Dobre praktyki dotyczące hamowania

-
Opuszczając lub parkując pojazd, należy zawsze maksymalnie zaciągać hamulec postojowy i pewnie przesuwać dźwignię zmiany biegów do położenia P (parkowanie). Jeśli hamulec postojowy nie zostanie całkowicie zaciągnięty, pojazd może przesunąć się w sposób niezamierzony i zranić użytkownika i inne osoby.
-
Podczas parkowania wszystkie pojazdy powinny mieć zawsze zaciągnięty hamulec postojowy, aby zapobiec niezamierzonemu przemieszczeniu się pojazdu mogącemu spowodować obrażenia ciała znajdujących się w nim osób lub przechodniów.
-
Przed rozpoczęciem jazdy należy sprawdzić, czy hamulec postojowy nie jest zaciągnięty i czy kontrolka wskaźnika hamulca postojowego nie świeci się.
-
Po przejechaniu przez wodę hamulce mogą być mokre. Mogą również ulec zamoczeniu po umyciu pojazdu. Mokre hamulce mogą stwarzać niebezpieczeństwo! Jeśli hamulce są mokre, pojazd będzie potrzebował więcej czasu na zatrzymanie się. Mokre hamulce mogą powodować zjeżdżanie pojazdu na jedną stronę drogi.
Aby wysuszyć hamulce, należy lekko naciskać pedał hamulca do momentu, aż hamulce zaczną działać normalnie, uważając aby ani na chwilę nie stracić kontroli nad pojazdem. Jeśli pojazd nie zacznie hamować normalnie, należy niezwłocznie zatrzymać się w bezpiecznym miejscu i oddać pojazd do przeglądu w profesjonalnym zakładzie.
Kia zaleca, aby zadzwonić do autoryzowanego dealera/partnera serwisowego marki Kia.
-
Nie wolno zjeżdżać z pochyłości na biegu neutralnym. Jest to wyjątkowo niebezpieczne. Należy zawsze utrzymywać załączony bieg, zwalniać za pomocą hamulców, a następnie zredukować bieg, tak, aby utrzymywać bezpieczną prędkość dzięki tzw. hamowaniu silnikiem.
-
Nie naciskać niepotrzebnie pedału hamulca. Trzymanie nogi na hamulcu podczas jazdy może być niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do przegrzania się hamulców i spadku ich skuteczności. Może również przyspieszać zużywanie się części hamulca.
-
W przypadku utraty ciśnienia w oponie podczas jazdy należy delikatnie nacisnąć pedał hamulca i jechać prosto, cały czas zwalniając. Po zwolnieniu do bezpiecznej prędkości należy zjechać z drogi i zatrzymać się w bezpiecznym miejscu.
-
Jeśli pojazd jest wyposażony w automatyczną skrzynię biegów, nie wolno dopuścić, aby powoli przesuwał się do przodu. Aby tego uniknąć, należy mocno nacisnąć pedał hamulca po zatrzymaniu pojazdu.
-
Zachować ostrożność podczas parkowania na pochyłości. Mocno zaciągnąć hamulec postojowy i ustawić dźwignię zmiany biegów w położeniu P (automatyczna skrzynia biegów). Jeśli pojazd jest skierowany w dół pochyłości, skręcić przednie koła w kierunku krawężnika, aby wykluczyć stoczenie się pojazdu.
Jeśli pojazd jest skierowany w górę pochyłości, skręcić przednie koła w kierunku przeciwnym do krawężnika, aby wykluczyć stoczenie się pojazdu. Jeżeli w danym miejscu nie ma krawężnika lub inne okoliczności wymagają zabezpieczenia pojazdu przed stoczeniem się, należy zablokować koła
-
W pewnych sytuacjach hamulec postojowy może zamarznąć w położeniu zaciągniętym. Dochodzi do tego najczęściej wtedy, gdy wokół lub w pobliżu hamulców tylnych nagromadzi się śnieg lub lód, albo gdy hamulce są mokre. Jeżeli istnieje ryzyko zamarznięcia hamulca postojowego, należy zaciągnąć go tylko na czas przesunięcia dźwigni zmiany biegów w położenie P (automatyczna skrzynia biegów) w celu zablokowania tylnych kół, co zabezpieczy pojazd przed stoczeniem się. Następnie zwolnić hamulec postojowy.
-
Nie utrzymywać pojazdu na pochyłości, wciskając pedał przyspieszenia. Może to spowodować przegrzanie się skrzyni biegów. Zawsze używać pedału hamulca lub hamulca postojowego.