Wyszukaj tylko wg tytułu
Strona główna > Konserwacja > Układ kontroli emisji > 3. Układ kontroli emisji spalin

3. Układ kontroli emisji spalin

Układ kontroli emisji spalin to bardzo skuteczny system kontrolujący szkodliwe emisje bez wpływu na wydajność pojazdu.

Środki ostrożności dotyczące spalin (tlenek węgla)

  • Oprócz innych gazów wydechowych w spalinach może znajdować się tlenek węgla. Dlatego jeśli wyczujemy spaliny wewnątrz pojazdu, należy go natychmiast oddać do przeglądu i naprawy. Jeśli użytkownik podejrzewa, że spaliny przedostają się do wewnątrz pojazdu, należy jechać wyłącznie ze wszystkimi oknami otwartymi. Pojazd należy niezwłocznie przekazać do przeglądu i naprawy.

    OSTRZEŻENIE

    Wydech

    Gazy wydechowe z silnika zawierają tlenek węgla (CO). Mimo, że jest to gaz bezbarwny i bezwonny, jego wdychanie jest niebezpieczne dla zdrowia, a niekiedy nawet śmiertelne. Aby uniknąć zatrucia tlenkiem węgla, należy przestrzegać zaleceń na tej stronie.

  • Nie wolno uruchamiać silnika w ciasnych ani zamkniętych miejscach (np. w garażu) na czas dłuższy niż jest to konieczne, aby wyjechać lub wjechać z/do tego miejsca.

  • Jeśli pojazd stoi dłuższą chwilę na otwartej przestrzeni z włączonym silnikiem, należy wyregulować wentylację (o ile to konieczne) tak, aby zapewnić dopływ do środka powietrza z zewnątrz.

  • Nie wolno siedzieć przez dłuższy czas w pojeździe zaparkowanym lub zatrzymanym z włączonym silnikiem.

  • Jeśli silnik utyka lub nie chce się uruchomić, nadmierne próby jego ponownego rozruchu mogą uszkodzić układ kontroli emisji.

Środki ostrożności dotyczące katalizatorów (jeżeli jest w wyposażeniu)

OSTRZEŻENIE

Pożar

  • Gorący układ wydechowy może wywołać zapłon łatwopalnych przedmiotów pod pojazdem. Nie wolno parkować pojazdu na łatwopalnych przedmiotach lub blisko nich, np. trawy, roślin, papieru, liści itd.

  • Podczas pracy silnika i natychmiast po jego wyłączeniu układ wydechowy i katalizatora są bardzo gorące. Nie należy dotykać ich podzespołów, ponieważ może to spowodować poparzenia.

    Nie wolno również zdejmować ekranu cieplnego z układu wydechowego, uszczelniać podwozia pojazdu ani nanosić na niego powłok przeciwkorozyjnych. W pewnych warunkach grozi to pożarem.

Pojazd wyposażono w sterownik katalizatora emisji.

Dlatego należy przestrzegać następujących środków ostrożności:

  • Pojazd należy tankować zgodnie z informacjami podanymi w rozdziale Więcej informacji.

  • Nie wolno obsługiwać pojazdu, w którym występują oznaki usterki silnika, np. przerwy w zapłonie lub zauważalny spadek wydajności.

  • Nie wolno używać silnika do niewłaściwych celów ani nadużywać jego możliwości. Przykłady niewłaściwego użycia to rozpędzanie pojazdu z wyłączonym zapłonem i zjeżdżanie ze stromych pochyłości z wyłączonym zapłonem.

  • Nie wolno pozostawiać silnika zbyt długo na wysokich obrotach biegu jałowego (dłużej niż 5 minut).

  • Nie wolno zmieniać ani modyfikować żadnej części silnika lub układu kontroli emisji. Wszelkie inspekcje i regulacje muszą być wykonywane w profesjonalnym zakładzie. Kia zaleca, aby udać się do autoryzowanego dealera/centrum serwisowego marki Kia.

  • Unikać jazdy z bardzo niskim poziomem paliwa. Niedobór paliwa w zbiorniku może powodować przerwy w zapłonie, a tym samym uszkodzenia katalizatora.

Nieprzestrzeganie powyższych środków bezpieczeństwa może uszkodzić katalizator i pojazd.

Ponadto takie postępowanie grozi utratą gwarancji.

Filtr cząstek stałych silnika benzynowego (GPF) (jeżeli jest w wyposażeniu)

Filtr cząstek stałych silnika benzynowego (GPF) to układ usuwający sadzę ze spalin. W odróżnieniu od filtrów wymiennych powietrza, układ GPF automatycznie spala (utlenia) i usuwa nagromadzoną sadzę podczas jazdy.

Jednak częsta jazda na krótkich odcinkach lub jazda na długich trasach z niską prędkością może uniemożliwić automatyczne usuwanie nagromadzonej sadzy przez układ GPF. Po osiągnięciu określonej ilości nagromadzonej sadzy włącza się kontrolka ostrzegawcza GPF (). Aby wznowić działanie układu GPF, należy wykonać trwającą ponad 30 minut jazdę z prędkością co najmniej 80 km/h (50 mil/h). Sprawdzić, czy następujące warunki są spełnione: bezpieczne warunki drogowe, włączony 3. bieg lub wyższy i prędkość obrotowa silnika 1500-4000 obr/min. Jazda z prędkością co najmniej 80 km/h przez zalecany czas przywróci prawidłowe działanie układu GPF i kontrolka ostrzegawcza GPF zgaśnie.

Jeśli kontrolka ostrzegawcza GPF nie gaśnie lub pojawia się komunikat ostrzegawczy dotyczący sprawdzenia układu wydechowego nawet po jeździe z zalecaną prędkością przez zalecany czas, należy udać się do profesjonalnego warsztatu i zlecić sprawdzenie układu GPF. Kia zaleca, aby udać się do autoryzowanego dealera/partnera serwisowego marki Kia. Dalsza jazda z włączoną kontrolką ostrzegawczą GPF może spowodować uszkodzenie układu GPF i zwiększyć zużycie paliwa.