Wyszukaj tylko wg tytułu
Strona główna > Wyposażenie pojazdu > System multimedialny > Jak działa system nagłaśniający pojazdu

Jak działa system nagłaśniający pojazdu

Odbiór sygnału FM

Sygnały radiowe AM i FM nadawane są za pośrednictwem masztów radiowych umiejscowionych w różnych punktach miast. Są one przechwytywane przez antenę zamontowaną na pojeździe. Następnie sygnał przekazywany jest do odbiornika radiowego i głośników.

Gdy do pojazdu dociera silny sygnał, zaawansowany technicznie system multimedialny gwarantuje najlepszą jakość odtwarzania. Jednak w niektórych przypadkach sygnał docierający do pojazdu może nie być silny ani wyraźny.

Wpływ na to ma odległość od stacji radiowej, bliskość innych stacji nadających sygnał o dużej mocy lub obecność budynków, mostów i innych dużych obiektów zakłócających sygnał.

Odbiór sygnału AM (MW, LW)

Sygnały AM mogą być przesyłane na większe odległości niż sygnał FM. Dzieje się tak, ponieważ fale radiowe AM mają małą częstotliwość. Te długie fale radiowe o małej częstotliwości podążają za krzywizną Ziemi zamiast przemieszczać się w linii prostej, do atmosfery. Ponadto fale te zaginają się wokół przeszkód, dzięki czemu zapewniają lepszy odbiór.

Stacja radiowa FM

Sygnały FM przesyłane są na wysokich częstotliwościach i nie podążają za krzywizną Ziemi. Z tego powodu sygnały FM zazwyczaj słabną po pokonaniu niedużej odległości od stacji. Ponadto na sygnały FM wpływ mają budynki, góry czy inne przeszkody. Z uwagi na to kierowca może mieć wrażenie, że istnieje problem z odbiornikiem radiowym. Występowanie poniższych zjawisk jest normalne i nie oznacza problemów z odbiornikiem radiowym:

  • Zanikanie sygnału – wraz z oddalaniem się pojazdu od stacji radiowej sygnał staje się słabszy, a dźwięk zaczyna zanikać. W takim przypadku zaleca się wybór innej stacji o silniejszym sygnale.

  • Drżenie/zakłócenia – słaby sygnał FM lub duże przeszkody między nadajnikiem a odbiornikiem radiowym mogą negatywnie wpływać na odbiór, co z kolei prowadzi do powstawania zjawiska drżenia lub zakłóceń dźwięku. Zmniejszenie wysokich tonów może ograniczyć to zjawisko do czasu zaniku zakłóceń.

  • Zmiana stacji radiowej – wraz ze słabnięciem sygnału FM przechwycony może zostać inny, silniejszy sygnał o podobnej częstotliwości. Dzieje się tak, ponieważ odbiornik radiowy skonstruowano w taki sposób, aby odtwarzał sygnał najlepszej jakości. W przypadku wystąpienia tego zjawiska zaleca się wybór innej stacji o silniejszym sygnale.

  • Wielokanałowa redukcja sygnałów - sygnały radiowe odbierane z różnych stron mogą powodować zniekształcenie lub drżenie dźwięku. Może być to spowodowane odbiorem bezpośredniego lub odbitego sygnału z tej samej stacji lub przez sygnały pochodzące z dwóch stacji o podobnej częstotliwości. W przypadku wystąpienia tego zjawiska zaleca się wybór innej stacji do czasu zaniku zakłóceń.

Używanie telefonu komórkowego i radiotelefonu

Jeżeli wewnątrz pojazdu używany jest telefon komórkowy, system multimedialny może generować nietypowe dźwięki. Nie oznacza to jednak usterki sprzętu. W takim przypadku należy korzystać z telefonu w miejscu jak najbardziej oddalonym od systemu nagłaśniającego.

PRZESTROGA

Aby korzystać z systemu łączności (np. telefon komórkowy lub odbiornik radiowy) wewnątrz pojazdu, należy zamontować oddzielną, zewnętrzną antenę. Jeżeli telefon komórkowy lub odbiornik radiowy korzysta wyłącznie z wewnętrznej anteny, może dochodzić do zakłóceń w pracy układu elektrycznego pojazdu. Będzie to wpływać niekorzystanie na jego bezpieczne użytkowanie.

OSTRZEŻENIE

Nie używać telefonu komórkowego podczas kierowania pojazdem. Aby skorzystać z telefonu, należy zatrzymać się w bezpiecznym miejscu.