Środki ostrożności dotyczące pasów bezpieczeństwa

Wszystkie osoby przebywające w pojeździe muszą przez cały czas mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Pasy bezpieczeństwa i foteliki dziecięce redukują ryzyko odniesienia przez pasażerów samochodu poważnych lub śmiertelnych obrażeń w przypadku kolizji lub nagłego hamowania. Bez pasa bezpieczeństwa pasażerowie mogliby przesunąć się zbyt blisko pompowanej poduszki powietrznej, uderzyć w konstrukcję wewnętrzną lub zostać wyrzuceni z pojazdu. Odpowiednio zapięte pasy bezpieczeństwa istotnie redukują takie niebezpieczeństwa.
Należy zawsze przestrzegać zaleceń dotyczących pasów, poduszek powietrznych i usadzania pasażerów zawartych w niniejszym podręczniku.
Niemowlę lub małe dziecko
Należy przestrzegać wymagań obowiązujących w danym państwie. Foteliki dla dzieci i/lub niemowląt należy odpowiednio umieszczać i montować na tylnym siedzeniu. Więcej informacji na temat tych środków bezpieczeństwa, patrz sekcja Więcej informacji.

Każda osoba (i każde zwierzę) w pojeździe musi być zawsze bezpiecznie przypięta, w tym niemowlęta i dzieci. Podczas jazdy samochodem nie wolno trzymać dziecka w ramionach ani na kolanach. Gwałtowne siły działające podczas wypadku sprawią, że dziecko zostanie wyrwane z ramion opiekuna i wyrzucone w powietrze. Dlatego należy zawsze stosować system bezpieczeństwa przystosowany do wzrostu i wagi dziecka.

Najlepszym zabezpieczeniem małych dzieci przed obrażeniami podczas wypadku jest prawidłowe umieszczenie ich na tylnym siedzeniu w bezpiecznym systemie spełniającym wymagania przepisów bezpieczeństwa w danym państwie. Przed zakupem takiego systemu należy upewnić się, że ma on etykietę potwierdzającą homologację zgodnie z krajowymi przepisami bezpieczeństwa. System ten musi być zawsze przystosowany do wzrostu i wagi dziecka. Informacje te znajdują się na etykiecie systemu bezpieczeństwa. Patrz Więcej informacji.
Większe dzieci
Dzieci, które są zbyt duże, by korzystać z fotelika, powinny zawsze zajmować tylne siedzenia i korzystać z dostępnych pasów biodrowych/ramieniowych. Część biodrowa pasa powinna być zapięta i oparta na biodrach możliwie najniżej. Należy regularnie sprawdzać, czy pas jest dobrze dopasowany. Ruch dziecka może spowodować nieprawidłowe ułożenie pasa. Najpełniejszą ochronę przed skutkami ewentualnego wypadku daje dzieciom odpowiedni fotelik samochodowy umieszczony na tylnym siedzeniu. Jeżeli istnieje konieczność posadzenia większego dziecka (powyżej 13 lat) na przednim siedzeniu, należy dobrze zapiąć dostępny pas biodrowy/ramieniowy i przesunąć siedzenie jak najdalej do tyłu. Dzieci w wieku 13 lat i młodsze powinny siedzieć w odpowiednich fotelikach na tylnym siedzeniu. Pod żadnym pozorem NIE WOLNO sadzać na przednim siedzeniu dziecka w wieku 13 lat lub młodszego. Pod żadnym pozorem NIE WOLNO umieszczać na przednim siedzeniu skierowanego w tył fotelika dziecięcego.
Jeżeli część ramieniowa pasa delikatnie dotyka szyi lub twarzy dziecka, należy spróbować przesunąć dziecko bliżej środka pojazdu. Jeżeli pas ramieniowy nadal dotyka twarzy lub szyi dziecka, należy je posadzić w foteliku.

Małe dzieci zapięte pasem ramieniowym
-
Nie wolno dopuszczać do tego, by podczas jazdy pas ramieniowy stykał się z szyją lub twarzą dziecka.
-
W przypadku dzieci brak prawidłowo zapiętych i wyregulowanych pasów bezpieczeństwa powoduje ryzyko śmierci lub poważnego obrażenia ciała.
Kobiety w ciąży
Stosowanie pasów bezpieczeństwa zalecane jest kobietom w ciąży jako czynnik zmniejszający ryzyko urazu podczas wypadku. Zapinając pas bezpieczeństwa, należy przeprowadzić go na wysokości bioder najniżej i najciaśniej, jak to możliwe, ale nie opasywać nim brzucha. Specjalistyczne zalecenia można uzyskać od lekarza.

Kobiety w ciąży
Kobiety w ciąży nigdy nie powinny przeprowadzać biodrowego odcinka pasa bezpieczeństwa przez obszar ciała, w którym znajduje się płód, ani ponad nim, gdyż w takiej sytuacji pas może przygnieść płód w momencie kolizji.
Osoby ranne
Podczas przewożenia osoby rannej należy stosować pasy bezpieczeństwa. W razie konieczności należy zwrócić się do lekarza po odpowiednie zalecenia.
Jedna osoba - jeden pas bezpieczeństwa
Pod żadnym pozorem dwie osoby (w tym dzieci) nie mogą dzielić jednego pasa bezpieczeństwa. Może to być przyczyną poważnych obrażeń w razie wypadku.
Zakaz jazdy w pozycji leżącej
Aby w razie wypadku zredukować ryzyko obrażeń ciała i uzyskać maksymalną skuteczność systemu bezpieczeństwa, wszyscy pasażerowie powinni siedzieć w pozycji wyprostowanej, a oparcia siedzeń przednich i tylnych powinny podczas jazdy być wyprostowane. Pas bezpieczeństwa nie może zapewnić prawidłowej ochrony, jeżeli zabezpieczona nim osoba leży lub jeżeli oparcie przedniego lub tylnego siedzenia jest opuszczone.

Jazda z opuszczonym oparciem siedzenia zwiększa prawdopodobieństwo poważnych lub śmiertelnych obrażeń ciała w przypadku kolizji lub nagłego zatrzymania. Opuszczenie oparcia siedzenia znacznie zmniejsza ochronę, jaką zapewnia system bezpieczeństwa (pasy bezpieczeństwa i poduszki powietrzne). Aby pasy bezpieczeństwa działały prawidłowo, muszą spoczywać na biodrach i klatce piersiowej. Im bardziej odchylone jest oparcie siedzenia, tym większe prawdopodobieństwo, że biodra siedzącej osoby wysuną się pod pasem biodrowym, co spowoduje poważne obrażenia wewnętrzne. Również pas ramieniowy może spowodować uderzenie w szyję. Kierowcy i pasażerowie powinni zawsze być oparci i prawidłowo zapięci pasami, a oparcia siedzeń powinny być wyprostowane.