Wyszukaj tylko wg tytułu
Strona główna > Jazda samochodem > Holowanie przyczepy > Decyzja o holowaniu przyczepy

Decyzja o holowaniu przyczepy

Poniżej przedstawiono kilka ważnych wskazówek dotyczących holowania przyczepy:

  • Rozważyć skorzystanie z kontroli kołysania przyczepy. Informacje na temat kontroli kołysania przyczepy można uzyskać u dystrybutora zaczepów.

  • Nie używać samochodu do holowania w ciągu pierwszych 2000 km (1200 mili), aby umożliwić prawidłowe dotarcie silnika. Niezastosowanie tego środka ostrożności może doprowadzić do poważnego uszkodzenia silnika lub skrzyni biegów.

  • W przypadku holowania przyczepy Kia zaleca konsultację z autoryzowanym dealerem/partnerem serwisowym marki Kia w kwestii dodatkowych wymogów, takich jak zestaw holowniczy itp.

  • Zawsze prowadzić pojazd z umiarkowaną prędkością (poniżej 100 km/h (60 mi/h)).

  • Na długich podjazdach nie przekraczać prędkości 70 km/h (45 mi/h) lub wskazanego ograniczenia prędkości przy holowaniu, zależnie od tego, która z wartości jest niższa.

  • Tabela zawiera ważne kwestie dotyczące masy:

Dotyczy tylko Europy i Australii (z wyjątkiem Rosji)

Element

Silnik benzynowy

2.0 FR T-GDi

3.3 T-GDi

Maximum (Maksimum)

przyczepa

masa kg

Bez hamulca

System

750 (1653)

Z hamulcem

system

Z GPF

1100 (2425)

1000 (2205)

Bez GPF

1500 (3306)

Maksymalne dopuszczalne statyczne obciążenie pionowe na urządzenie sprzęgające w kg

75 (165)

Zalecana odległość od środka tylnego koła do miejsca sprzężenia w mm

1195 (47,0)

Masa przyczepy

Jaka jest maksymalna bezpieczna masa przyczepy? Nigdy nie powinna ona przekraczać maksymalnej dopuszczalnej masy przyczepy wyposażonej w hamulce. Jednak nawet granica wyznaczona w ten sposób może okazać się zbyt wysoka.

Zależy to od planowanego sposobu użycia przyczepy. Czynniki takie jak prędkość jazdy, nachylenie drogi, temperatura zewnętrzna i częstotliwość używania pojazdu do holowania przyczepy mają tu kluczowe znaczenie. Optymalna masa przyczepy może również zależeć od dodatkowego wyposażenia zamontowanego w pojeździe.

Masa dyszla przyczepy

Ciężar dyszla każdej przyczepy to ważna miara masy, ponieważ wpływa on na całkowitą masę pojazdu (GVW). Ta wartość masy obejmuje masę własną pojazdu, masę przewożonego ładunku oraz masę osób przewożonych w pojeździe. W przypadku holowania przyczepy do całkowitej masy pojazdu należy dodać ciężar dyszla, ponieważ tą masą pojazd również będzie obciążony.

Masa dyszla przyczepy powinna wynosić maksymalnie 10% całkowitej masy załadowanej przyczepy i mieścić się w granicach maksymalnego dopuszczalnego ciężaru dyszla przyczepy.

Po załadowaniu przyczepy należy zważyć osobno przyczepę, a następnie dyszel, aby zobaczyć, czy masy są prawidłowe. Jeśli nie, można je skorygować, zmieniając położenie niektórych ładunków w przyczepie.

OSTRZEŻENIE

Przyczepa

  • Nigdy nie wolno ładować przyczepy w taki sposób, aby tył był obciążony bardziej niż przód. Z przodu przyczepy powinno znajdować się około 60% całego ładunku przyczepy, natomiast z tyłu pozostałe 40%.

  • Nie wolno przekraczać maksymalnych limitów wagowych przyczepy ani sprzętu holowniczego. Nieprawidłowy załadunek może doprowadzić do uszkodzenia pojazdu i/lub obrażeń ciała. Masy i obciążenie należy sprawdzić za pomocą wagi przemysłowej lub u odpowiednich służb patrolowych wyposażonych w wagi.

  • Nieprawidłowo załadowana przyczepa może doprowadzić do utraty panowania nad pojazdem.

UWAGA

Wraz ze wzrostem wysokości obniża się wydajność silnika. Począwszy od poziomu 1000 m n.p.m. z każdym kolejnym 1000 m należy odejmować 10% masy pojazdu/przyczepy (masa przyczepy + całkowita masa pojazdu).