Pas bezpieczeństwa z napinaczem

Pasy bezpieczeństwa fotela kierowcy i przedniego pasażera wyposażone są w napinacze (napinacz przy retraktorze).
EFD (mechanizm awaryjnego napinania pasów) zastosowano w pasie bezpieczeństwa fotela kierowcy (jeżeli jest w wyposażeniu).
Tylne pasy bezpieczeństwa z napinaczami należą do wyposażenia (zewnętrzne fotele tylne ― dla Europy).
Pasy bezpieczeństwa z napinaczami mogą być aktywowane w przypadku dostatecznie silnego zderzenia razem z poduszkami powietrznymi.
Przy nagłym zatrzymaniu pojazdu lub gdy kierowca lub pasażer usiłują zbyt szybko się pochylić, retraktor pasa bezpieczeństwa zostanie zablokowany. W przypadku niektórych zderzeń czołowych napinacz pasa aktywuje się i ściąga taśmę pasa, zapewniając w ten sposób jej jak najściślejszy kontakt z ciałem człowieka.
-
Napinacz przy retraktorze pasa bezpieczeństwa
Napinacz przy retraktorze pasa bezpieczeństwa ma na celu zapewnienie, aby w przypadku określonego zderzenia czołowego piersiowy odcinek taśmy pasa bezpieczeństwa jak najciaśniej przylegał do górnej części ciała.
-
EFD (mechanizm awaryjnego napinania pasów) (dla pasa bezpieczeństwa fotela kierowcy, jeżeli jest w wyposażeniu)
EFD ma na celu zapewnienie, aby w przypadku określonego zderzenia czołowego biodrowy odcinek taśmy pasa bezpieczeństwa jak najciaśniej przylegał do dolnej części ciała.
Jeżeli w momencie zadziałania napinaczy system wyczuje zbyt duże napięcie pasa bezpieczeństwa kierowcy lub pasażera, ogranicznik naciągu wbudowany w zespół zwijacza z napinaczem zmniejszy naciąg danego pasa. (jeżeli jest w wyposażeniu)

jeżeli czujnik dachowania jest w wyposażeniu
Napinacz pasa zostanie aktywowany nie tylko w sytuacji zderzenia czołowego, ale również przy zderzeniu bocznym lub w przypadku dachowania, jeżeli pojazd wyposażony jest w boczne lub kurtynowe poduszki powietrzne.

brak czujnika dachowania na wyposażeniu
Napinacz pasa zostanie aktywowany nie tylko w sytuacji zderzenia czołowego, ale również przy zderzeniu bocznym, jeżeli pojazd wyposażony jest w boczne lub kurtynowe poduszki powietrzne.

Ze względów bezpieczeństwa należy upewnić się, że taśma pasa nie jest zbyt luźno napięta lub skręcona, i zawsze siedzieć we właściwej pozycji w fotelu.


System napinacza pasa bezpieczeństwa składa się przede wszystkim z wymienionych poniżej elementów. Ich rozmieszczenie przedstawiono na ilustracji:
-
Kontrolka ostrzegawcza bocznych poduszek powietrznych SRS
-
Przedni zespół retraktora z napinaczem
-
Moduł sterowania SRS
-
mechanizm awaryjnego napinania pasów (EFD). (jeżeli jest w wyposażeniu)
-
Tylny zespół zwijacza z napinaczem (jeżeli jest w wyposażeniu)

W celu uzyskania maksymalnych korzyści ze stosowania pasów bezpieczeństwa z napinaczami należy pamiętać o poniższych zaleceniach:
-
Pas bezpieczeństwa musi być prawidłowo zapięty i właściwie wyregulowany. Należy zapoznać się ze wszystkimi zamieszczonych w niniejszym podręczniku ważnymi informacjami i ostrzeżeniami dotyczącymi zainstalowanych w pojeździe zabezpieczeń chroniących osoby nim podróżujące, w tym pasów bezpieczeństwa i poduszek powietrznych. Należy się do nich stosować.
-
Zarówno kierowca, jak i pasażerowie zawsze powinni prawidłowo zapinać pasy bezpieczeństwa.

-
Pasy bezpieczeństwa z napinaczami aktywowane są podczas zderzeń czołowych. Pasy bezpieczeństwa z napinaczami mogą być aktywowane w przypadku dostatecznie silnego zderzenia razem z poduszkami powietrznymi.
-
W momencie aktywacji napinaczy pasów bezpieczeństwa może być słyszalny głośny dźwięk, a w przedziale pasażerskim może pojawić się lotny pył podobny do dymu. Dzieje się tak na skutek normalnego działania układu i nie stwarza to zagrożenia.
-
Pomimo że powstały pył jest nieszkodliwy, może on wywołać podrażnienie skóry i nie należy go wdychać przez dłuższy czas. Osoby uczestniczące w wypadku, w którym doszło do aktywacji napinaczy pasów bezpieczeństwa, powinny dokładnie umyć odsłonięte powierzchnie skóry.
-
Ze względu na fakt, że czujnik aktywujący poduszkę SRS połączony jest z pasem bezpieczeństwa wyposażonym w napinacz, kontrolka ostrzegawcza na tablicy rozdzielczej zaświeci się na około 6 sekund po włączeniu zapłonu przyciskiem ENGINE START/STOP (włączenie/wyłączenie silnika), a następnie powinna się wyłączyć. na tablicy rozdzielczej zaświeci się na około 6 sekund po włączeniu zapłonu przyciskiem ENGINE START/STOP (włączenie/wyłączenie silnika), a następnie powinna się wyłączyć.

W przypadku awarii napinacza pasa bezpieczeństwa kontrolka ostrzegawcza poduszki powietrznej SRS będzie świecić, nawet jeżeli sama poduszka nie jest uszkodzona. Jeśli kontrolka ostrzegawcza poduszki powietrznej SRS nie zaświeci się po włączeniu zapłonu przyciskiem ENGINE START/ STOP (włączenie/wyłączenie silnika) lub nie zgaśnie po około 6 sekundach, lub zaświeci się podczas prowadzenia pojazdu, system należy sprawdzić w profesjonalnym warsztacie. Kia zaleca, aby udać się do autoryzowanego dealera/partnera serwisowego marki Kia.

-
Napinacze zaprojektowane są jako urządzenia jednorazowego użytku. Po aktywacji należy wymienić pasy bezpieczeństwa z napinaczem. Pasy bezpieczeństwa dowolnego typu powinno się wymienić zawsze, gdy były użyte w czasie zderzenia.
-
Zespół napinacza pasa bezpieczeństwa nagrzewa się do wysokiej temperatury w momencie aktywacji. Przez kilka minut po zadziałaniu nie należy go dotykać.
-
Nie wolno próbować sprawdzać ani wymieniać samowolnie napinaczy pasów bezpieczeństwa. System należy sprawdzić w profesjonalnym zakładzie. Kia zaleca, aby udać się do autoryzowanego dealera/partnera serwisowego marki Kia.
-
Nie uderzać zespołów napinacza pasów bezpieczeństwa.
-
Nie wolno samemu dokonywać serwisowania lub podejmować jakichkolwiek prób naprawy pasów bezpieczeństwa z napinaczem.
-
Niewłaściwe postępowanie z zespołem pasów bezpieczeństwa z napinaczem oraz ignorowanie ostrzeżeń przed rozbieraniem, modyfikacją, wymianą, serwisowaniem lub naprawą zespołu pasów bezpieczeństwa z napinaczem może spowodować jego nieprawidłowe działanie lub przypadkową aktywację, a w rezultacie poważne obrażenia ciała.
-
Zawsze należy używać pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem.
-
Jeżeli zachodzi konieczność złomowania pojazdu lub usunięcia pasa bezpieczeństwa z napinaczem, należy skontaktować się z profesjonalnym zakładem. Kia zaleca, aby skontaktować się z autoryzowanym dealerem/partnerem serwisowym marki Kia.

Prace prowadzone na przedniej części karoserii pojazdu mogą spowodować uszkodzenie pasa bezpieczeństwa z napinaczem. Układ należy sprawdzić w profesjonalnym zakładzie. Kia zaleca, aby udać się do autoryzowanego dealera/partnera serwisowego marki Kia.