Dobre praktyki kierowania pojazdem
-
Nie wolno przestawiać dźwigni zmiany biegów z położenia P (Postój) do położenia N (Bieg jałowy) ani żadnego innego położenia, gdy pedał gazu jest naciśnięty.
-
Nie wolno przestawiać dźwigni zmiany biegów do pozycji P (parkowanie), gdy pojazd jest w ruchu.
Przed przestawieniem dźwigni zmiany biegów do położenia R (Wsteczny) lub D (Jazda) upewnić się, że pojazd całkowicie się zatrzymał.
-
W czasie jazdy nie należy przesuwać dźwigni zmiany biegów do położenia N (Bieg jałowy). Nieprzestrzeganie tego zalecenia może spowodować wypadek z powodu utraty siły hamowania silnikiem, a także może doprowadzić do uszkodzenia skrzyni biegów.
-
Nie prowadzić pojazdu opierając stopę na pedale hamulca. Nawet lekki, ale stały nacisk na pedał może spowodować przegrzewanie hamulców, zużycie hamulca, a nawet awarię układu hamulcowego.
-
Jednoczesne naciśnięcie pedału przyspieszenia i pedału hamulca może spowodować logikę zmniejszającą moc silnika, co spowoduje zmniejszenie prędkości jazdy. Przyspieszanie zostanie wznowione po zwolnieniu pedału hamulca.
-
Podczas jazdy w trybie sportowym należy zwolnić przed zmianą biegu na niższy. W przeciwnym wypadku niższy bieg nie zostanie załączony, jeśli obroty silnika będą poza dozwolonym zakresem.
-
Przed opuszczeniem pojazdu zawsze należy załączyć hamulec postojowy. Nie wolno liczyć, że przestawienie przekładni do pozycji P (Postój) uniemożliwi ruch pojazdu.
-
Należy zachować wyjątkową ostrożność, jadąc po śliskiej nawierzchni. Należy być szczególnie ostrożnym podczas hamowania, przyspieszania i zmiany biegów. Gwałtowna zmiana prędkości na śliskiej nawierzchni może spowodować utratę przyczepności kół napędowych i utratę panowania nad pojazdem, a w rezultacie wypadek.
-
Optymalną pracę pojazdu i optymalne zużycie paliwa uzyskuje się przy płynnym naciskaniu i zwalnianiu pedału przyspieszenia.

W celu ograniczenia ryzyka POWAŻNYCH OBRAŻEŃ lub ŚMIERCI:
-
Z pasów bezpieczeństwa należy korzystać KAŻDORAZOWO. W przypadku kolizji prawdopodobieństwo, że osoba niezapięta pasami odniesie poważne obrażenia ciała lub zginie jest znacznie większe niż w przypadku osoby prawidłowo zapiętej pasami.
-
Unikać jazdy z dużą prędkością podczas pokonywania zakrętów i skręcania.
-
Nie wykonywać gwałtownych ruchów kierownicą, takich jak nagłe zmiany pasa lub szybkie, ostre skręty.
-
Ryzyko dachowania znacznie się zwiększa w przypadku utraty kontroli nad pojazdem przy dużej prędkości.
-
Utrata panowania nad pojazdem zdarza się często, kiedy dwa lub więcej kół wypadnie z jezdni, a kierowca zbyt ostro skręci, aby na nią wrócić.
-
W przypadku zjechania z jezdni nie należy ostro skręcać. W takiej sytuacji należy zwolnić przed powrotem na pas drogowy.
-
Kia zaleca przestrzeganie wszystkich ograniczeń prędkości.

Mechanizm redukcji biegu
Mechanizmu redukcji biegu można używać w celu uzyskania maksymalnego przyspieszenia. Należy wcisnąć pedał przyspieszenia do oporu. Przekładnia automatyczna wybierze niższy bieg z uwzględnieniem prędkości obrotowej silnika.