Wyszukaj tylko wg tytułu
Strona główna > Jazda samochodem > Automatyczna skrzynia biegów > Obsługa automatycznej skrzyni biegów

Obsługa automatycznej skrzyni biegów

Automatyczna skrzynia biegów ma 8 biegów do jazdy w przód i jeden bieg wsteczny. Poszczególne prędkości są wybierane automatycznie w zależności od położenia dźwigni zmiany biegów.

UWAGA

W nowym pojeździe, którego akumulator był odłączony, pierwszych kilka zmian biegów może odbywać się nieco zbyt ostro. Jest to normalne, a po kilkukrotnej zmianie biegów sekwencja zmiany biegów zostanie wyregulowana przez moduł sterowania skrzynią biegów TCM lub moduł sterowania układem napędowym PCM.

W celu zapewnienia płynnej pracy podczas zmiany biegu z N (neutralny) na przedni lub tylny należy zwolnić pedał hamulca.

OSTRZEŻENIE

Automatyczna skrzynia biegów

  • Przed zmianą pozycji dźwigni zmiany biegów pojazdu na D (Jazda) lub R (Bieg wsteczny) należy ZA KAŻDYM RAZEM rozejrzeć się i sprawdzić, czy w najbliższym otoczeniu pojazdu nie ma ludzi, a zwłaszcza dzieci.

  • Przed opuszczeniem pojazdu należy zawsze upewnić się, czy dźwignia biegów znajduje się w położeniu P (parkowanie), całkowicie zaciągnąć hamulec postojowy i wyłączyć silnik. W przypadku braku zastosowania tych środków w zalecanej kolejności, może nastąpić nagłe niespodziewane przemieszczenie pojazdu.

  • Nie należy gwałtownie hamować biegami (zmieniając bieg z wyższego na niższy) na śliskiej nawierzchni.

    Może to spowodować poślizg pojazdu prowadzący do wypadku.

PRZESTROGA
  • Aby uniknąć uszkodzenia skrzyni biegów, nie wolno zwiększać prędkości obrotowej silnika na biegu R (wstecznym) ani na żadnym biegu jazdy w przód, gdy pedał hamulca jest wciśnięty.

  • Zatrzymując się na wzniesieniu, nie wolno utrzymywać pojazdu w bezruchu za pomocą mocy silnika. Należy użyć pedału hamulca lub hamulca postojowego.

  • Nie zmieniać biegu z pozycji N (Bieg jałowy) lub P (Postój) na D (Jazda) ani R (Bieg wsteczny), gdy silnik pracuje z prędkością wyższą niż jałowa.

Zakresy skrzyni biegów

Po włączeniu zapłonu przyciskiem ENGINE START/STOP (włączanie/wyłączanie silnika) kontrolka w zestawie wskaźników pokazuje położenie dźwigni zmiany biegów.

P (Postój)

Przed wybraniem położenia P (parkowanie) należy całkowicie zatrzymać pojazd. W tym położeniu skrzynia biegów zostaje zablokowana, co uniemożliwia obrót tylnych kół.

OSTRZEŻENIE
  • Przestawienie dźwigni zmiany biegów w położenie P (parkowanie) w czasie jazdy spowoduje zablokowanie kół, a w rezultacie utratę kontroli nad pojazdem.

  • Pozycja P (Postój) nie zastępuje hamulca postojowego. Zawsze należy upewnić się, że dźwignia zmiany biegów prawidłowo spoczywa w położeniu P (Postój), a hamulec postojowy jest w pełni załączony.

  • Nigdy nie należy zostawiać w pojeździe dzieci bez opieki.

PRZESTROGA

Przestawienie dźwigni zmiany biegów w położenie P (parkowanie) w czasie jazdy może spowodować uszkodzenie skrzyni biegów.

R (Bieg wsteczny)

Ta pozycja służy do cofania pojazdu.

PRZESTROGA

Przed wybraniem położenia R (bieg wsteczny) należy całkowicie zatrzymać pojazd. Przestawienie dźwigni zmiany biegów w położenie R (bieg wsteczny) w czasie jazdy może spowodować uszkodzenie skrzyni biegów z wyjątkiem sytuacji opisanej w części „Kołysanie pojazdem” w niniejszej instrukcji obsługi.

N (Bieg jałowy)

Koła i skrzynia biegów są rozłączone. Bez zastosowania hamulca postojowego pojazd będzie się staczał swobodnie nawet przy najmniejszym nachyleniu nawierzchni.

OSTRZEŻENIE

W czasie prowadzenia pojazdu nie należy przestawiać dźwigni zmiany biegów do położenia N (bieg jałowy).

Następuje wówczas utrata możliwości hamowania silnikiem, co może prowadzić do wypadku.

D (Jazda)

Jest to standardowe położenie, służące do jazdy w przód. Skrzynia biegów przełącza się samoczynnie w zakresie 8 biegów, zapewniając optymalne zużycie paliwa i największą moc.

Aby uzyskać więcej mocy przy wyprzedzaniu lub na stromym podjeździe, należy całkowicie wcisnąć pedał przyspieszenia (ponad 82%) aż do momentu zadziałania mechanizmu redukcji biegu (jeżeli jest w wyposażeniu) i towarzyszącego mu odgłosu kliknięcia, kiedy to skrzynia biegów wybierze niższe przełożenie.

UWAGA
  • Przed wybraniem położenia D (Jazda) należy całkowicie zatrzymać pojazd.

  • Odgłos kliknięcia wydawany przez mechanizm zapobiegający gwałtownemu przyspieszaniu po całkowitym wciśnięciu pedału gazu jest objawem normalnym.

PRZESTROGA
  • W sytuacjach innych niż parkowanie na biegu jałowym należy zawsze parkować pojazd z dźwignią zmiany biegów w położeniu [P] (Postój) i włączonym hamulcem postojowym. Podyktowane jest to względami bezpieczeństwa.

  • Przed zaparkowaniem i ustawieniem dźwigni zmiany biegów w położeniu [N] (bieg jałowy) należy sprawdzić, czy podłoże jest płaskie i równe. Nie należy parkować z dźwignią zmiany biegów w pozycji [N] na zboczu lub pochylonym terenie.

    Po zaparkowaniu i pozostawieniu pojazdu z dźwignią zmiany biegów w pozycji [N] może on przemieścić się, powodując poważne uszkodzenia lub obrażenia.

  • Po przestawieniu przycisku ENGINE START/STOP (włączenie/wyłączenie silnika) do położenia wyłączenia nie można zwolnić elektronicznego hamulca postojowego.

  • W przypadku pojazdów wyposażonych w elektroniczny hamulec postojowy (EPB) z funkcją [AUTO HOLD] (automatycznego hamulca postojowego) wykorzystywaną podczas jazdy: jeżeli wyłączono zapłon przyciskiem ENGINE START/STOP (włączenie/wyłączenie silnika), elektroniczny hamulec postojowy włączy się automatycznie. Dlatego przed wyłączeniem zapłonu przy użyciu przycisku ENGINE START/STOP (włączenie/wyłączenie silnika) należy wyłączyć funkcję [AUTO HOLD].

Tryb ręczny

Zarówno w trakcie postoju, jak i w trakcie jazdy można włączyć tryb ręczny poprzez przestawienie dźwigni zmiany biegów z położenia D (Jazda) na ścieżkę przekładni ręcznej. Aby wrócić do pozycji D (Jazda), należy pchnąć dźwignię z powrotem na ścieżkę główną.

W trybie ręcznym przestawianie dźwigni zmiany biegów w tył i w przód pozwala na szybką zmianę biegów.

Wyższy bieg (+): Pojedyncze pchnięcie dźwigni do przodu zmienia bieg na wyższy o jeden stopień.

Redukcja (-): Pojedyncze pociągnięcie dźwigni do tyłu zmienia bieg na niższy o jeden stopień.

UWAGA
  • W trybie ręcznym kierowca powinien zmieniać biegi w górę i w dół w zależności od warunków jazdy, utrzymując prędkość obrotową silnika poniżej czerwonej strefy.

  • W trybie ręcznym można wybrać wyłącznie 8 biegów do przodu. Aby cofnąć lub zaparkować pojazd, należy przestawić dźwignię zmiany biegów do położenie R (Bieg wsteczny) lub P (Postój), zgodnie z intencją.

  • W trybie ręcznym następuje automatyczna redukcja biegów, gdy pojazd zwalnia. Po zatrzymaniu pojazdu zostanie wybrany 1. bieg.

  • W trybie ręcznym przy obrotach silnika zbliżających się do strefy czerwonej punkty zmiany biegów zostają zmienione i przełączanie biegów następuje automatycznie.

  • W celu utrzymania wymaganych poziomów wydajności i bezpieczeństwa system może nie wykonać pewnych zmian przełożeń zadanych za pomocą dźwigni zmiany biegów.

  • Podczas jazdy po śliskiej nawierzchni należy przestawić dźwignię zmiany biegów w przód do położenia + (w górę). Nastąpi zmiana na 2. bieg, który jest bardziej odpowiedni podczas jazdy na śliskim podłożu. Aby wrócić do biegu 1., należy przestawić dźwignię zmiany biegów w położenie - (w dół).

Łopatka zmiany biegów (jeżeli jest w wyposażeniu)

Łopatka zmiany biegów działa, gdy dźwignia zmiany biegów znajduje się w położeniu D (Jazda).

Pociągnąć łopatkę zmiany biegów [+] lub [-] o jeden skok w górę lub w dół, a system przełączy się z trybu automatycznego na manualny.

System przechodzi z trybu ręcznego na tryb automatyczny w jednej z poniższych sytuacji.

  1. Pociągnięto i przytrzymano łopatkę [+] przez ponad 1 sekundę.

  2. Pedał przyspieszenia był nieznacznie wciśnięty przez ponad 6 sekund.

  3. Prędkość pojazdu wynosi poniżej 7 km/h (4 mi/h).

  4. Dźwignia zmiany biegów została przestawiona do położenia trybu ręcznego, a następnie do położenia D (jazda).

W pojazdach z silnikami benzynowymi tryb ręczny nie zmienia się jednak na tryb automatyczny w sytuacji (2), gdy wybrano tryb SPORT lub SPORT+ w zintegrowanym systemie kontroli trybu jazdy.

UWAGA

W przypadku jednoczesnego pociągnięcia łopatek [+] i [-] zmiana biegów może się nie udać.

System blokady dźwigni zmiany biegów

Dla bezpieczeństwa automatyczna skrzynia biegów jest wyposażona w system blokowania dźwigni zapobiegający zmianie biegu z położenia P (parkowanie) w położenie R (bieg wsteczny), o ile pedał hamulca nie zostanie wciśnięty.

Aby przestawić dźwignię zmiany biegów z położenia P (parkowanie) w położenie R (bieg wsteczny):

  1. Wcisnąć i przytrzymać pedał hamulca,

  2. Uruchomić silnik lub włączyć zapłon przyciskiem ENGINE START/STOP (włączenie/wyłączenie silnika).

  3. Przestawić dźwignię zmiany biegów.

Jeżeli pedał hamulca zostanie kilkukrotnie wciśnięty i zwolniony, kiedy dźwignia biegów jest ustawiona w położeniu P (Postój), w pobliżu dźwigni może być słyszalne terkotanie i drgania. Jest to normalny stan.

OSTRZEŻENIE

Należy zawsze całkowicie wciskać pedał hamulca przed przełączeniem biegu z położenia P (parkowanie) w inne, aby zapobiec niezamierzonemu ruchowi pojazdu mogącemu spowodować obrażenia ciała osób znajdujących się w jego wnętrzu i/lub jego pobliżu.

Zdejmowanie blokady dźwigni skrzyni biegów

Jeżeli przy wciśniętym pedale hamulca nie można przestawić dźwigni zmiany biegów z położenia P (Postój) w położenie R (Bieg wsteczny), należy, nadal wciskając pedał hamulca, wykonać następujące czynności:

  1. Wyłączyć zapłon lub włączyć tryb LOCK (blokada) przyciskiem ENGINE START/STOP (włączenie/wyłączenie silnika).

  2. Włączyć hamulec postojowy,

  3. ostrożnie zdjąć zatyczkę (1) zakrywającą otwór dostępu do mechanizmu zwalniania blokady dźwigni zmiany biegów,

  4. włożyć w otwór narzędzie (np. płaski śrubokręt) i nacisnąć,

  5. przestawić dźwignię zmiany biegów.

  6. Wyjąć narzędzie z otworu dostępu do mechanizmu zdejmowania blokady dźwigni zmiany biegów, a następnie zamontować zatyczkę.

  7. System należy sprawdzić w profesjonalnym zakładzie. Kia zaleca, aby udać się do autoryzowanego dealera/partnera serwisowego marki Kia.