Dobre praktyki kierowania pojazdem
-
Nie wolno przestawiać dźwigni zmiany biegów z położenia P (Postój) do położenia N (Bieg jałowy) ani żadnego innego położenia, gdy pedał gazu jest naciśnięty.
-
Nie wolno przestawiać dźwigni zmiany biegów do pozycji P (parkowanie), gdy pojazd jest w ruchu.
-
Przed przestawieniem dźwigni zmiany biegów do położenia R (Wsteczny) lub D (Jazda) upewnić się, że pojazd całkowicie się zatrzymał.
-
Nie należy nigdy wyłączać biegu i zjeżdżać z wzniesienia na luzie. Może to być wyjątkowo niebezpieczne. Pojazd będący w ruchu zawsze powinien znajdować się na biegu.
-
Nie trzymać niepotrzebnie stopy na pedale hamulca. Może to prowadzić do przegrzania hamulców lub ich wadliwego działania. Zjeżdżając po długiej pochyłości, należy za to zwolnić i zredukować bieg. W ten sposób hamowanie silnikiem pomoże zmniejszyć prędkość.
-
Przed zredukowaniem biegu należy zwolnić. W przeciwnym razie niższy bieg może nie zaskoczyć.
-
Zawsze używać hamulca postojowego. Nie wolno liczyć, że przestawienie przekładni do pozycji P (Postój) uniemożliwi ruch pojazdu.
-
Należy zachować wyjątkową ostrożność, jadąc po śliskiej nawierzchni. Należy być szczególnie ostrożnym podczas hamowania, przyspieszania i zmiany biegów. Gwałtowna zmiana prędkości na śliskiej nawierzchni może spowodować utratę przyczepności kół napędowych i utratę panowania nad pojazdem.
-
Optymalną pracę pojazdu i optymalne zużycie paliwa uzyskuje się przy płynnym naciskaniu i zwalnianiu pedału gazu.

-
Podczas wjeżdżania na wzniesienia lub zjeżdżania z nich należy ustawić dźwignię zmiany biegów w położeniu D (jazda) w przypadku jazdy do przodu lub w położeniu R (bieg wsteczny) w przypadku jazdy do tyłu i sprawdzić położenie wyświetlane w zestawie wskaźników przed rozpoczęciem jazdy.
Jazda w kierunku niezgodnym z przeznaczeniem wybranego położenia może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji, w której silnik zostanie wyłączony i skuteczność hamowania będzie ograniczona.
-
Należy zawsze zapinać pasy bezpieczeństwa! W przypadku kolizji prawdopodobieństwo, że osoba niezapięta pasami odniesie poważne obrażenia ciała lub zginie jest znacznie większe niż w przypadku osoby prawidłowo zapiętej pasami.
-
Unikać jazdy z dużą prędkością podczas pokonywania zakrętów i skręcania.
-
Nie wykonywać gwałtownych ruchów kierownicą, takich jak nagłe zmiany pasa lub szybkie, ostre skręty.
-
Ryzyko dachowania znacznie się zwiększa w przypadku utraty kontroli nad pojazdem przy dużej prędkości.
-
Utrata panowania nad pojazdem zdarza się często, kiedy dwa lub więcej kół wypadnie z jezdni, a kierowca zbyt ostro skręci, aby na nią wrócić.
-
W przypadku zjechania z jezdni nie należy ostro skręcać. W takiej sytuacji należy zwolnić przed powrotem na pas drogowy.
-
Pod żadnym pozorem nie wolno przekraczać podanych na znakach drogowych ograniczeń prędkości.

Jeśli pojazd utknie w śniegu, błocie, piasku itp., można spróbować go rozkołysać w przód i w tył, aby wyjechać. Nie wolno jednak wykonywać tych czynności, jeśli w pobliżu pojazdu znajdują się ludzie lub przedmioty. Podczas kołysania pojazd może nagle ruszyć do przodu lub do tyłu, gdy zostanie uwolniony z grząskiego podłoża, co może spowodować obrażenia u osób postronnych lub szkody materialne.
Ruszanie pod strome wzniesienie z całkowitego zatrzymania
Aby ruszyć pod strome wzniesienie z pozycji całkowitego zatrzymania, należy wcisnąć pedał hamulca i przełożyć dźwignię biegów w położenie D (Jazda). Wybrać odpowiedni bieg w zależności od obciążenia pojazdu i stromości wzniesienia i zwolnić hamulec postojowy. Stopniowo wciskać pedał gazu, jednocześnie zwalniając pedał hamulca.
Podczas ruszania pod strome wzniesienie z pozycji całkowitego zatrzymania pojazd może staczać się w tył.