Masa pojazdu
Ten rozdział zaznajomi użytkownika z zagadnieniami prawidłowego załadunku pojazdu i/lub przyczepy, utrzymywania masy załadowanego pojazdu w dopuszczalnych granicach konstrukcyjnych, zarówno w przypadku jazdy z przyczepą, jak i bez niej. Prawidłowy załadunek pojazdu zapewni maksymalnie wydajne wykorzystanie możliwości konstrukcyjnych pojazdu. Przed przystąpieniem do załadunku pojazdu należy zapoznać się z opisanymi poniżej zasadami wyznaczania znamionowych wartości masy pojazdu z przyczepą lub bez przyczepy, zawartych w specyfikacjach pojazdu i na etykiecie homologacji pojazdu:
Podstawowa masa własna pojazdu
Jest to masa pojazdu z pełnym zbiornikiem paliwa i całym standardowym wyposażeniem. Nie uwzględnia pasażerów, ładunku ani wyposażenia dodatkowego.
Masa własna pojazdu gotowego do jazdy
Jest to masa nowego pojazdu w stanie, w jakim został odebrany od dealera z ewentualnym dodatkowym wyposażeniem.
Masa bagażu
Wartość ta obejmuje całą masę dodaną do podstawowej masy własnej pojazdu z uwzględnieniem bagażu i wyposażenia opcjonalnego.
GAW (maksymalne dopuszczalne obciążenie osi)
Jest to całkowita masa przykładana na każdą oś (przednią i tylną) ― łącznie z własną masą pojazdu i całego ładunku.
GAWR (znamionowe dopuszczalne obciążenie osi)
Jest to maksymalna dopuszczalna masa, jaką można obciążyć pojedynczą oś (przednią lub tylną). Te wartości są wskazane na etykiecie homologacyjnej pojazdu.
Całkowity nacisk na każdą z osi nigdy nie może przekroczyć jej wartości GAWR.
GVW (dopuszczalna masa całkowita pojazdu)
Jest to masa własna pojazdu plus masa ładunku plus masa pasażerów.
GVWR (dopuszczalna masa całkowita pojazdu)
Jest to maksymalna dopuszczalna masa pojazdu z pełnym obciążeniem (łącznie z wyposażeniem opcjonalnym, sprzętem, pasażerami i ładunkiem). Wartość GVWR jest wskazana na etykiecie homologacyjnej pojazdu.
Przeciążenie

Masa pojazdu
Dopuszczalny nacisk na oś (GAWR) i dopuszczalna masa całkowita pojazdu (GVWR) podane są na etykiecie legalizacyjnej, umieszczonej na drzwiach kierowcy lub pasażera siedzącego z przodu. Przekroczenie wskazanych wartości może być przyczyną wypadku lub uszkodzenia pojazdu. Masę ładunku można obliczyć, sumując masy poszczególnych przedmiotów (i ludzi) przed załadowaniem ich do pojazdu. Należy zwracać uwagę, by nie przeciążyć pojazdu.