Jazda z przyczepą
Jazda z przyczepą wymaga pewnego doświadczenia. Przed wyjechaniem na drogę należy zapoznać się z techniką prowadzenia przyczepy. Należy osobiście przekonać się, jak się prowadzi i hamuje z dodatkowym ciężarem, jaki stanowi przyczepa. Należy również pamiętać, że przyczepa znacznie wydłuża prowadzony pojazd, który przez to dużo gorzej reaguje na działania podejmowane przez kierowcę.
Przed ruszeniem należy sprawdzić zaczep i platformę przyczepy, łańcuchy bezpieczeństwa, złącza elektryczne, światła, opony i ustawienie lusterek. Jeżeli przyczepa jest wyposażona w hamulce elektryczne, należy ruszyć, a następnie włączyć hamulec przyczepy ręcznie, aby sprawdzić, czy jest sprawny. Pozwala to również sprawdzić połączenie elektryczne.
Podczas jazdy należy od czasu do czasu sprawdzać mocowanie ładunku oraz działanie świateł i hamulców przyczepy.
Odstęp od pojazdu jadącego z przodu
Podczas holowania przyczepy należy zachować przynajmniej dwa razy większą odległość od pojazdu jadącego z przodu niż podczas jazdy bez przyczepy. Pomoże to uniknąć sytuacji wymagających gwałtownego hamowania i nagłych skrętów.
Wyprzedzanie
Podczas holowania przyczepy do wyprzedzania potrzeba więcej miejsca z przodu pojazdu. Z uwagi na to, że pojazd jest dłuższy, przed powrotem na pas należy minąć wyprzedzany pojazd o znacznie większą odległość. OSTRZEŻENIE! W związku z dodatkowym obciążeniem silnika podczas jazdy pod górę, wyprzedzanie może zająć więcej czasu niż na równym terenie.
Cofanie
Przytrzymać dół kierownicy jedną ręką. Aby skierować przyczepę w lewo, wystarczy przesunąć dłoń w lewo. Aby skierować przyczepę w prawo, wystarczy przesunąć dłoń w prawo. Zawsze należy cofać powoli i w miarę możliwości z osobą, która poprowadzi kierowcę.
Skręcanie
W przypadku holowania przyczepy należy wykonywać skręty o większym promieniu niż zazwyczaj. Zapobiegnie to wjeżdżaniu przyczepy na miękkie pobocza, krawężniki, znaki drogowe, drzewa i inne obiekty usytuowane blisko krawędzi jezdni. Unikać gwałtownych manewrów i zrywów. Sygnalizować skręt lub zmianę pasa ruchu z dużym wyprzedzeniem.
Korzystanie z kierunkowskazów podczas holowania przyczepy
Podczas holowania przyczepy pojazd wykorzystuje inne kierunkowskazy i dodatkowe okablowanie. Podczas sygnalizowania skrętu lub zmiany pasa na tablicy rozdzielczej migają zielone strzałki. Odpowiednio podłączone światła przyczepy również będą migać, aby ostrzec innych kierowców o zamiarze skrętu, zmiany pasa lub zatrzymania.
Podczas holowania przyczepy zielone strzałki na tablicy rozdzielczej będą migać, sygnalizując skręt, nawet jeśli żarówki w przyczepie będą przepalone. Stąd kierowca może myśleć, że jadący za nim kierowcy widzą sygnały, choć jest inaczej. Ważne jest, aby od czasu do czasu sprawdzać, czy żarówki w przyczepie działają. Żarówki należy sprawdzać również przy każdym odłączeniu i ponownym podłączeniu przewodów.
Nie wolno podłączać systemu oświetlenia przyczepy bezpośrednio do systemu oświetlenia pojazdu. Należy stosować wyłącznie zatwierdzone dla przyczepy wiązki przewodów.
Do instalacji wiązki przewodów należy skorzystać z pomocy profesjonalnego zakładu. Kia zaleca, aby udać się do autoryzowanego dealera/partnera serwisowego marki Kia.

Zastosowanie innej niż zatwierdzona wiązki przewodów przyczepy może doprowadzić do uszkodzenia instalacji elektrycznej pojazdu i/lub obrażeń ciała.
Pokonywanie wzniesień
Przed zjazdem z długiego, stromego zbocza należy zmniejszyć prędkość i zredukować bieg. Brak redukcji biegu może spowodować konieczność tak intensywnej eksploatacji hamulców, że dojdzie do ich przegrzania i przestaną działać wydajnie.
Na długich podjazdach należy zredukować bieg i ograniczyć prędkość do około 70 km/h (45 mi/h), aby zmniejszyć ryzyko przegrzania silnika i skrzyni biegów.
Jeśli przyczepa waży więcej niż wynosi maksymalna masa przyczepy bez hamulców, a pojazd jest wyposażony w automatyczną skrzynię biegów, podczas holowania przyczepy należy poruszać się na biegu D (jazda).
Jazda na biegu D (jazda) podczas holowania przyczepy pozwoli zminimalizować wzrost temperatury i przedłużyć okres eksploatacji skrzyni biegów.

-
Podczas holowania przyczepy na stromych podjazdach (o nachyleniu powyżej 6%) należy zwracać szczególną uwagę na wskazania czujnika temperatury płynu chłodzącego silnika, aby nie doszło do przegrzania silnika.
Jeśli igła wskaźnika temperatury płynu chłodzącego przesuwa się na zegarze w stronę przedziału „130/H (HOT)”, należy możliwie najszybciej, nie powodując niebezpieczeństwa, zjechać na pobocze i zatrzymać się, a następnie pozostawić silnik na biegu jałowym, aż do schłodzenia. Gdy temperatura silnika odpowiednio spadnie, można kontynuować jazdę.
-
Przy doborze prędkości jazdy należy wziąć pod uwagę masę przyczepy i stopień nachylenia, tak aby zmniejszyć ryzyko przegrzania silnika i skrzyni biegów.
Parkowanie na pochyłości
Jeżeli do pojazdu dołączona jest przyczepa, z zasady nie należy parkować na nachylonym terenie. Jeżeli pojazd z przyczepą niespodziewanie się stoczą, może to doprowadzić do poważnych lub śmiertelnych urazów osób, jak również uszkodzenia pojazdu i przyczepy.

Parkowanie na nachylonym terenie
Parkowanie pojazdu z dołączoną przyczepą na nachylonym terenie może spowodować poważny uraz lub śmierć, jeżeli przyczepa się odłączy lub przestanie działać hamulec.
Nie utrzymywać pojazdu na pochyłości, wciskając pedał przyspieszenia.
Jeżeli jednak zaistnieje konieczność zaparkowania przyczepy na nachylonym terenie, należy to zrobić w następujący sposób:
-
Zatrzymać pojazd na miejscu parkingowym. Skręcić kierownicę w kierunku krawężnika (w prawo, jeżeli przód pojazdu skierowany jest w dół wzniesienia, w lewo, jeżeli przód pojazdu jest skierowany w górę wzniesienia).
-
Jeżeli pojazd jest wyposażony w automatyczną skrzynię biegów, ustawić dźwignię zmiany biegów w położeniu P (parkowanie).
-
Włączyć hamulec postojowy i wyłączyć silnik.
-
Pod kołami przyczepy po stronie skierowanej w dół wzniesienia umieścić klocki.
-
Uruchomić pojazd, przytrzymać hamulce, zmienić bieg na jałowy, zwolnić hamulec postojowy i powoli zwalniać hamulce, aby pojazd oparł się na klockach.
-
Ponownie wcisnąć pedał hamulca, włączyć hamulec postojowy i ustawić dźwignię zmiany biegów w położeniu P (parkowanie) w przypadku automatycznej skrzyni biegów.
-
Wyłączyć silnik i zwolnić hamulce pojazdu, pozostawiając włączony hamulec postojowy.

Hamulec postojowy
Opuszczanie pojazdu może być niebezpieczne, jeżeli hamulec postojowy nie jest mocno zaciągnięty.
Jeżeli silnik nadal pracuje, pojazd może nagle się przemieścić. Może to spowodować poważne lub śmiertelne obrażenia ciała kierowcy lub innych osób.
-
Gdy dźwignia zmiany biegów jest ustawiona w położeniu P (parkowanie), wcisnąć i przytrzymać pedał hamulca, i jednocześnie:
-
Uruchomić silnik,
-
Wybrać bieg,
-
Zwolnić hamulec postojowy.
-
-
powoli zdjąć stopę z pedału hamulca.
-
Powoli przejechać parę metrów, aby przyczepa stoczyła się z klocków,
-
Zatrzymać się i poprosić kogoś o zebranie klocków i odłożenie ich na miejsce.