Holowanie przyczepy (jeżeli jest w wyposażeniu)
Planując wykorzystanie swojego pojazdu do holowania, należy najpierw sprawdzić w miejscowym Wydziale Komunikacji, jakie wymagania prawne w tym zakresie obowiązują.
Wynika to z faktu, że wymagania w zakresie holowania przyczep, samochodów lub innego typu pojazdów czy urządzeń mogą się różnić. Kia zaleca, aby zwrócić się do autoryzowanego dealera/partnera serwisowego marki Kia.

Holowanie przyczepy
Jeśli podczas holowania przyczepy nie zastosuje się odpowiedniego sprzętu i/lub właściwego sposobu jazdy, można utracić panowanie nad pojazdem. Jeśli na przykład przyczepa jest zbyt ciężka, hamulce mogą nie działać prawidłowo, a nawet nie działać wcale. Wskutek tego kierowca i pasażerowie mogą doznać poważnych, a nawet śmiertelnych obrażeń. Przyczepę wolno holować tylko po zastosowaniu się do wszystkich kroków opisanych w tym rozdziale.

Ograniczenia wagowe
Przed przystąpieniem do holowania należy się upewnić, że całkowita masa przyczepy, konstrukcyjnie dopuszczalna masa całkowita zestawu (GCW), całkowita masa pojazdu (GVW), masa całkowita na oś (GAW) oraz obciążenie dyszla przyczepy mieszczą się w przyjętych granicach.

Podczas holowania przyczepy należy upewnić się, że wyłączono funkcje ISG i LKA.

Dla Europy
-
Maksymalne dopuszczalne konstrukcyjnie obciążenie tylnych osi można przekroczyć o nie więcej niż 15 %, a maksymalnej dopuszczalnej konstrukcyjnie masy pojazdu przy pełnym obciążeniu nie wolno przekraczać o więcej niż 10% lub 100 kg, zależnie od tego która wartość jest niższa. W takim przypadku nie wolno przekraczać prędkości 100 km/h (60 mi/h) dla pojazdów kategorii M1 lub 80 km/h (50 mi/h) dla pojazdów kategorii N1.
-
Podczas holowania dodatkowe obciążenie wywierane na sprzęgło przyczepy może powodować przekroczenie maksymalnego obciążenia tylnych opon, jednak przekroczenie nie może wynosić więcej niż 15%. W takim przypadku nie wolno przekraczać prędkości 100 km/h (60 mi/h), a ciśnienie w tylnych oponach powinno być o co najmniej 20 kPa (0,2 bara) wyższe niż ciśnienie w oponach zalecane przy normalnym użytkowaniu (tj. bez przyczepy).

Nieprawidłowe holowanie przyczepy może doprowadzić do uszkodzenia pojazdu i konieczności wykonania kosztownych napraw, których nie obejmuje gwarancja. Aby prawidłowo holować przyczepę, należy przestrzegać wskazówek opisanych w niniejszym rozdziale.
Za pomocą tego pojazdu można holować przyczepę. Aby określić parametry przyczepy, którą można holować za pomocą tego pojazdu, należy zapoznać się z informacjami zawartymi w punkcie „Masa przyczepy” w dalszej części tego rozdziału.
Należy pamiętać, że jazda z holowaniem przyczepy wygląda inaczej niż prowadzenie samego pojazdu. Holowanie przyczepy oznacza zmianę sposobu obsługi, trwałości i spalania. Aby móc holować przyczepę w sposób bezpieczny, konieczny jest odpowiedni i prawidłowo stosowany sprzęt.
Niniejszy rozdział zawiera wiele ważnych wskazówek i zasad bezpieczeństwa obowiązujących przy holowaniu, które sprawdziły się na przestrzeni lat. Wiele z nich ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Przed przystąpieniem do holowania przyczepy należy zapoznać się uważnie z treścią niniejszego rozdziału.
Podzespoły biorące udział w ciągnięciu ładunku, takie jak silnik, skrzynia biegów, zespoły kół i opony pracują ciężej pod wpływem obciążenia wynikającego z dodatkowej masy. Silnik musi pracować ze stosunkowo wyższą prędkością i przy większych obciążeniach. Takie dodatkowe obciążenie powoduje wytworzenie większej ilości ciepła. Przyczepa zwiększa również opór wiatru, wskutek czego konieczne jest zwiększenie zapotrzebowania na siłę pociągową.

Położenie mechanizmu do montażu przyczepy

Otwory montażowe pod zaczepy znajdują się po obu stronach podwozia, za tylnymi oponami.