Zalecane ciśnienie w zimnym ogumieniu
Ciśnienie we wszystkich oponach, w tym w kole zapasowym, należy sprawdzać, gdy ogumienie jest zimne. Przez „zimne opony” rozumie się opony w pojeździe, który nie był użytkowany przez co najmniej trzy godziny lub przejechał mniej, niż 1,6 km.
Utrzymywanie zalecanych wartości ciśnienia w ogumieniu jest warunkiem koniecznym do uzyskania właściwego komfortu jazdy, łatwości prowadzenia i niskiego zużycia opon.
Zalecane wartości ciśnienia w oponach podano w rozdziale Więcej informacji.

Wszystkie dane techniczne (rozmiary i wartości ciśnienia) można również znaleźć na etykiecie przyklejonej wewnątrz pojazdu.

Zbyt niskie ciśnienie w oponach
Znaczne niedopompowanie opony (o 70 kPa (10 psi, 0,7 bar) lub więcej) może wywołać jej silne przegrzanie, prowadzące do jej rozerwania, odwarstwienia bieżnika lub innych uszkodzeń, a w rezultacie do utraty kontroli nad pojazdem, co z kolei może stać się przyczyną ciężkich obrażeń ciała lub śmierci. Ryzyko to zwiększa się znacznie w okresach upalnej pogody lub podczas długotrwałej jazdy z dużą prędkością.

-
Zbyt niskie ciśnienie może również wywołać nadmierne zużycie, trudności w prowadzeniu pojazdu i zwiększenie zużycia paliwa. Możliwa jest również deformacja koła. Zawsze należy utrzymywać właściwe ciśnienie w ogumieniu. Jeżeli opona wymaga częstego dopompowywania, zaleca się sprawdzenie układu w profesjonalnym zakładzie. Kia zaleca, aby udać się do autoryzowanego dealera/partnera serwisowego marki Kia.
-
Nadmierne ciśnienie w ogumieniu przekłada się na niewystarczającą amortyzację w trakcie jazdy, nadmierne zużywanie się środkowej części bieżnika i zwiększone ryzyko uszkodzenia przez przeszkody drogowe.

-
W nagrzanych oponach ciśnienie zwykle przekracza wartość zalecaną dla zimnej opony o 28–41 kPa (4–6 psi, 0.28–0.41 bar).
Nie należy upuszczać powietrza z nagrzanych opon dla wyrównania ciśnienia, gdyż spowoduje to spadek ciśnienia poniżej normy.
-
Należy pamiętać, aby po sprawdzeniu ciśnienia zawsze powtórnie przykręcić zatyczkę wentyla. Jeżeli jej brakuje, brud lub wilgoć mogą dostać się do wnętrza wentyla i spowodować ulatnianie się powietrza. Zgubioną zatyczkę należy jak najszybciej zastąpić nową.

Pompowanie opon
Zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie może spowodować skrócenie czasu eksploatacji opony, negatywnie wpłynąć na właściwości jezdne pojazdu i doprowadzić do nagłej awarii opony. Skutkiem tego może być utrata panowania nad pojazdem, a w konsekwencji wypadek i obrażenia ciała.

Ciśnienie w oponach
Należy zawsze:
-
Sprawdzać ciśnienie, gdy opony są zimne (pojazd pozostawał zaparkowany przez co najmniej trzy godziny lub przejechał mniej niż 1,6 km (1 mil) od uruchomienia);
-
Podczas sprawdzenia ciśnienia w kołach zmierzyć ciśnienie także w kole zapasowym.
-
Unikać przeciążania pojazdu. Nie dopuszczać do przeciążenia ewentualnego bagażnika dachowego.
-
Stare, zużyte opony mogą stać się przyczyną wypadku. Jeżeli opona jest uszkodzona lub jej bieżnik nadmiernie zużyty, należy ją wymienić.