Wyszukaj tylko wg tytułu
Strona główna > Jazda samochodem > Układ hamulcowy > Elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy (ESC)

Elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy (ESC)

Elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy (ESC) został zaprojektowany do stabilizacji pojazdu podczas manewrów skręcania. Układ ESC porównuje kierunek nadawany skrętem kierownicy z rzeczywistym torem jazdy pojazdu. W celu stabilizacji pojazdu układ ESC zaciska hamulce pojedynczych kół i wpływa na układ zarządzania silnikiem.

OSTRZEŻENIE

Nie należy nigdy jeździć zbyt szybko w stosunku do panujących warunków drogowych ani zbyt szybko wjeżdżać w zakręty. Elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy (ESC) nie zapobiega wypadkom. Nadmierna prędkość na zakrętach, gwałtowne manewry i ślizganie się na mokrej nawierzchni mogą doprowadzić do poważnych wypadków. Wyłącznie bezpieczne i uważne prowadzenie pojazdu pozwala zapobiec wypadkom dzięki unikaniu manewrów mogących doprowadzić do utraty przyczepności przez pojazd. Nawet jeżeli w pojeździe jest zainstalowany układ ESC, należy zawsze przestrzegać zwykłych środków ostrożności dotyczących prowadzenia pojazdu, w tym dostosowywania prędkości do warunkach jazdy.

Elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy (ESC) to system elektroniczny mający pomagać kierowcy utrzymać panowanie nad pojazdem w niekorzystnych warunkach. Nie zastępuje bezpiecznej techniki jazdy. Czynniki takie jak prędkość, warunki drogowe i sposób kierowania pojazdem mogą mieć wpływ na to, czy układ ESC będzie efektywnie zapobiegał utracie panowania nad pojazdem. Odpowiedzialność za kierowanie pojazdem i skręcanie z odpowiednią prędkością oraz pozostawianie wystarczającego marginesu bezpieczeństwa nadal spoczywa na kierowcy.

Kiedy kierowca zacznie hamować w warunkach, które mogą spowodować zablokowanie kół, może być słyszalny dźwięk „tykania” hamulców lub wyczuwalny specyficzny ruch pedału hamulca. Jest to normalne i oznacza, że system ESC działa.

UWAGA

Z komory silnika podczas ruszania po uruchomieniu silnika może dochodzić dźwięk klikania. Jest to zjawisko normalne i wskazuje, że elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy (ESC) działa prawidłowo.

Obsługa układu ESC

Stan przy włączonym układzie ESC

  • Po włączeniu zapłonu przyciskiem ENGINE START/STOP (włączenie/wyłączenie silnika) kontrolki ESC i ESC OFF włączają się na około 3 sekundy, a następnie układ ESC zostaje włączony.

  • Aby wyłączyć układ ESC, należy po włączeniu zapłonu nacisnąć przycisk ESC OFF (wyłączenie układu stabilizacji toru jazdy) na co najmniej pół sekundy. (Zaświeci się kontrolka ESC OFF). Aby włączyć układ ESC, należy nacisnąć przycisk ESC OFF. Wówczas kontrolka ESC OFF zgaśnie.

  • Podczas uruchamiania silnika można usłyszeć ciche tykanie. Oznacza to, że układ ESC wykonuje autotest i nie jest to oznaka problemu.

Zachowanie podczas pracy

Gdy system ESC pracuje, kontrolka ESC miga.

  • Podczas działania układu stabilizacji toru jazdy odczuwalne mogą być delikatne szarpnięcia pojazdu. Jest to jedynie efekt kontroli hamowania, a nie oznaka nieprawidłowości.

  • Podczas wyjeżdżania z błota lub jazdy na śliskiej nawierzchni, prędkość obrotowa silnika może nie wzrastać, nawet po naciśnięciu pedału gazu do oporu. Ma to na celu utrzymanie stabilności i przyczepności pojazdu i nie jest oznaką problemu.

Wyłączenie układu ESC

Stan wyłączenia układu ESC

Układ ESC samochodu może znajdować się w dwóch stanach wyłączenia.

Jeżeli silnik zostanie wyłączony, kiedy układ ESC jest wyłączony, układ ESC pozostanie wyłączony. Po ponownym uruchomieniu silnika układ ESC włączy się automatycznie.

  • Stan 1 wyłączenia układu ESC

    Typ A
    Typ B

    Aby wyłączyć działanie układu ESC, wcisnąć na krótko przycisk wyłączenia układu ESC (ESC OFF ). Zaświeci się kontrolka wyłączenia ESC (ESC OFF ). W tym stanie funkcja kontroli silnika nie działa. Oznacza to, że funkcja kontroli trakcji również nie działa. Działa tylko funkcja kontroli hamowania.

  • Stan 2 wyłączenia układu ESC

    Typ A
    Typ B

    Aby wyłączyć działanie układu ESC, wcisnąć i przytrzymać przycisk wyłączenia układu ESC (ESC OFF ) przez ponad 3 sekundy. Zaświeci się kontrolka wyłączenia układu ESC (ESC OFF ) i wyemitowany zostanie sygnał ostrzegawczy ESC OFF. W tym stanie nie działa funkcja kontroli silnika i hamowania. Oznacza to, że funkcja stabilizacji toru jazdy samochodu również nie działa.

Kontrolka

Kontrolka ESC
Kontrolka ESC WYŁ.

Po włączeniu zapłonu przyciskiem ENGINE START/STOP (włączenie/wyłączenie silnika) kontrolka włącza się, a następnie wyłącza, jeśli układ ESC działa prawidłowo.

Kontrolka układu ESC miga, gdy układ ESC działa lub świeci ciągle, jeśli układ ESC nie działa.

Po wyłączeniu układu ESC za pomocą przycisku zapala się kontrolka ESC OFF (ESC WYŁ.).

PRZESTROGA

Jazda z kołami lub oponami o różnych rozmiarach może powodować usterki w pracy układu ESC. Przy wymianie opon należy się upewnić, że są tej samej wielkości jak poprzednie.

OSTRZEŻENIE

Układ elektronicznej kontroli stabilności pojazdu (Electronic Stability Control, ESC) służy jedynie do wspomagania kierowcy; aby prowadzić bezpiecznie, należy podejmować środki ostrożności, zwalniając na zakrętach i drogach pokrytych śniegiem lub lodem. Jeśli kontrolka układu ESC miga lub gdy nawierzchnia jest śliska, należy jechać powoli i nie przyspieszać.

Stan ESC OFF (ESC WYŁ.)

Podczas jazdy

  • Układ ESC należy włączać podczas jazdy w dzień, zawsze gdy jest to możliwe.

  • Aby wyłączyć układ ESC podczas jazdy, należy nacisnąć przycisk ESC OFF (ESC WYŁ.) jadąc po płaskiej, równej nawierzchni.

OSTRZEŻENIE

Nie wolno naciskać przycisku ESC OFF (ESC WYŁ.), gdy działa układ ESC (miga lampka wskaźnika ESC).

Wyłączenie układu ESC podczas jego działania może spowodować utratę kontroli nad pojazdem.

UWAGA
  • W przypadku uruchamiania pojazdu na dynamometrze należy koniecznie wyłączyć układ ESC przyciskiem ESC OFF (ESC WYŁ.) na dłużej niż 3 sekundy (włączona kontrolka ESC OFF). Jeśli układ ESC będzie włączony, może uniemożliwić przyspieszanie pojazdu i spowodować błędne wyniki testu diagnostycznego.

  • Wyłączenie układu ESC nie ma wpływu na pracę układu ABS ani układu hamulcowego.