Wyszukaj tylko wg tytułu
Strona główna > Konserwacja > Wyjaśnienia dotyczące elementów serwisowanych wg harmonogramu

Wyjaśnienia dotyczące elementów serwisowanych wg harmonogramu

Olej silnikowy i filtr oleju

Olej silnikowy i filtr oleju należy wymieniać w odstępach czasu określonych w harmonogramie przeglądów serwisowych. Jeżeli pojazd używany jest w ciężkich warunkach eksploatacji, potrzebne są częstsze wymiany oleju silnikowego i filtra oleju.

Paski napędowe

Sprawdzić wszystkie paski napędowe pod kątem przecięć, pęknięć, nadmiernego zużycia lub nasycenia olejem i w razie konieczności wymienić je. Paski napędowe należy regularnie sprawdzać pod kątem właściwego naprężenia i w razie konieczności regulować je.

PRZESTROGA

Przed przeglądem paska napędowego ustawić stacyjkę w położeniu LOCK/OFF (Blokada/Wył.) lub ACC (Wyposażenie).

Filtr paliwa

Pojazdy Kia z silnikiem benzynowym są wyposażone w filtry paliwa o podwyższonej trwałości zintegrowane ze zbiornikiem. Regularna konserwacja nie jest konieczna, jej częstotliwość zależy od jakości paliwa. W przypadku zagrożeń bezpieczeństwa, takich jak ograniczenie przepływu paliwa, skoków, utraty zasilania, problemów z zapłonem itp., konieczna jest konserwacja bądź wymiana filtra.

Filtr paliwa należy sprawdzić lub wymienić w profesjonalnym zakładzie. Kia zaleca, aby udać się do autoryzowanego dealera/partnera serwisowego marki Kia.

Przewody paliwowe, węże i złącza

Sprawdzić przewody paliwowe, węże paliwowe i złącza pod kątem wycieków i uszkodzeń. Przewody paliwowe, węże i złącza należy wymieniać w profesjonalnym zakładzie. Kia zaleca, aby udać się do autoryzowanego dealera/partnera serwisowego marki Kia.

Przewód elastyczny odprowadzania par paliwa i korek wlewu paliwa

Przewód elastyczny do odprowadzania oparów paliwa i korek wlewu paliwa należy sprawdzać regularnie zgodnie z harmonogramem przeglądów serwisowych. Upewnić się, że nowy przewód elastyczny do odprowadzania oparów paliwa i korek wlewu paliwa założono w sposób prawidłowy.

Podciśnieniowe przewody elastyczne odpowietrzania skrzyni korbowej (jeżeli jest w wyposażeniu)

Obejrzeć powierzchnię przewodów elastycznych pod kątem uszkodzeń w wyniku ciepła i/lub czynników mechanicznych. Są to: twarda i krucha guma, pęknięcia, rozdarcia, przecięcia, przetarcia oraz nadmierne spęcznienie wskazujące na pogorszenie stanu przewodów. Szczególną uwagę należy zwrócić na powierzchnie przewodów elastycznych, które znajdują się najbliżej źródeł ciepła, jak np. kolektor wydechowy.

Prześledzić sposób poprowadzenia przewodów, aby sprawdzić, czy nie dotykają żadnego źródła ciepła, ostrych krawędzi lub części ruchomych, co mogłoby spowodować uszkodzenie w wyniku działania wysokiej temperatury lub zużycie mechaniczne. Obejrzeć połączenia wszystkich przewodów, takie jak zaciski i złączki, aby upewnić się, że są dobrze zamocowane i szczelne. W przypadku wykrycia oznak pogorszonego stanu lub uszkodzeń przewodów należy je natychmiast wymienić.

Filtr powietrza

Filtr powietrza należy wymienić w profesjonalnym zakładzie. Kia zaleca, aby udać się do autoryzowanego dealera/partnera serwisowego marki Kia.

Świece zapłonowe

Upewnić się, czy zamontowano nowe świece zapłonowe przystosowane do odpowiedniego zakresu temperatury.

Montując części, należy przetrzeć dolną część osłony cewki zapłonowej wewnątrz i na zewnątrz oraz izolator świecy zapłonowej miękką szmatką, aby nie dopuścić do zanieczyszczenia izolatora świecy zapłonowej.

OSTRZEŻENIE

Nie wolno odłączać i sprawdzać świec zapłonowych, gdy silnik jest gorący. Grozi to poparzeniami.

Luz zaworowy

Sprawdzać pod kątem nadmiernego hałasu zaworów i/lub drgań silnika; w razie potrzeby wyregulować. W takim przypadku układ należy sprawdzić w profesjonalnym zakładzie. Kia zaleca, aby udać się do autoryzowanego dealera/partnera serwisowego marki Kia.

Układ chłodzenia

Sprawdzić części układu chłodzenia takie jak: chłodnica, zbiornik wyrównawczy płynu chłodzącego, przewody elastyczne i połączenia pod kątem nieszczelności i uszkodzeń. Wymienić wszystkie uszkodzone części.

Płyn chłodzący

Płyn chłodzący należy wymieniać w odstępach czasu określonych w harmonogramie przeglądów serwisowych.

Olej do automatycznej skrzyni biegów

Oleju do automatycznej skrzyni biegów nie powinno się sprawdzać w warunkach normalnego użytkowania.

Olej do automatycznej skrzyni biegów należy wymieniać w profesjonalnym zakładzie, zgodnie z harmonogramem przeglądów. Kia zaleca, aby udać się do autoryzowanego dealera/partnera serwisowego marki Kia.

UWAGA

Zwykle olej do automatycznej skrzyni biegów jest czerwony.

Wraz z eksploatacją pojazdu olej do automatycznej skrzyni biegów ciemnieje. Jest to normalne i nie należy decydować o wymianie oleju na podstawie zmiany koloru.

PRZESTROGA

Użycie innego oleju niż wskazany może spowodować wadliwe działanie i awarię skrzyni biegów.

Używać wyłącznie wskazanego oleju do automatycznej skrzyni biegów. (Patrz rozdział Więcej informacji.)

Elastyczne i sztywne przewody hamulcowe

Obejrzeć przewody pod kątem poprawnego montażu, przetarć, pęknięć, pogorszenia stanu i nieszczelności. Niezwłocznie wymienić wszystkie części, których stan uległ pogorszeniu lub które zostały uszkodzone części.

Płyn hamulcowy

Sprawdzić poziom płynu do układu hamulcowego w zbiorniku płynu hamulcowego. Poziom ten powinien znajdować się pomiędzy oznaczeniami MAX i MIN na ściance zbiornika płynu. Należy stosować wyłącznie płyn do układu hamulcowego zgodny ze specyfikacją DOT3 lub DOT4.

Hamulec postojowy

Sprawdzić układ hamulca postojowego wraz z pedałem i przewodami hamulca postojowego.

Tarcze hamulcowe, klocki, szczęki i wirniki

Należy sprawdzać klocki hamulcowe pod kątem zużycia, tarcze hamulcowe pod kątem bicia i zużycia oraz szczęki pod kątem szczelności.

Więcej informacji na temat sprawdzania klocków lub limitów zużycia okładzin można znaleźć na stronie internetowej firmy Kia.

(https://www.kia-hotline.com)

Śruby mocowania zawieszenia

Sprawdzić połączenia zawieszenia pod kątem luzu i uszkodzeń. Dokręcić mocowania, stosując odpowiedni moment dokręcenia.

Przekładnia kierownicza, układ drążków i osłon / przegub kulowy dolnego ramienia

Zatrzymać pojazd i wyłączyć silnik, a następnie sprawdzić, czy w kierownicy nie występuje nadmierny luz.

Sprawdzić, czy drążki nie są wygięte lub uszkodzone. Sprawdzić, czy osłony przeciwpyłowe i przeguby kulowe nie noszą oznak pogorszenia stanu technicznego, pęknięć lub uszkodzeń. Wymienić wszystkie uszkodzone części.

Wały napędowe i osłony

Sprawdzić, czy wały napędowe, osłony i zaciski nie noszą oznak pogorszenia stanu technicznego, pęknięć lub uszkodzeń. Wymienić uszkodzone elementy i w razie potrzeby uzupełnić smar.

Czynnik chłodniczy klimatyzacji

Sprawdzić przewody i złącza układu klimatyzacji pod kątem wycieków i uszkodzeń.