Wyszukaj tylko wg tytułu
Strona główna > Systemy bezpieczeństwa pojazdu > Poduszki powietrzne – uzupełniający system bezpieczeństwa > Komponenty i funkcje systemu SRS

Komponenty i funkcje systemu SRS

System SRS tworzą następujące komponenty:

  1. Moduł przedniej poduszki powietrznej kierowcy

  2. Przednia poduszka powietrzna pasażera

  3. Moduły boczne poduszek powietrznych

  4. Kurtyna powietrzna

  5. Zespół retraktora z napinaczem

  6. Kontrolka ostrzegawcza poduszki powietrznej

  7. Moduł sterowania systemem SRS (SRSCM)/czujnik dachowania*

  8. Przednie czujniki uderzenia

  9. Boczne czujniki uderzenia

  10. Kontrolka ON/OFF (włączenia/wyłączenia) przedniej poduszki powietrznej pasażera (dotyczy tylko przedniego siedzenia pasażera)*

  11. Wyłącznik przedniej poduszki powietrznej pasażera*

  12. Przedni napinacz kotwiczący po stronie kierowcy*

  13. Czujniki nacisku bocznego

* : jeżeli jest w wyposażeniu

Moduł sterowania systemem SRS (SRSCM) stale monitoruje wszystkie komponenty systemu SRS po włączeniu zapłonu przyciskiem ENGINE START/STOP (włączenie/wyłączenie silnika), aby sprawdzić, czy siła zderzenia jest wystarczająca, aby wymagała zadziałania poduszek powietrznych lub napinacza pasa bezpieczeństwa.

Kontrolka ostrzegawcza poduszki powietrznej systemu SRS na desce rozdzielczej zaświeci się na około 6 sekund po ustawieniu przycisku ENGINE START/STOP (włączenie/wyłączenie silnika) w położenia ON (WŁ.), a następnie powinna zgasnąć.

OSTRZEŻENIE

Wystąpienie dowolnego z poniższych warunków oznacza awarię systemu SRS. W takim przypadku system należy sprawdzić w profesjonalnym zakładzie. Kia zaleca, aby udać się do autoryzowanego dealera/partnera serwisowego marki Kia.

  • Kontrolka nie zapala się na krótko podczas przełączania przycisku ENGINE START/STOP (włączenie/wyłączenie silnika) do położenia ON (WŁ.).

  • Kontrolka pozostaje zapalona po upływie około 6 sekund.

  • Kontrolka zapala się, gdy pojazd jest w ruchu.

  • Kontrolka błyska po włączeniu zapłonu przyciskiem ENGINE START/STOP (włączenie/wyłączenie silnika).

Moduły przednich poduszek powietrznych znajdują się zarówno w środkowej części kierownicy, jak i w panelu przed siedzeniem pasażera, nad przednim schowkiem. Gdy system SRSCM wykryje uderzenie w przód pojazdu z wystarczająco dużą siłą, automatycznie uruchomi przednie poduszki powietrzne.

Przednia poduszka powietrzna kierowcy (1)

Po uruchomieniu poduszek rozrywalne szwy wszyte bezpośrednio w pokrywę rozerwą się pod wpływem ciśnienia powstałego w wyniku rozszerzania poduszek powietrznych. Następnie otwarcie pokryw umożliwi pełne nadmuchanie poduszek powietrznych.

Przednia poduszka powietrzna kierowcy (2)

W pełni nadmuchana poduszka powietrzna w połączeniu z odpowiednio zapiętym pasem bezpieczeństwa spowalnia ruch kierowcy lub pasażera w przód, ograniczając ryzyko urazów głowy i klatki piersiowej.

Przednia poduszka powietrzna kierowcy (3)

Po zakończeniu nadmuchiwania natychmiast rozpoczyna się spuszczanie powietrza z poduszki powietrznej, co umożliwia kierowcy zachowanie widoczności z przodu pojazdu oraz kierowanie lub korzystanie z innych elementów sterujących.

Przednia poduszka powietrzna pasażera
OSTRZEŻENIE
  • W pojazdach wyposażonych w poduszkę powietrzną pasażera nie wolno montować ani umieszczać żadnych akcesoriów (uchwytu na napoje, naklejki itp.) na przednim panelu pasażera nad schowkiem. Takie przedmioty mogą zachować się jak niebezpieczne pociski i spowodować obrażenia w przypadku zadziałania poduszki powietrznej pasażera.

  • Instalując zbiorniczek z odświeżaczem powietrza wewnątrz pojazdu, nie należy umieszczać go w pobliżu zestawu przyrządów ani na powierzchni tablicy rozdzielczej.

    Może on się zachować jak niebezpieczny pocisk i spowodować obrażenia w przypadku zadziałania poduszki powietrznej pasażera.

OSTRZEŻENIE
  • Uruchomieniu poduszki powietrznej mogą towarzyszyć głośny hałas i wyrzut drobnego pyłu wewnątrz pojazdu. Jest to normalne i nie jest niebezpieczne ― poduszki powietrzne są spakowane z zastosowaniem tego proszku. Pył powstały podczas uruchamiania poduszki powietrznej może spowodować podrażnienie skóry i oczu, a u niektórych osób atak astmy. Po wypadku, w trakcie którego zadziałały poduszki powietrzne, należy umyć obszary skóry narażone na działanie proszku za pomocą zimnej wody z łagodnym mydłem.

  • System SRS działa tylko po włączeniu zapłonu przyciskiem ENGINE START/STOP (włączanie/wyłączanie silnika). Jeśli kontrolka ostrzegawcza poduszki powietrznej systemu SRS się nie zapala, pozostaje zapalona po upływie około 6 sekund od ustawienia przycisku ENGINE START/STOP (włączenie/wyłączenie silnika) w pozycji ON (WŁ.) lub zapala się podczas jazdy, oznacza to, że system SRS nie działa prawidłowo. W takim przypadku system należy sprawdzić w profesjonalnym zakładzie. Kia zaleca, aby udać się do autoryzowanego dealera/partnera serwisowego marki Kia.

  • Przed wymianą lub odłączeniem bieguna akumulatora należy wyłączyć zapłon przyciskiem ENGINE START/STOP (włączenie/wyłączenie silnika). Nigdy nie należy wymontowywać ani wymieniać bezpiecznika związanego z poduszką powietrzną przy zapłonie włączonym przyciskiem ENGINE START/STOP (włączenie/wyłączenie silnika). Nieprzestrzeganie tego ostrzeżenia spowoduje zapalenie kontrolki ostrzegawczej poduszki powietrznej systemu SRS.