodzenia oprzewodowania, wyładowania akumulatora, uszkodzenia złącza lub pożaru.

UWAGA

Środki ostrożności dotyczące przyciemniania szyb

Przyciemnienie szyb (a zwłaszcza stosowanie warstwy metalicznej) może spowodować zakłócenia w komunikacji lub słaby odbiór sygnału radiowego i nieprawidłowe działanie automatycznego systemu oświetlenia z uwagi na zbyt duże zmiany natężenia światła wewnątrz pojazdu. Rozwiązanie to może skutkować także nieprawidłowym działaniem lub usterką urządzeń elektrycznych/elektronicznych.