Wyszukaj tylko wg tytułu
Strona główna > Systemy bezpieczeństwa pojazdu > Pasy bezpieczeństwa > Układ mocowania pasów bezpieczeństwa

Układ mocowania pasów bezpieczeństwa

OSTRZEŻENIE
  • W celu zapewnienia maksymalnej ochrony systemu pasów bezpieczeństwa należy zawsze podczas jazdy mieć zapięte pasy bezpieczeństwa.

  • Pasy bezpieczeństwa działają najskuteczniej, gdy oparcia siedzeń znajdują się w pozycji pionowej.

  • Dzieci, które nie ukończyły 13 lat, należy zawsze bezpiecznie przypinać na tylnym siedzeniu. Nie wolno pozwalać im na jazdę na przednim siedzeniu pojazdu. Jeśli konieczne jest przewiezienie dziecka w wieku ponad 13 lat na przednim fotelu, należy je odpowiednio przypiąć pasami bezpieczeństwa, a fotel odsunąć maksymalnie do tyłu.

  • Nigdy nie przeprowadzać pasa piersiowego pod pachą lub za plecami. W razie wypadku nieprawidłowo ustawione pasy bezpieczeństwa mogą spowodować poważne obrażenia ciała.

    Piersiowy pas bezpieczeństwa powinien przebiegać przez obojczyk pośrodku barku.

  • Pod żadnym pozorem nie wolno zapinać pasa wokół kruchych przedmiotów. W przypadku nagłego zatrzymania lub kolizji pas może je uszkodzić.

  • Nie zakładać skręconych pasów bezpieczeństwa. Skręcony pas nie zadziała prawidłowo. W przypadku kolizji może nawet werżnąć się w ciało. Sprawdzić, czy taśma pasa jest prosta i nie uległa skręceniu.

  • Należy uważać, aby nie uszkodzić taśmy i osprzętu pasa bezpieczeństwa. Jeżeli doszło do uszkodzenia, wymienić taśmę i osprzęt.

OSTRZEŻENIE

Pasy bezpieczeństwa zostały zaprojektowane w taki sposób, by opierać się na elementach układu kostnego człowieka, i powinny przebiegać nisko w poprzek przedniej części miednicy, klatki piersiowej i barku (odpowiednio do odcinka). Nie wolno zapinać biodrowego odcinka pasa na wysokości jamy brzusznej.

Aby zapewnić ochronę, dla której zostały zaprojektowane, pasy bezpieczeństwa należy zapiąć i wyregulować jak najciaśniej, nie naruszając jednak komfortu użytkownika.

Luźne pasy bezpieczeństwa znacznie tracą właściwości ochronne.

Należy uważać, aby nie zanieczyścić taśm pasów polerami, olejami i środkami chemicznymi, a w szczególności kwasem akumulatorowym. Pasy bezpieczeństwa należy myć wodą z dodatkiem delikatnego mydła. Należy wymienić postrzępione, zanieczyszczone lub uszkodzone pasy bezpieczeństwa. Jest bardzo istotne, aby wymienić cały zespół pasa bezpieczeństwa, który był zapięty w momencie wypadku, nawet jeżeli pas nie nosi widocznych oznak uszkodzenia. Nie należy używać skręconych pasów bezpieczeństwa. Każdy zespół pasa bezpieczeństwa może być używany wyłącznie przez jedną osobę. Niezwykle niebezpieczne jest zapinanie pasa wokół dziecka siedzącego na kolanach pasażera.

OSTRZEŻENIE
  • Niedozwolone jest wykonywanie przez użytkownika żadnych modyfikacji, które utrudnią urządzeniom regulacyjnym pasa usunięcie luzu lub uniemożliwią regulację zespołu pasa w celu usunięcia luzu.

  • Podczas zapinania pasów bezpieczeństwa należy zwrócić uwagę, aby nie wpiąć klamry w zamek pasów innego siedzenia. Jest to bardzo niebezpieczne i może spowodować utratę prawidłowej ochrony.

  • W czasie jazdy nie wolno odpinać lub wielokrotnie odpinać i ponownie zapinać pasów bezpieczeństwa. Grozi to utratą panowania nad pojazdem i wypadkiem, a w jego konsekwencji śmiercią, poważnymi obrażeniami ciała lub uszkodzeniem mienia.

  • Zapinając pas bezpieczeństwa, należy upewnić się, że nie przebiega on wokół twardych bądź kruchych przedmiotów.

  • Należy upewnić się, że żadne ciało obce nie zalega w zamku. Pas mógłby się przez nie zapiąć prawidłowo.

Kontrolka ostrzegawcza niezapięcia pasów bezpieczeństwa kierowcy

Jako przypomnienie dla kierowcy kontrolka ostrzegawcza niezapięcia pasów bezpieczeństwa zaświeci się na około 6 sekund za każdym razem po przestawieniu przycisku ENGINE START/STOP (włączenie/wyłączenie silnika) do położenia ON (WŁ.) bez względu na to, czy pas bezpieczeństwa jest zapięty, a ostrzegawczy sygnał dźwiękowy będzie generowany przez około 6 sekund za każdym razem po przestawieniu przycisku ENGINE START/STOP (włączenie/wyłączenie silnika) do położenia ON (WŁ.), gdy pas bezpieczeństwa jest niezapięty.

Jeżeli pas bezpieczeństwa kierowcy pozostaje niezapięty, a prędkość pojazdu nie przekroczy 20 km/h, kontrolka ostrzegawcza pozostanie zapalona.

W przypadku jazdy z prędkością powyżej 20 km/h z niezapiętym pasem bezpieczeństwa kierowcy przez około 100 sekund emitowany będzie dźwięk ostrzegający o niezapięciu pasów, a kontrolka ostrzegawcza pasa będzie błyskać.

Jeżeli kierowca odepnie pas bezpieczeństwa podczas jazdy z prędkością poniżej 20 km/h, kontrolka ostrzegawcza pozostanie zapalona.

W przypadku odpięcia pasa bezpieczeństwa kierowcy podczas jazdy z prędkością powyżej 20 km/h przez około 100 sekund emitowany będzie dźwięk ostrzegający o niezapięciu pasów, a kontrolka ostrzegawcza pasa będzie błyskać.

Kontrolka ostrzegawcza niezapięcia pasów bezpieczeństwa pasażera z przodu (jeżeli jest w wyposażeniu)

Jako przypomnienie dla pasażera z przodu kontrolka ostrzegawcza pasów bezpieczeństwa zaświeci się na około 6 sekund za każdym razem, gdy przycisk ENGINE START/STOP (włączenie/wyłączenie silnika) zostanie ustawiony w położeniu ON (WŁ.) niezależnie od tego, czy pas jest zapięty.

Jeżeli pas bezpieczeństwa pasażera z przodu pozostaje niezapięty, a prędkość pojazdu nie przekroczy 20 km/h, kontrolka ostrzegawcza pozostanie zapalona.

W przypadku jazdy z prędkością powyżej 20 km/h z niezapiętym pasem bezpieczeństwa pasażera z przodu przez około 100 sekund emitowany będzie dźwięk ostrzegający o niezapięciu pasów, a kontrolka ostrzegawcza pasa będzie błyskać.

Jeżeli pasażer z przodu odepnie pas bezpieczeństwa podczas jazdy z prędkością poniżej 20 km/h, kontrolka ostrzegawcza pozostanie zapalona.

W przypadku odpięcia pasa bezpieczeństwa pasażera z przodu podczas jazdy z prędkością powyżej 20 km/h przez około 100 sekund emitowany będzie dźwięk ostrzegający o niezapięciu pasów, a kontrolka ostrzegawcza pasa będzie błyskać.

Kontrolka ostrzegawcza niezapięcia pasów bezpieczeństwa pasażera z tyłu (jeżeli jest w wyposażeniu)

Jako przypomnienie dla pasażera z tyłu kontrolka ostrzegawcza pasów bezpieczeństwa włączy się na około 6 sekund po każdym włączeniu zapłonu przyciskiem ENGINE START/STOP (włączenie/wyłączenie silnika), niezależnie od tego, czy pas jest zapięty.

Jeżeli pas bezpieczeństwa pozostanie niezapięty po włączeniu zapłonu przyciskiem ENGINE START/STOP (włączenie/wyłączenie silnika), kontrolka ostrzegawcza pasa będzie włączy się ponownie na około 70 sekund.

Jeżeli kierowca zacznie prowadzić samochód bez zapiętego pasa lub odepnie pas w trakcie jazdy poniżej 20 km/h lub po zatrzymaniu się, kontrolka ostrzegawcza pasa będzie świecić się przez około 70 sekund

Jeżeli pas bezpieczeństwa pozostanie niezapięty lub zostanie odpięty podczas jazdy, a prędkość pojazdu wzrośnie powyżej 20 km/h, przez około 35 sekund emitowany będzie sygnał ostrzegający o niezapięciu pasa i kontrolka ostrzegawcza odpowiedniego pasa będzie migać.

Jeżeli tylne drzwi zostaną otwarte i zamknięte przy prędkości poniżej 10 km/h, kontrolka ostrzegawcza będzie wyłączona, a sygnał ostrzegawczy nie będzie emitowany nawet po przekroczeniu 20 km/h.

Pasy biodrowe/ramieniowe

Regulacja wysokości

Fotel przedni

Aby zapewnić maksymalną wygodę i bezpieczeństwo, istnieje możliwość ustawienia wysokości mocowania pasa ramieniowego w jednej z 4 pozycji.

Wysokość pasa bezpieczeństwa powinna być tak ustawiona, by nie znajdował się on zbyt blisko szyi. Takie położenie nie zapewnia najefektywniejszej ochrony. Pas ramieniowy powinien być tak ustawiony, by przechodził przez klatkę piersiową i przez środek ramienia w pobliżu drzwi, a nie szyi zapiętej osoby.

Aby ustawić wysokość mocowania pasa bezpieczeństwa, należy obniżyć lub podnieść nastawiacz do odpowiedniej pozycji.

Aby podnieść nastawiacz, należy pociągnąć go w górę (1). Aby obniżyć nastawiacz, pchnąć go w dół (3), jednocześnie naciskając przycisk nastawiacza wysokości (2).

Zwolnić przycisk, aby zablokować mocowanie we właściwym położeniu. Spróbować przesunąć nastawiacz, aby upewnić się, czy został zablokowany we właściwym położeniu.

OSTRZEŻENIE
  • Sprawdzić, czy mocowanie pasa ramieniowego zostało zablokowane na odpowiedniej wysokości. Po żadnym pozorem nie wolno tak ustawiać pasa ramieniowego, by dotykał szyi lub twarzy. W razie wypadku nieprawidłowo ustawione pasy bezpieczeństwa mogą powodować poważne obrażenia ciała.

  • Niewymienienie pasów bezpieczeństwa po wypadku może sprawić, że pozostałe w pojeździe uszkodzone pasy nie będą zapewniały ochrony w przypadku ewentualnej następnej kolizji, co może być przyczyną obrażeń ciała lub śmierci. Po wypadku należy jak najszybciej wymienić pasy bezpieczeństwa.

Aby zapiąć pas bezpieczeństwa:

Aby zapiąć pas bezpieczeństwa, należy wyciągnąć go ze zwijacza i wsunąć metalową klamrę (1) w sprzączkę (2). Gdy klamra zablokuje się w sprzączce, będzie słychać wyraźne kliknięcie.

Pas bezpieczeństwa automatycznie dostosuje się do odpowiedniej długości dopiero po ręcznym wyregulowaniu biodrowego odcinka pasa tak, aby ciasno przylegał do bioder. Jeśli pasażer pochyli się powoli i spokojnie do przodu, pas wydłuży się i nie będzie krępował ruchów. Natomiast w przypadku nagłego hamowania lub zderzenia pas zablokuje się i nie będzie się rozwijać. To samo zdarzy się, jeśli pasażer wychyli się do przodu zbyt szybko.

UWAGA

Jeśli nie można wyciągnąć pasa ze zwijacza, należy pociągnąć go mocno, a następnie puścić. Umożliwi to płynne wyciągnięcie pasa ze zwijacza.

OSTRZEŻENIE

Odcinek biodrowy pasa należy umieszczać jak najniżej wokół bioder, a nie talii. Jeśli pas biodrowy znajdzie się zbyt wysoko wokół talii użytkownika, spowoduje to większe ryzyko obrażeń podczas wypadku. Nie wolno wkładać obu ramion pod lub kłaść ich na nim. Jedno ramię powinno zawsze znajdować się nad pasem, a drugie pod nim tak jak pokazano na rysunku.

Nie wolno zapinać pasa bezpieczeństwa pod ramieniem znajdującym się bliżej drzwi pojazdu.

Pociągnąć metalową klamrę (B) i wsunąć ją (B) w sprzączkę (B’). Gdy klamra zablokuje się w sprzączce, będzie słychać wyraźne kliknięcie. Upewnić się, że pas nie jest skręcony.

Aby zapiąć środkowy tylny pas bezpieczeństwa, należy użyć zamka oznaczonego napisem „CENTER”.

OSTRZEŻENIE

Metalowa klamra (A) musi być zawsze wsunięta w sprzączkę (A’).

UWAGA

Jeśli nie można wyciągnąć pasa bezpieczeństwa ze zwijacza, należy pociągnąć go mocno, a następnie puścić. Po zwolnieniu możliwe będzie płynne wyciągnięcie pasa ze zwijacza.

Aby odpiąć pas bezpieczeństwa:

Pas bezpieczeństwa zwalnia się, naciskając przycisk zwalniania (1) w klamrze pasa. Po zwolnieniu pas powinien automatycznie schować się w retraktorze.

Jeżeli tak się nie stanie, należy sprawdzić, czy pas nie uległ skręceniu, i spróbować ponownie.

Pasy bezpieczeństwa należy zapinać w przeznaczonej dla danego pasa sprzączce.

(1) : Sprzączka pasa bezpieczeństwa prawego tylnego siedzenia

(2) : Sprzączka pasa bezpieczeństwa środkowego tylnego siedzenia

(3) : Sprzączka pasa bezpieczeństwa lewego tylnego siedzenia

Aby zapiąć środkowy tylny pas bezpieczeństwa, należy użyć zamka oznaczonego napisem „CENTER”.

PRZESTROGA

Nie należy podejmować prób zapięcia lewego lub prawego pasa bezpieczeństwa do zatrzasku pasa środkowego.

Zapinać tylny środkowy pas bezpieczeństwa, używając przeznaczonej dla tego pasa sprzączki.

W przeciwnym wypadku nieprawidłowo zapięty pas nie będzie stanowił zabezpieczenia dla pasażera.