Wyszukaj tylko wg tytułu
Strona główna > Jazda samochodem > Oszczędna eksploatacja

Oszczędna eksploatacja

Zużycie paliwa przez pojazd zależy w dużej mierze od stylu jazdy, a także od miejsca i czasu jazdy.

Każdy z tych czynników wpływa na to, ile kilometrów można przejechać na jednym litrze paliwa. Aby jeździć jak najekonomiczniej i zaoszczędzić pieniądze wydawane na paliwo i naprawy, należy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  • Jeździć płynnie. Przyspieszać w umiarkowanym tempie. Nie ruszać gwałtownie, nie zmieniać biegów przy całkowicie otwartej przepustnicy i utrzymywać stałą prędkość jazdy. Nie ścigać się między postojami na światłach. Próbować dostosować prędkość do ruchu, aby niepotrzebnie nie zmieniać biegów. W miarę możliwości unikać ruchu o dużym natężeniu. Zawsze utrzymywać bezpieczną odległość od innych pojazdów, aby unikać niepotrzebnego hamowania. Pozwala to również zredukować zużycie hamulców.

  • Jeździć z umiarkowaną prędkością. Im szybciej się jeździ, tym więcej paliwa się zużywa. Jazda z umiarkowaną prędkością, szczególnie na autostradzie, stanowi jedną z najefektywniejszych metod zmniejszenia zużycia paliwa.

  • Nie trzymać niepotrzebnie stopy na pedale hamulca lub sprzęgła. Może to przyczynić się do zwiększenia zużycia paliwa i większego zużywania się tych elementów. Ponadto jazda ze stopą opartą na pedale hamulca może spowodować przegrzanie hamulców, co wpływa na zmniejszenie ich efektywności i może tym samym prowadzić do poważniejszych konsekwencji.

  • Dbać o opony. Utrzymywać w nich zalecane ciśnienie. Nieprawidłowe ciśnienie – zbyt małe lub zbyt duże – powoduje niepotrzebne zużycie opon. Należy sprawdzać ciśnienie w oponach co najmniej raz w miesiącu.

  • Upewnić się, czy geometria kół jest prawidłowa. Nieprawidłowa geometria kół może być wynikiem uderzenia o krawężnik lub zbyt szybkiej jazdy na nieregularnej powierzchni. Nieprawidłowa geometria kół powoduje szybsze zużycie opon i może być przyczyną innych problemów oraz większego zużycia paliwa.

  • Utrzymywać pojazd w dobrym stanie. Aby zaoszczędzić paliwo i zredukować koszty serwisowania pojazdu, należy przeprowadzać przeglądy serwisowe zgodnie z harmonogramem podanym w rozdziale 7. Eksploatacja pojazdu w trudnych warunkach wymaga częstszego przeprowadzania przeglądów serwisowych (szczegółowe informacje podano w rozdziale 7).

  • Utrzymywać pojazd w czystości. Aby eksploatacja pojazdu była jak najefektywniejsza, musi on pozostawać czysty i wolny od korozji. Szczególnie istotne jest, by nie dopuścić do gromadzenia się błota, brudu, lodu itp. na podwoziu pojazdu. Dodatkowy ciężar tego rodzaju może powodować zwiększone zużycie paliwa, jak również przyczyniać się do korozji.

  • Jeździć bez zbędnego bagażu. Nie wozić w pojeździe niepotrzebnych ładunków. Obciążenie zwiększa zużycie paliwa.

  • Nie dopuszczać, by silnik pracował na biegu jałowym dłużej, niż jest to konieczne. Podczas postoju (kiedy nie jest się uczestnikiem ruchu) należy wyłączyć silnik i uruchomić go ponownie dopiero przed rozpoczęciem jazdy.

  • Należy pamiętać, że pojazd nie wymaga wydłużonego czasu rozgrzewania. Po uruchomieniu silnika należy pozostawić go na biegu jałowym na 10–20 sekund. Jednak przy bardzo niskiej temperaturze silnik musi rozgrzewać się nieco dłużej.

  • Nie „dusić” ani nie „forsować” silnika. Duszenie to zbyt wolna jazda na zbyt wysokim biegu, co powoduje rwaną pracę silnika. Jeżeli do tego dojdzie, należy zredukować bieg. Forsowanie silnika to zwiększanie obrotów powyżej granicy bezpieczeństwa. Można tego uniknąć, zmieniając biegi przy zalecanych prędkościach.

  • Oszczędnie korzystać z klimatyzacji. Klimatyzacja jest zasilana pracą silnika, zatem korzystanie z niej zwiększa zużycie paliwa.

  • Przy dużych prędkościach otwarte okna mogą zwiększać zużycie paliwa.

  • Zużycie paliwa jest większe w przypadku występowania wiatru bocznego lub czołowego. Aby zmniejszyć straty, należy zwolnić, jadąc w takich warunkach.

Zarówno dla oszczędności, jak i dla bezpieczeństwa istotne jest utrzymywanie dobrego stanu technicznego pojazdu. Układ należy sprawdzić w profesjonalnym zakładzie.

Kia zaleca, aby udać się do autoryzowanego dealera/partnera serwisowego marki Kia.

OSTRZEŻENIE

Wyłączanie silnika podczas jazdy

Pod żadnym pozorem nie wolno wyłączać silnika podczas jazdy w dół wzniesienia ani w żadnej innej sytuacji, gdy pojazd jest w ruchu. Jeżeli silnik nie będzie pracował, wspomaganie kierownicy i hamulców nie będzie działać prawidłowo. Należy pozostawić włączony silnik i zredukować bieg, aby uzyskać efekt hamowania silnikiem. Ponadto wyłączenie układu zapłonowego podczas jazdy może spowodować zablokowanie kierownicy (jeżeli jest w wyposażeniu) i utratę sterowności, co może prowadzić do poważnych obrażeń ciała lub śmierci.