Wyszukaj tylko wg tytułu
Strona główna > Konserwacja > Żarówki > Środki ostrożności dotyczące wymiany żarówek

Środki ostrożności dotyczące wymiany żarówek

Należy przygotować lampy w odpowiednim standardzie na wypadek zagrożenia. Patrz Więcej informacji.

Przy zmianie żarówek i podobnych pracach należy wcześniej zatrzymać się w bezpiecznym miejscu, wyłączyć silnik, mocno zaciągnąć hamulec postojowy i odłączyć ujemny (-) biegun akumulatora.

OSTRZEŻENIE

Przeprowadzanie prac przy światłach

Przed przystąpieniem do wykonywania prac przy światłach należy całkowicie unieruchomić pojazd za pomocą hamulca postojowego, przekręcić przełącznik zapłonu do pozycji LOCK (Blokada) i wyłączyć światła. Ma to na celu zapobieżenie niezamierzonemu poruszeniu się pojazdu, poparzeniu palców i porażeniu prądem.

Używać wyłącznie żarówek o określonej mocy.

OSTRZEŻENIE

Przepalone żarówki należy zastępować żarówkami o takiej samej mocy. W przeciwnym razie może wystąpić poważne uszkodzenia okablowania i pożar.

PRZESTROGA

W sytuacji braku odpowiednich narzędzi, właściwych żarówek i doświadczenia należy skonsultować się z profesjonalnym zakładem. Kia zaleca, aby skonsultować się z autoryzowanym dealerem/partnerem serwisowym marki Kia.

W wielu przypadkach wymiana żarówek w światłach pojazdu jest utrudniona ze względu na inne elementy, które należy zdemontować, aby zapewnić odpowiedni dostęp. Sytuacja taka zachodzi szczególnie w przypadku wymiany żarówek reflektorów przednich. Demontaż i montaż opraw reflektorów przednich może spowodować uszkodzenie pojazdu.

PRZESTROGA
  • Jeśli podczas wymiany żarówek zostaną zastosowane części nieoryginalne lub gorszej jakości, może to spowodować odłączenie się bezpiecznika i nieprawidłowe działanie, a także inne uszkodzenia instalacji elektrycznej.

  • Nie wolno montować dodatkowych żarówek ani oświetlenia LED w pojeździe. Zamontowanie dodatkowych żarówek może spowodować nieprawidłowe działanie i migotanie lamp. Ponadto może dojść do uszkodzenia skrzynki bezpieczników i innych elementów instalacji elektrycznej.

  • Nieprawidłowe funkcjonowanie części lampy w wyniku usterki zasilania

Reflektor, światło tylne i przeciwmgielne mogą się zapalać po przesunięciu przełącznika reflektorów do położenia ON (WŁ.), ale nie zapalać, gdy przełącznik świateł tylnych lub przeciwmgielnych zostanie przesunięty do położenia ON (WŁ.). Może to być spowodowane usterką zasilania w pojeździe lub układu sterowania instalacją elektryczną pojazdu. W razie problemu układ należy sprawdzić w profesjonalnym zakładzie. Kia zaleca, aby udać się do autoryzowanego dealera/partnera serwisowego marki Kia.

  • Nieprawidłowe funkcjonowanie części lampy w wyniku stabilizacji układu sterowania instalacją elektryczną

Normalnie działająca lampa może przez chwilę migać. Wynika to z funkcji stabilizacji układu sterowania instalacją elektryczną pojazdu po włączeniu świateł. Jeśli lampa wkrótce zaczyna pracować normalnie, pojazd nie wymaga serwisowania.

Jeśli jednak po chwilowym miganiu lampa wyłącza się lub miganie nadal występuje, układ należy sprawdzić w profesjonalnym zakładzie. Kia zaleca, aby udać się do autoryzowanego dealera/partnera serwisowego marki Kia.

UWAGA
  • Jeżeli żarówka lub złącze lampy zostanie wymontowane z działającej lampy będącej pod napięciem, układ elektroniczny w skrzynce bezpieczników może potraktować to jako awarię. Spowoduje to zapisanie kodu błędu diagnostycznego DTC, powiązanego z historią awarii lampy.

  • Czasowe błyskanie działającej lampy jest całkowicie normalne. Ponieważ jest to wynikiem działania funkcji stabilizacyjnej elektronicznego modułu sterującego pojazdu, jeżeli po okresie błyskania lampa zaświeci się normalnie, oznacza to, że nie wystąpił żaden problem techniczny.

    Jednakże jeżeli lampa błyśnie kilka/kilkanaście razy lub zupełnie się wyłączy, może to wskazywać na awarię w elektronicznym module sterowania pojazdu. W takim przypadku pojazd należy niezwłocznie oddać do przeglądu w profesjonalnym zakładzie. Kia zaleca, aby udać się do autoryzowanego dealera/partnera serwisowego marki Kia.

UWAGA

Po wypadku lub wymianie opraw należy dokonać regulacji ustawienia reflektorów w profesjonalnym zakładzie. Kia zaleca, aby udać się do autoryzowanego dealera/partnera serwisowego marki Kia.

UWAGA

Po korzystaniu z myjni lub jeździe w deszczu wewnątrz kloszy reflektorów może się pojawić wilgoć. Jest to naturalne zjawisko spowodowane różnicą temperatury między częściami wewnętrzną i zewnętrzną reflektora i nie oznacza usterki. Wilgoć wewnątrz reflektora zniknie podczas jazdy z włączonymi reflektorami, jednak stopień usuwania wilgoci może się różnić w zależności od rozmiaru/miejsca/stanu reflektora. Jeśli wilgoć pozostaje wewnątrz reflektora, pojazd należy niezwłocznie oddać do przeglądu w profesjonalnym zakładzie. Kia zaleca, aby udać się do autoryzowanego dealera/partnera serwisowego marki Kia.