Wyszukaj tylko wg tytułu
Strona główna > Systemy bezpieczeństwa pojazdu > Poduszki powietrzne – uzupełniający system bezpieczeństwa > Działanie systemu poduszek powietrznych

Działanie systemu poduszek powietrznych

  • Poduszki powietrzne są aktywne (zdolne do napełnienia gazem w razie konieczności), wyłącznie po włączeniu zapłonu przyciskiem ENGINE START/STOP (włączenie/wyłączenie silnika).

  • Poduszki powietrzne ulegają natychmiastowemu napełnieniu gazem w przypadku poważnego zderzenia czołowego lub bocznego (jeśli boczne lub kurtynowe poduszki są na wyposażeniu), pomagając ochronić w ten sposób osoby znajdujące się w pojeździe przed ciężkimi obrażeniami ciała.

    UWAGA

    Jeżeli czujnik dachowania jest w wyposażeniu

    Poduszki powietrzne ulegają natychmiastowemu napełnieniu gazem również w przypadku dachowania (jeśli boczne lub kurtynowe poduszki są na wyposażeniu), pomagając ochronić w ten sposób osoby znajdujące się w pojeździe przed ciężkimi obrażeniami ciała.

  • Uruchomienie mechanizm napełniania poduszek gazem nie zależy od prędkości pojazdu.

    Większość poduszek powietrznych projektuje się tak, aby ich napełnianie było zależne od siły i kierunku zderzenia. Te dwa czynniki decydują, czy czujniki zderzeniowe wyślą sygnał odpalenia poduszek.

  • Napełnienie poduszek powietrznych zależy od kilku parametrów, takich jak prędkość pojazdu, kąt zderzenia oraz gęstość i sztywność konstrukcji pojazdu, a także obiektu, z którym pojazd się zderzył. Jednak nie są to wszystkie elementy decydujące.

  • Przednie poduszki powietrzne napełniają się i opróżniają natychmiastowo.

    Zobaczenie poduszki napełniającej się w chwili wypadku jest praktycznie niemożliwe.

    Wszystko, co da się zaobserwować, to opróżnione poduszki zwisające z pojemników po zderzeniu.

  • Aby zapewnić ochronę w przypadku poważnego zderzenia, poduszki muszą napełnić się bardzo szybko. Duża szybkość napełniania jest konsekwencją bardzo krótkiego czasu, w którym zderzenie zachodzi, oraz potrzeby napełnienia poduszki pomiędzy zajmującą miejsce w pojeździe osobą a znajdującymi się przed nią elementami pojazdu, zanim w nie uderzy.

    Duża prędkość napełniania zmniejsza ryzyko poważnych lub zagrażających życiu obrażeń w chwili silnego zderzenia, dlatego też jest nieodzownym parametrem konstrukcyjnym poduszki.

    Jednakże napełniająca się poduszka powietrzna może sama spowodować obrażenia, takie jak otarcia twarzy, siniaki i złamania kości, ponieważ szybkość jej rozszerzania przekłada się na dużą siłę dynamiczną.

  • Zdarzają się nawet sytuacje, w których kontakt z poduszką powietrzną w kierownicy może spowodować śmiertelne obrażenia, zwłaszcza jeżeli kierowca znajduje się zbyt blisko kierownicy.

    OSTRZEŻENIE
    • Aby uniknąć poważnych obrażeń ciała lub śmierci spowodowanych przez napełniające się poduszki powietrzne, kierowca powinien siedzieć tak daleko od kierownicy, jak to możliwe (co najmniej 250 mm (10 cale)). Pasażer siedzący z przodu powinien odsunąć swój fotel jak najdalej do tyłu i podróżować w pełni o niego oparty.

    • W przypadku zderzenia poduszki powietrzne po stronie pasażera napełniają się natychmiast, a siła ich rozszerzania się może spowodować poważne obrażenia u pasażera, jeżeli nie znajduje się on we właściwej pozycji.

    • Odpalenie poduszki powietrznej może spowodować otarcia twarzy lub ciała, poranienie odłamkami okularów i oparzenia.

Hałas i dym

Podczas napełniania gazem poduszki powietrzne wydają głośny dźwięk i powodują pojawienie się we wnętrzu pojazdu dymu i pyłu. Jest to normalne i wynika z działania zapalnika nadmuchiwacza poduszki powietrznej. Po napełnieniu poduszki powietrznej gazem może być odczuwalny znaczny dyskomfort oddychania z uwagi na kontakt klatki piersiowej z pasem bezpieczeństwa i poduszką powietrzną, jak również z uwagi na wdychanie dymu i pyłu. Należy możliwie najszybciej po uderzeniu otworzyć drzwi i/lub okna w celu zmniejszenia dyskomfortu i zapobieżenia długotrwałemu narażeniu na dym i pył.

Pomimo że ani dym, ani pył nie są toksyczne, mogą powodować podrażnienie skóry (oczu, nosa, gardła itp.). W takim przypadku należy natychmiast umyć i spłukać podrażnione części ciała zimną wodą i skonsultować się z lekarzem, jeżeli objawy nie ustąpią.

OSTRZEŻENIE
  • Po nadmuchaniu poduszek powietrznych związane z nimi elementy kierownicy, deski rozdzielczej, foteli przednich i/lub listwy dachowe nad przednimi i tylnymi drzwiami po obu stronach pojazdu są bardzo gorące. Aby zapobiec obrażeniom ciała, przez pewien czas nie dotykać pojemnika do przechowywania poduszki powietrznej po jej nadmuchaniu.

  • Nie instalować ani nie kłaść żadnych akcesoriów w pobliżu obszarów działania poduszek powietrznych, czyli tablicy rozdzielczej, okien, słupków oraz listew dachowych.

Etykieta ostrzegawcza przedniej poduszki powietrznej pasażera dotycząca korzystania z fotelika dziecięcego

Typ A
Typ B
OSTRZEŻENIE

Pod żadnym pozorem nie wolno umieszczać na przednim siedzeniu skierowanego w tył fotelika dziecięcego, jeżeli poduszka powietrzna pasażera nie została dezaktywowana. Napełniająca się powietrzem poduszka powietrzna pasażera mogłaby uderzyć skierowany w tył fotelik dziecięcy i zabić dziecko.

Nie jest również zalecane umieszczanie na przednim siedzeniu fotelika dziecięcego zwróconego przodem do kierunku jazdy. W wyniku odpalenia przednia poduszka powietrzna pasażera może spowodować u dziecka poważne lub śmiertelne obrażenia.

Jeżeli pojazd wyposażony jest w przełącznik WŁ./WYŁ. przedniej poduszki powietrznej pasażera, można ją w razie potrzeby wyłączyć.

OSTRZEŻENIE
  • POD ŻADNYM POZOREM nie wolno umieszczać fotelika dziecięcego zwróconego tyłem do kierunku jazdy na siedzeniu chronionym przez AKTYWNĄ PODUSZKĘ POWIETRZNĄ.

    Może to spowodować u dziecka POWAŻNE OBRAŻENIA CIAŁA lub jego ŚMIERĆ.

  • W przypadku posadzenia dziecka na tylnym bocznym siedzeniu pojazdu wyposażonego w boczne i/lub kurtynowe poduszki powietrzne fotelik należy zamocować dobrze i jak najdalej od drzwi.

    Odpalenie bocznej i/lub kurtynowej poduszki powietrznej może spowodować u dziecka lub niemowlęcia ciężkie obrażenia lub jego śmierć.