Kontrola ciśnienia w oponach
-
Ciśnienie w oponach można sprawdzić w trybie informacyjnym na tablicy rozdzielczej.
-
Patrz Więcej informacji.
-
-
Ciśnienie powietrza w oponach wyświetla się po 1–2 minutach od rozpoczęcia jazdy.
-
Jeśli ciśnienie powietrza w oponach nie wyświetla się, gdy pojazd jest zatrzymany, widoczny jest komunikat „Drive to display” (Rusz, aby uzyskać odczyt). Po rozpoczęciu jazdy należy sprawdzić ciśnienie powietrza w oponach.
-
Jednostkę ciśnienia powietrza w oponach można zmienić w trybie ustawień użytkownika na desce rozdzielczej.
-
psi, kPa, bar (patrz rozdział Więcej informacji).
-
Co miesiąc należy sprawdzać wszystkie opony, łącznie z zapasową (jeśli jest dostępna). Kontrolę należy przeprowadzać, gdy opony są zimne i napompowane zgodnie z zaleceniem producenta pojazdu wskazanym na tabliczce w pojeździe lub etykiecie z ciśnieniami powietrza w oponach.
(Jeśli pojazd wyposażono w opony o rozmiarze innym niż wskazany na tabliczce w pojeździe lub na etykiecie z ciśnieniami powietrza w oponach, konieczne jest wyznaczenie prawidłowego ciśnienia powietrza dla takich opon).
Dodatkową funkcją bezpieczeństwa dostępną w wyposażeniu pojazdu jest system monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS), który zapala wskaźnik niskiego ciśnienia w oponach, gdy co najmniej jedna z opon nie jest wystarczająco napompowana. Oznacza to, że po zaświeceniu się wskaźnika niskiego ciśnienia w oponach, należy się zatrzymać, jak najszybciej sprawdzić opony i napompować je do uzyskania odpowiedniego ciśnienia. Jazda na niewystarczająco napompowanych oponach powoduje przegrzewanie opon i może prowadzić do ich awarii. Niedostateczna ilość powietrza w oponach ogranicza również wydajność i żywotność bieżnika opony oraz może wpływać na zdolność prowadzenia i zatrzymania pojazdu.
Należy pamiętać, że system TPMS nie zastępuje prawidłowej konserwacji opon i to kierowca odpowiada za utrzymywanie prawidłowego ciśnienia w oponach, nawet jeśli jego spadek nie osiągnął jeszcze poziomu wystarczającego do zapalenia się wskaźnika niskiego ciśnienia w oponach systemu TPMS.
Pojazd wyposażono również w kontrolkę usterki systemu TPMS, która sygnalizuje brak prawidłowego działania systemu. Wskaźnik awarii systemu TPMS jest powiązany ze wskaźnikiem niskiego ciśnienia powietrza w oponach. Jeśli system wykryje awarię, wskaźnik będzie migał przez około 1 minutę, a następnie pozostanie zaświecony. Ta sekwencja będzie się powtarzać przy kolejnych uruchomieniach pojazdu, do momentu usunięcia awarii. Gdy wskaźnik awarii systemu TPMS miga przez około 1 minutę, a następnie pozostaje zaświecony, system może nie wykrywać ani nie sygnalizować niskiego ciśnienia w oponach zgodnie z zamierzeniem.
Do awarii systemu TPMS może dochodzić z różnych przyczyn, na przykład zainstalowania koła zamiennego lub innych opon lub kół, uniemożliwiających prawidłowe działanie systemu TPMS. Po każdej wymianie co najmniej jednej opony lub jednego koła w pojeździe, należy sprawdzać kontrolkę usterki systemu TPMS, aby mieć pewność, że opony lub koła zamienne umożliwiają prawidłowe działanie systemu TPMS.

W każdym z poniższych przypadków układ należy sprawdzić w profesjonalnym zakładzie. Kia zaleca, aby udać się do autoryzowanego dealera/partnera serwisowego marki Kia.
-
Wskaźnik niskiego ciśnienia powietrza w oponach/kontrolka nieprawidłowego działania TPMS nie włączają się przez 3 sekundy po włączeniu zapłonu przyciskiem ENGINE START/STOP (włączenie/wyłączenie silnika) lub uruchomieniu silnika.
-
Wskaźnik awarii systemu TPMS najpierw błyska przez około 1 minutę, a następnie pozostaje włączony.
-
Wskaźnik niskiego ciśnienia powietrza w oponach pozostaje włączony.