Wyszukaj tylko wg tytułu
Strona główna > Wyposażenie pojazdu > Panel sterowania klimatyzacją > Działanie systemu

Działanie systemu

Wentylacja

  1. Ustawić pokrętło trybu w położeniu .

  2. Ustawić sterowanie powietrzem wlotowym na wlot (świeżego) powietrza z zewnątrz.

  3. Ustawić pokrętło regulacji temperatury w żądanym położeniu.

  4. Ustawić obroty dmuchawy na żądaną prędkość.

Ogrzewanie

  1. Ustawić pokrętło trybu w położeniu .

  2. Ustawić sterowanie powietrzem wlotowym na wlot (świeżego) powietrza z zewnątrz.

  3. Ustawić pokrętło regulacji temperatury w żądanym położeniu.

  4. Ustawić obroty dmuchawy na żądaną prędkość.

  5. Aby wybrać ogrzewanie powietrzem odwilżonym, należy włączyć klimatyzację (jeżeli jest w wyposażeniu).

Wskazówki dotyczące obsługi

  • Aby kurz lub nieprzyjemne zapachy nie przedostawały się do wnętrza pojazdu przez system wentylacyjny, należy co jakiś czas ustawiać pokrętło sterowania poborem powietrza w położeniu recyrkulacji. Gdy drażniąca atmosfera ustanie, należy przywrócić pobór świeżego powietrza, aby wewnątrz pojazdu znajdowało się świeże powietrze. To pozwoli zapewnić kierowcy czujność i wygodę.

  • Powietrze na potrzeby układu ogrzewania/chłodzenia jest pobierane przez kratki przed przednią szybą. Należy dbać o to, aby nie były one zablokowane przez liście, śnieg, lód lub inne przeszkody.

  • Aby zapobiec parowaniu przedniej szyby, należy ustawić pobór świeżego powietrza oraz żądaną prędkość wentylatora, włączyć system klimatyzacji i wyregulować temperaturę do żądanej wartości.

  • Jeżeli szyba przednia zostanie zaparowana, należy wybrać tryb oznaczony symbolem lub .

    PRZESTROGA

    Korzystanie z nawiewu przy zapłonie włączonym przyciskiem ENGINE START/STOP (włączenie/wyłączenie silnika) może spowodować rozładowanie akumulatora. Z nawiewu należy korzystać przy uruchomionym silniku.

Klimatyzacja

Układy klimatyzacji w pojazdach Kia napełniane są czynnikiem R-134a lub R-1234yf.

  1. Uruchomić silnik. Nacisnąć przycisk klimatyzacji.

  2. Ustawić pokrętło trybu w położeniu .

  3. Ustawić sterowanie powietrzem wlotowym na wlot powietrza z zewnątrz lub obieg wewnętrzny.

  4. Wyregulować prędkość obrotową dmuchawy i temperaturę, aby utrzymać maksymalny komfort.

W układzie pojazdu znajduje się czynnik R-134a lub R-1234yf, w zależności od przepisów obowiązujących w kraju użytkownika w czasie produkcji pojazdu. Na etykiecie umieszczonej w na pokrywie silnika można sprawdzić, jaki rodzaj czynnika chłodniczego zastosowano w pojeździe. Opis umiejscowienia etykiety czynnika chłodniczego klimatyzacji podano w rozdziale Więcej informacji.

PRZESTROGA
  • Aby zapewnić prawidłowe i bezpieczne działanie, system czynnika chłodniczego powinni serwisować wyłącznie przeszkoleni i certyfikowani specjaliści.

  • System czynnika chłodniczego należy serwisować w dobrze wentylowanym miejscu.

  • Parownika układu klimatyzacji (wężownicy chłodzącej) nie wolno naprawiać ani wymieniać na element wymontowany wcześniej z pojazdu używanego lub pochodzącego z odzysku. Nowe parowniki MAC powinny posiadać odpowiedni certyfikat (i etykietę) zgodnie z normą SAE J2842.

UWAGA
  • Podczas używania klimatyzacji należy obserwować wskaźnik temperatury, gdy pojazd wjeżdża pod górę lub porusza się w gęstym ruchu ulicznym, a temperatura na zewnątrz jest wysoka. Praca układu klimatyzacji może spowodować przegrzanie się silnika. Jeśli wskaźnik temperatury zacznie wskazywać przegrzanie się silnika, można w dalszym ciągu korzystać z dmuchawy nawiewu, ale koniecznie wyłączyć klimatyzację.

  • Po otwarciu okien w wilgotnych warunkach i przy włączonej klimatyzacji może dojść do osiadania kropel wody wewnątrz pojazdu. Ponieważ nadmierna ilość rosy może uszkodzić urządzenia elektryczne, klimatyzacji należy używać tylko przy zamkniętych oknach.

Wskazówki dotyczące obsługi układu klimatyzacji

  • Jeżeli pojazd był zaparkowany w słońcu podczas upalnej pogody, należy na krótko otworzyć okna, aby uwolnić nagromadzone w środku gorące powietrze.

  • W czasie deszczu lub przy dużej wilgotności powietrza włączona klimatyzacja spowoduje usunięcie wilgoci i odparuje wnętrze pojazdu.

  • Przy pracującej klimatyzacji można sporadycznie odczuć niewielkie zmiany prędkości obrotowej silnika, spowodowane cyklami włączania i wyłączania sprężarki układu klimatyzacyjnego. Jest to zjawisko w pełni normalne.

  • Układ klimatyzacji należy włączać przynajmniej na kilka minut w każdym miesiącu, aby zapewnić jego maksymalną wydajność.

  • Podczas pracy układu klimatyzacji można zauważyć czystą wodę kapiącą na nawierzchnię (a nawet tworzącą kałuże) pod pojazdem po stronie pasażera. Jest to zjawisko w pełni normalne.

  • Praca układu klimatyzacji przy włączonym zamkniętym obiegu powietrza zapewnia maksymalne chłodzenie, jednak po dłuższym okresie ciągłego działania w tym trybie jakość powietrza wewnątrz pojazdu może ulec pogorszeniu.

  • Przy włączonej funkcji chłodzenia można sporadycznie zauważyć obecność pary w nadmuchiwanym powietrzu, spowodowaną nagłym ochłodzeniem wilgotnego powietrza wlotowego. Jest to zjawisko w pełni normalne.