Dbałość o wygląd zewnętrzny

Jeśli pojazd zostanie zaparkowany w pobliżu tablicy ze stali nierdzewnej lub przeszklonego budynku itp., elementy wykończenia nadwozia z tworzywa sztucznego (zderzak, spojler, nakładka ozdobna, lampa, lusterko zewnętrzne itp.) mogą zostać uszkodzone pod wpływem promieni słonecznych odbitych od konstrukcji zewnętrznej. Aby uniknąć uszkodzenia elementów wykończenia nadwozia z tworzywa sztucznego, nie należy parkować pojazdu w miejscach, w których światło może być odbijane, lub należy korzystać z pokrowca na pojazd. (W zależności od pojazdu, rodzaj zastosowanego wykończenia nadwozia, takiego jak spoiler, może się różnić).
Ogólna pielęgnacja samochodu z zewnątrz
Bardzo ważne jest, aby używając jakiegokolwiek chemicznego środka do czyszczenia lub polerowania, postępować zgodnie z wskazówkami podanymi na opakowaniu. Należy zapoznać się ze wszystkimi ostrzeżeniami na etykiecie.
Konserwacja powłok ochronnych
Mycie
Aby chronić wykończenie pojazdu przed rdzą i niszczeniem, należy myć pojazd dokładnie i często, co najmniej raz w miesiącu, letnią lub zimną wodą.
Jeśli pojazd wykorzystuje się do jazdy terenowej, należy go myć po każdej jeździe w terenie. Należy zwracać szczególną uwagę na usunięcie nagromadzonej soli, brudu, błota oraz innych substancji obcych. Upewnić się, że wszystkie otwory spustowe w dolnych krawędziach drzwi i płyt wahaczy są czyste i zapewniają swobodny przelot.
Zabrudzenia spowodowane przez owady, smołę, soki drzew, odchody ptaków, zanieczyszczenia przemysłowe itp. mogą uszkodzić warstwę wierzchnią pojazdu, jeśli nie będą natychmiast usuwane.
Nawet natychmiastowe umycie pojazdu czystą wodą może nie usunąć w pełni wszystkich takich osadów. Można wówczas użyć łagodnego mydła, które jest bezpieczne na powłok malarskich.
Po umyciu należy dokładnie opłuknąć pojazd letnią lub zimną wodą. Nie wolno dopuścić do zaschnięcia mydła na lakierze.

-
Nie używać mocnych mydeł, detergentów chemicznych ani gorącej wody i nie myć pojazdu w pełnym słońcu lub, gdy karoseria jest ciepła.
-
Uważać podczas mycia bocznych okien pojazdu.
Woda może przeciekać przez okna i zamoczyć wnętrze, zwłaszcza jeśli jest pod ciśnieniem.
-
Aby uniknąć uszkodzenia plastikowych części oraz lamp, nie używać rozpuszczalników chemicznych ani silnych detergentów.

Wilgotne hamulce
Po umyciu pojazdu należy, jadąc powoli, sprawdzić hamulce, aby przekonać się, czy kontakt z wodą nie wpłynął negatywnie na ich działanie. Jeżeli skuteczność hamowania się pogorszyła, należy osuszyć hamulce, delikatnie wciskając pedał hamulca podczas powolnej jazdy do przodu.
Mycie wysokociśnieniowe
-
Korzystając z myjek wysokociśnieniowych, należy zachować odpowiednią odległość od pojazdu.
Zbyt bliska odległość lub nadmierne ciśnienie strumienia wody mogą spowodować uszkodzenie elementów lub wniknięcie wody do wnętrza.
-
Nie wolno kierować strumienia wody z myjki wysokociśnieniowej bezpośrednio na kamerę, czujniki lub w ich pobliże. Wstrząs wywołany strumieniem wody pod ciśnieniem może spowodować zakłócenia w działaniu urządzenia.
-
Nie wolno zbliżać wylotu dyszy na osłony (gumowe lub plastikowe) ani na złącza, ponieważ strumień wody pod ciśnieniem może je uszkodzić.

-
Mycie komory silnika wodą, a zwłaszcza wodą pod ciśnieniem, może spowodować awarię obwodów elektrycznych w jej wnętrzu.
-
Nigdy nie dopuszczać do zamoczenia elementów układów elektrycznych i elektronicznych wewnątrz pojazdu, gdyż może to spowodować ich uszkodzenie.
Woskowanie
Pojazd należy woskować po całkowitym usunięciu wody z lakieru.
Przed woskowaniem należy zawsze umyć i wysuszyć pojazd. Stosować dobrej jakości wosk w płynie lub w postaci pasty i przestrzegać zaleceń producenta. Woskować wszystkie elementy metalowe, aby zabezpieczyć je i zachować ich blask.
Usunięcie plam oleju, smoły i innych podobnych materiałów za pomocą specjalnych środków powoduje zwykle starcie wosku z lakieru. Należy ponownie nawoskować te miejsca, nawet jeśli pozostała część nadwozia nie wymaga jeszcze woskowania. Nie wolno nakładać wosku na niepolakierowane elementy wytłaczane, ponieważ może on je trwale zabrudzić.

-
Ścieranie pyłu lub brudu z nadwozia suchą ścierką spowoduje zarysowanie lakieru.
-
Nie wolno stosować waty stalowej, środków czyszczących z dodatkami ściernymi, na bazie kwasu czy też zbyt silnych środków zawierających silne składniki alkaliczne lub żrące do czyszczenia części chromowanych wykonanych z anodyzowanego aluminium. Może to spowodować uszkodzenia powłoki ochronnej i odbarwienie lub pogorszenie koloru lakieru.
Naprawa uszkodzeń powłoki lakierniczej
Głębokie zarysowania powłoki lakierniczej lub odpryski spowodowane uderzeniem kamieni należy naprawić w krótkim czasie po ich powstaniu. Odsłonięty metal szybko rdzewieje i może wymagać przeprowadzenia kosztownego remontu kapitalnego.

Jeżeli pojazd jest uszkodzony i wymaga naprawy lub wymiany elementów metalowych, należy upewnić się, że na naprawiane lub wymieniane części zostanie nałożony materiał antykorozyjny.
Konserwacja polerowanych elementów metalowych
-
Resztki asfaltu i zaschnięte owady usuwać zmywaczem do smoły, nie używając skrobaka ani innego ostrego narzędzia.
-
Aby zabezpieczyć polerowane elementy metalowe przed korozją, należy nanieść na nie warstwę wosku lub środka ochronnego do chromu i wypolerować na wysoki połysk.
-
Warstwa wosku lub środka ochronnego nakładanego na elementy metalowe powinna być grubsza w okresie zimowym, a także w przypadku eksploatacji pojazdu na terenach nadmorskich. W razie konieczności pokryć elementy nie wywołującą korozji wazeliną lub inną substancją ochronną.
Konserwacja podwozia
Substancje żrące używane na drogach do usuwania śniegu i pyłu mogą gromadzić się na podwoziu. Po ich osadzeniu się na elementach podwozia, takich jak przewody paliwowe, rama, płyta podłogowa i układ wydechowy, mogą zachodzić szybsze procesy korozyjne, nawet jeżeli elementy te zabezpieczono środkiem przeciwkorozyjnym.
Raz w miesiącu, po jeździe po drogach gruntowych oraz pod koniec zimy należy dokładnie opłukać podwozie pojazdu i nadkola letnią lub zimną wodą. Należy zwrócić szczególną uwagę na te obszary, ponieważ błoto i brud są trudno dostrzegalnie w niektórych zakamarkach. Zmoczenie brudu i nieusunięcie go może okazać się bardziej szkodliwie niż niepodjęcie żadnych działań. Dolne krawędzie drzwi, płyty wahacza i elementy ramy są wyposażone w otwory spustowe, które nie powinny być zablokowane brudem. Woda zalegająca w tych obszarach może powodować korozję.

Po umyciu pojazdu należy, jadąc powoli, sprawdzić hamulce, aby przekonać się, czy kontakt z wodą nie wpłynął negatywnie na ich działanie. Jeżeli skuteczność hamowania się pogorszyła, należy osuszyć hamulce, delikatnie wciskając pedał hamulca podczas powolnej jazdy do przodu.
Konserwacja felg aluminiowych
Felgi aluminiowe pokryte są przeźroczystą powłoką ochronną.
-
Nie wolno ich czyścić środkami ściernymi, pastami polerskimi, rozpuszczalnikami lub drucianymi szczotkami. Może to spowodować porysowanie lub uszkodzenie powłoki.
-
Felgi należy myć, gdy są zimne.
-
Stosować tylko łagodny roztwór mydła lub obojętny detergent. Po umyciu obficie spłukać wodą. Felgi należy myć zawsze po jeździe po nawierzchniach zawierających duże ilości soli. Pomaga to uchronić felgi od korozji.
-
Unikać mycia felg szybkoobrotowymi szczotkami w myjniach samochodowych.
-
Nie używać żadnych detergentów alkalicznych lub kwaśnych. Może to spowodować uszkodzenie lub korozję aluminiowych felg pokrytych przeźroczystą powłoką ochronną.
Ochrona przed korozją
Zabezpieczenie pojazdu przed korozją
Produkowane przez nas pojazdy odznaczają się najwyższą jakością dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych metod z zakresu projektowania i budowy w celu zapobiegania korozji. Jest to jednak tylko zabezpieczenie częściowe. Aby uzyskać długotrwałą odporność pojazdu na korozję, konieczna jest współpraca i pomoc właściciela.
Najczęstsze przyczyny korozji
Najczęstsze przyczyny korozji w pojeździe to:
-
Sól z jezdni, brud i wilgoć gromadzące się na podwoziu pojazdu.
-
Ubytki lakieru lub powłok ochronnych spowodowane uderzeniami kamieni, żwiru, działanie materiałów ściernych lub niewielkie wgniecenia i rysy, w których niezabezpieczony metal jest narażony na działanie korozji.
Obszary sprzyjające korozji
Jeśli użytkownik zamieszkuje obszar, w którym pojazd jest regularnie narażony na działanie czynników korozyjnych, ochrona przeciwkorozyjna jest szczególnie ważna. Wśród częstych przyczyn przyspieszonej korozji można wymienić sole stosowane na drogach, środki chemiczne do kontroli zapylenia, powietrze morskie oraz zanieczyszczenia przemysłowe.
Wilgoć sprzyja korozji
Obecność wilgoci stwarza warunki, w których wystąpienie korozji staje się bardzo prawdopodobne. Tempo powstawania korozji wzrasta w środowisku o dużej wilgotności, zwłaszcza gdy temperatura otoczenia wynosi kilka stopni powyżej zera. W takich warunkach wilgoć paruje wolno i umożliwia długotrwałe przyleganie materiału korozyjnego do powierzchni pojazdu.
Szczególne właściwości korozyjne wykazuje błoto, ponieważ schnie ono powoli i sprawia, że wilgoć długo pozostaje na pojeździe.
Nawet jeśli błoto z zewnątrz wydaje się suche, może ono nadal utrzymywać wilgoć wewnątrz, sprzyjając powstawaniu korozji.
Również wysokie temperatury umożliwiają przyspieszenie procesu korozji w przypadku elementów, które pozostają wilgotne ze względu na słabą wentylację.
Z tych powodów jest szczególnie ważne, aby dbać o czystość pojazdu i nie dopuszczać do gromadzenia się na nim błota i innych substancji. Dotyczy to nie tylko powierzchni widocznych, ale przede wszystkim podwozia.
Aby skuteczniej zapobiegać korozji, należy
Aby od początku zapobiegać powstawaniu korozji, należy przestrzegać następujących zaleceń:
Najlepszym sposobem zapobiegania korozji jest utrzymywanie pojazdu w czystości i niedopuszczanie do gromadzenia się na nim substancji korozyjnych. Jest to szczególnie istotne w przypadku podwozia.
-
W miejscach, w których środowisko odznacza się podwyższoną korozyjnością, np. tam gdzie używa się soli do posypywania dróg, w pobliżu morskich wybrzeży, na terenach narażonych na skażenie przemysłowe, kwaśne deszcze itp., powinno się zwracać szczególną uwagę na przeciwdziałanie korozji. W okresie zimowym podwozie powinno się spłukiwać wodą przynajmniej raz w miesiącu, a na koniec sezonu dokładnie umyć.
-
Podczas mycia podwozia zwracać szczególną uwagę na miejsca niewidoczne z zewnątrz, takie jak wewnętrzne przestrzenie błotników itp. Czyszczenie należy przeprowadzać solidnie. Zwykłe zwilżenie nagromadzonego błota zamiast jego zmycia spowoduje przyśpieszenie korozji, zamiast ją wyeliminować. Szczególnie efektywne w usuwaniu nagromadzonego błota i substancji korozyjnych są woda pod wysokim ciśnieniem i para.
-
Czyszcząc dolne powierzchnie drzwi, panele wahaczy i elementy ramy, należy upewnić się, że otwory odpływowe są drożne, co umożliwia wydostanie się na zewnątrz wilgoci nagromadzonej w zamkniętych przestrzeniach, a w rezultacie eliminację korozji.
Nie parkować pojazdu w wilgotnym, słabo wentylowanym garażu. Jest to środowisko sprzyjające korozji. Dotyczy to szczególnie sytuacji, w której pojazd jest myty w garażu lub wjeżdża do garażu jeszcze mokry lub pokryty śniegiem, lodem czy błotem. Nawet ogrzewany garaż może się przyczynić do powstania korozji, jeżeli nie jest wentylowany wystarczająco, by usunąć z wnętrza wilgoć.
Zadrapania bądź odpryski zewnętrznej warstwy lakierniczej powinny być jak najszybciej pokryte lakierem do retuszu, aby ograniczyć możliwość korozji. Jeżeli widoczna jest odsłonięta powierzchnia metalu, należy niezwłocznie zgłosić się do profesjonalnego zakładu blacharsko-lakierniczego.
Ptasie odchody: ptasie odchody są wysoce korozyjne i mogą uszkodzić powierzchnie lakierowane nawet w ciągu kilku godzin. Należy je niezwłocznie usuwać.
Pod wycieraczkami i dywanikami może gromadzić się wilgoć, powodując korozję. Co jakiś czas należy sprawdzać, czy dywanik pod wycieraczką jest suchy. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku przewożenia nawozów, środków czyszczących lub chemikaliów.
Należy je przewozić wyłącznie w odpowiednich pojemnikach, a wszelkie wycieki należy wyczyścić, wypłukać czystą wodą i dokładnie wysuszyć.