Wyszukaj tylko wg tytułu
Strona główna > Jazda samochodem > Automatyczna skrzynia biegów (elektroniczna zmiana biegów) > Obsługa automatycznej skrzyni biegów

Obsługa automatycznej skrzyni biegów

Automatyczna skrzynia biegów ma 8 biegów do jazdy w przód i jeden bieg wsteczny.

Poszczególne przełożenia są wybierane automatycznie, jeśli dźwignia znajduje się w położeniu D (Jazda).

OSTRZEŻENIE

W celu ograniczenia ryzyka poważnych obrażeń lub śmierci:

  • Przed zmianą pozycji dźwigni zmiany biegów pojazdu na D (Jazda) lub R (Bieg wsteczny) należy ZA KAŻDYM RAZEM rozejrzeć się i sprawdzić, czy w najbliższym otoczeniu pojazdu nie ma ludzi, a zwłaszcza dzieci.

  • Przed opuszczeniem pojazdu należy zawsze sprawdzić, czy wybrano położenie P (parkowanie), całkowicie zaciągnąć hamulec postojowy i zatrzymać silnik, wyłączając zapłon przyciskiem ENGINE START/STOP (włączenie/wyłączenie silnika). Jeżeli te środki ostrożności nie zostaną podjęte, może nastąpić nagłe niespodziewane przemieszczenie pojazdu.

  • Nie należy gwałtownie hamować silnikiem (zmieniając bieg z wyższego na niższy) na śliskiej nawierzchni. Może to spowodować poślizg pojazdu prowadzący do wypadku.

Zakresy skrzyni biegów

Po włączeniu zapłonu przyciskiem ENGINE START/STOP (włączanie/wyłączanie silnika) wskaźnik w zestawie wskaźników pokazuje położenie dźwigni zmiany biegów.

Jeśli jednak dźwignia zmiany biegów jest ustawiona w położeniu N (Bieg jałowy) lub P (Postój), wówczas położenie jest wyświetlane na tablicy wskaźników, gdy przycisk ENGINE START/STOP (włączenie/wyłączenie silnika) znajduje się w położeniu OFF (WYŁ.) lub ACC (Wyposażenie).

P (Postój)

Przed wybraniem położenia P (Postój) należy całkowicie zatrzymać pojazd.

Aby zmienić bieg R (Bieg wsteczny), N (Bieg jałowy), D (Jazda) lub tryb ręczny na P (Postój), należy nacisnąć przycisk [P].

Jeśli silnik zostanie wyłączony przy wybranym biegu D (Jazda), R (Bieg wsteczny) albo przy wybranym trybie ręcznym, wówczas bieg zostanie automatycznie zmieniony na P (Postój).

Podczas parkowania pojazdu należy nacisnąć przycisk [P], naciskając pedał hamulca, a następnie załączyć hamulec postojowy.

OSTRZEŻENIE
  • Przestawienie dźwigni zmiany biegów do położenia P (Postój) w czasie jazdy może spowodować zablokowanie kół, a w rezultacie utratę kontroli nad pojazdem.

  • Aby przełączyć z położenia P (Postój), należy wcisnąć mocno pedał hamulca i upewnić się, że stopa nie znajduje się na pedale przyspieszenia.

  • Pozycja P (Postój) nie zastępuje hamulca postojowego.

R (Bieg wsteczny)

D (jazda) → R (bieg wsteczny)
P (parkowanie), N (neutralne) → R (bieg wsteczny)

Ta pozycja służy do cofania pojazdu.

Aby przesunąć dźwignię zmiany biegów do położenia R (Bieg wsteczny), należy nacisnąć przycisk [UNLOCK] (odblokowanie), naciskając pedał hamulca, a następnie przesunąć dźwignię zmiany biegów do przodu.

N (Bieg jałowy)

R (bieg wsteczny), D (jazda) → N (neutralne)

Koła i skrzynia biegów są rozłączone.

Pozycja N (Bieg jałowy) może być wykorzystywana do ponownego rozruchu silnika, który przypadkowo zgasł lub do zatrzymania pojazdu z uruchomionym silnikiem. Jeśli istnieje potrzeba opuszczenia pojazdu, należy użyć pozycji P (Postój).

Zawsze należy wciskać pedał hamulca podczas przełączania z pozycji N (Bieg jałowy) na inny bieg.

Jeśli wybrane jest położenie N (Bieg jałowy), a kierowca podejmie próbę wyłączenia silnika, skrzynia biegów pozostanie w położeniu N (Bieg jałowy), a przycisk ENGINE START/STOP (włączenie/wyłączenie silnika) znajdzie się w położeniu ACC (Wyposażenie).

Zadziałają siłowniki utrzymujące położenie N (Bieg jałowy), co spowoduje powstanie normalnego dźwięku, który towarzyszy pracy układów mechanicznych.

W celu wyłączenia silnika należy ponownie nacisnąć ENGINE START/STOP (włączenie/wyłączenie silnika), tak by znalazł się położeniu ON (WŁ.), nacisnąć przycisk [P], a następnie nacisnąć przycisk ENGINE START/STOP (włączenie/wyłączenie silnika), ustawiając go w położeniu OFF (WYŁ.).

Gdy otwarte są drzwi kierowcy lub pasażera z przodu, przycisk ENGINE START/STOP (włączenie/wyłączenie silnika) jest ustawiony w położeniu ACC (Wyposażenie), a dźwignia zmiany biegów jest w położeniu N (Bieg jałowy), silnik zostanie automatycznie wyłączony, a w skrzyni biegów automatycznie zostanie wybrane położenie P (Parkowanie).

OSTRZEŻENIE
  • Nie należy zmieniać biegu, jeśli stopa nie znajduje się pewnie na pedale hamulca. Położenie N (Bieg jałowy) można używać do tego, aby pozostawiać silnik pracujący na biegu jałowym przez dłuższy czas. Koła i skrzynia biegów są rozłączone. Podczas parkowania pojazdu, gdy silnik jest uruchomiony, należy nacisnąć pedał hamulca albo załączyć hamulec postojowy.

  • W czasie prowadzenia pojazdu nie należy przestawiać dźwigni zmiany biegów do położenia N (Bieg jałowy). Następuje wówczas utrata możliwości hamowania silnikiem, co może prowadzić do wypadku.

D (jazda)

R (bieg wsteczny) → D (jazda)
P (parkowanie), N (neutralne) → D (jazda)

Jest to standardowe położenie służące do jazdy w przód. Skrzynia biegów przełącza się samoczynnie w zakresie 8 biegów, zapewniając optymalne zużycie paliwa i największą moc.

W celu uzyskania dodatkowej mocy podczas wyprzedzania innego pojazdu lub jazdy pod górę należy nacisnąć bardziej pedał gazu aż do wyczucia redukcji biegu.

Aby wybrać położenie D (Jazda), należy nacisnąć pedał hamulca i nacisnąć przycisk [UNLOCK] (odblokowanie) na dźwigni zmiany biegów. Przestawić dźwignię zmiany biegów do tyłu.

Aby wybrać bieg D (Jazda) z położenia N (Bieg jałowy), należy nacisnąć pedał hamulca.

UWAGA

Przed wybraniem położenia D (Jazda) należy całkowicie zatrzymać pojazd.

PRZESTROGA
  • W sytuacjach innych niż parkowanie na biegu jałowym należy zawsze parkować pojazd z dźwignią zmiany biegów w położeniu [P] (Postój) i włączonym hamulcem postojowym. Podyktowane jest to względami bezpieczeństwa.

  • Przed zaparkowaniem i ustawieniem dźwigni zmiany biegów w położeniu [N] (bieg jałowy) należy sprawdzić, czy podłoże jest płaskie i równe. Nie należy parkować z dźwignią zmiany biegów w pozycji [N] na zboczu lub pochylonym terenie.

    Po zaparkowaniu i pozostawieniu pojazdu z dźwignią zmiany biegów w pozycji [N] może on przemieścić się, powodując poważne uszkodzenia lub obrażenia.

  • Po przestawieniu przycisku ENGINE START/STOP (włączenie/wyłączenie silnika) do położenia wyłączenia nie można zwolnić elektronicznego hamulca postojowego.

  • W przypadku pojazdów wyposażonych w elektroniczny hamulec postojowy (EPB) z funkcją [AUTO HOLD] (automatycznego hamulca postojowego) wykorzystywaną podczas jazdy: jeżeli wyłączono zapłon przyciskiem ENGINE START/STOP (włączenie/wyłączenie silnika), elektroniczny hamulec postojowy włączy się automatycznie. Dlatego przed wyłączeniem zapłonu przy użyciu przycisku ENGINE START/STOP (włączenie/wyłączenie silnika) należy wyłączyć funkcję [AUTO HOLD].

Łopatka zmiany biegów (tryb ręczny)

Łopatka zmiany biegów działa, gdy dźwignia zmiany biegów znajduje się w położeniu D (Jazda).

Pociągnąć łopatkę zmiany biegów [+] lub [-] o jeden skok w górę lub w dół, a system przełączy się z trybu automatycznego na manualny.

System przechodzi z trybu ręcznego na tryb automatyczny w jednej z poniższych sytuacji.

  1. Pociągnięto i przytrzymano łopatkę [+] przez ponad 1 sekundę.

  2. Pedał przyspieszenia był nieznacznie wciśnięty przez ponad 6 sekund.

  3. Prędkość pojazdu wynosi poniżej 7 km/h (4 mi/h).

  4. Dźwignia zmiany biegów została pociągnięta i zwolniona.

W pojazdach z silnikami benzynowymi tryb ręczny nie zmienia się jednak na tryb automatyczny w sytuacji (2), gdy wybrano tryb SPORT lub SPORT+ w zintegrowanym systemie kontroli trybu jazdy.

UWAGA

W przypadku jednoczesnego pociągnięcia łopatek [+] i [-] zmiana biegów może się nie udać.

System blokady dźwigni zmiany biegów

Dla bezpieczeństwa automatyczna skrzynia biegów jest wyposażona w system blokowania dźwigni zapobiegający zmianie biegu z położenia P (Postój) w położenie R (Bieg wsteczny) albo położenie D (Jazda), chyba że przycisk [UNLOCK] (odblokowanie) zostanie wciśnięty podczas naciskania pedału hamulca.

Aby przestawić dźwignię zmiany biegów z położenia P (Postój) w położenie R (Bieg wsteczny) lub D (Jazda):

  1. Wcisnąć i przytrzymać pedał hamulca,

  2. Uruchomić silnik lub ustawić przycisk ENGINE START/STOP (włączenie/wyłączenie silnika) w położeniu ON (wł.).

  3. Przestawić dźwignię zmiany biegów w położenie R (Bieg wsteczny) lub D (Jazda), jednocześnie naciskając przycisk [UNLOCK] (odblokowanie).

Rozładowany akumulator:

Gdy akumulator jest rozładowany, możliwe jest przesunięcie dźwigni zmiany biegów. Jednak nie spowoduje to zmiany biegu z P (Postój) na N (Bieg jałowy) ani na inne biegi.

W sytuacji awaryjnej należy wykonać następujące czynności, aby przesunąć dźwignię zmiany biegów do położenia N (Bieg jałowy) na równym terenie.

  1. Poprowadzić przewody między akumulatorem wymagającym wspomagania z zewnątrz w komorze silnika a akumulatorem innego pojazdu/akumulatorem dodatkowym.

    Więcej informacji można znaleźć w rozdziale Więcej informacji.

  2. Zwolnić hamulec postojowy po włączeniu zapłonu przyciskiem ENGINE START/STOP (włączenie/wyłączenie silnika).

  3. Ustawić przycisk ENGINE START/STOP (włączenie/wyłączenie silnika) w położeniu OFF (wył.).

  4. Zdjąć osłonę (1) i wprowadzić narzędzie (np. śrubokręt płaski) do otworu dostępowego. Następnie nacisnąć narzędziem w dół, jednocześnie naciskając pedał hamulca. Zostanie wybrane położenie N (Bieg jałowy). Narzędziem należy nacisnąć w ciągu 3 minut od wyłączenia silnika.

UWAGA

W sytuacjach, gdy wymagana jest zmiana biegu z P (Postój) na N (Bieg jałowy), a przycisk ENGINE START/STOP (włączenie/wyłączenie silnika) jest ustawiony w położeniu OFF (WYŁ.), należy zapoznać się z krokiem 4.

Zadziałają siłowniki, które spowodują zmianę na bieg N (Bieg jałowy) lub P (Postój), co spowoduje powstanie normalnego dźwięku, który towarzyszy pracy układów mechanicznych.