Wyszukaj tylko wg tytułu
Strona główna > Postępowanie w przypadku awarii > Utrata ciśnienia w oponie (z kołem zapasowym) > Wymiana kół

Wymiana kół

  1. Zaparkować na płaskiej nawierzchni i mocno zaciągnąć hamulec postojowy.

  2. Ustawić dźwignię zmiany biegów w położeniu P (parkowanie) w przypadku automatycznej skrzyni biegów.

  3. Włączyć światła awaryjne.

  4. Wyjąć z pojazdu klucz do kół, podnośnik, uchwyt podnośnika i koło zapasowe.

  5. Zablokować przód i tył koła znajdującego się po przekątnej w stosunku do położenia podnośnika.

    OSTRZEŻENIE

    Wymiana opon

    • Aby zapobiec przemieszczaniu się pojazdu, należy zawsze całkowicie zaciągnąć hamulec postojowy i zablokować koło znajdujące się po przekątnej od wymienianego koła.

    • Zalecamy, by w czasie podnoszenia pojazdu koła były zablokowane klockami oraz by nikt nie przebywał w pojeździe.

  6. Poluzować nakrętki kół o jeden obrót przeciwnie do kierunku obrotu wskazówek zegara, ale nie zdejmować żadnej nakrętki do momentu, gdy koło nie zostanie uniesione nad podłoże.

  7. Umieścić podnośnik w przednim (1) lub tylnym (2) miejscu podnoszenia znajdującym się najbliżej wymienianego koła. Umieścić podnośnik w oznaczonym miejscu pod ramą pojazdu. Miejsca podnoszenia to przyspawane do ramy płytki z wycięciami i wypustem, które służą do właściwego dopasowania podnośnika.

    OSTRZEŻENIE

    Położenie podnośnika

    Aby zmniejszyć ryzyko obrażeń ciała, należy używać wyłącznie podnośnika dostarczonego wraz z pojazdem i umieszczać go we właściwym położeniu. Pod żadnym pozorem nie wolno umieszczać podnośnika w miejscu innym niż wskazane.

  8. Umieścić uchwyt podnośnika na podnośniku i obracać zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara, podnosząc pojazd do momentu, gdy opona znajdzie się tuż ponad podłożem. Jej odległość od ziemi wyniesie około 30 mm (1,2 cali). Przed zdjęciem nakrętek koła upewnić się, że pojazd jest stabilny oraz że nie istnieje ryzyko jego przemieszczenia się lub ześlizgnięcia.

  9. Poluzować nakrętki koła i zdjąć palcami. Zsunąć koło z kołków gwintowanych i położyć je płasko na ziemi, aby nie mogło się stoczyć. Aby umieścić koło zapasowe na piaście, podnieść je, ustawić otwory w linii z kołkami gwintowanymi i wsunąć koło na kołki.

    Jeżeli czynność ta sprawia trudność, lekko przechylić koło i ustawić w linii górny otwór i górny kołek. Poruszać kołem w przód i w tył, aż zostanie umieszczone na pozostałych kołkach.

    OSTRZEŻENIE

    Koła mogą mieć ostre krawędzie. Należy obchodzić się z nimi ostrożnie, aby uniknąć poważnych obrażeń ciała. Przed umieszczeniem koła we właściwym położeniu upewnić się, że na piaście ani na kole nie ma ciał obcych (np. błota, smoły, żwiru itp.), które uniemożliwiałyby solidne osadzenie koła.

    Usunąć ewentualne ciała obce. Jeżeli nie ma dobrego styku na powierzchni montażowej między kołem a piastą, nakrętki koła mogą się poluzować i spowodować utratę koła. Utrata koła może doprowadzić do utraty kontroli nad pojazdem. Może to być przyczyną poważnych obrażeń ciała lub śmierci.

  10. Aby zamontować koło, przytrzymać je zawieszone na kołkach, nałożyć nakrętki i dokręcić palcami. Poruszać kołem na boki, aby upewnić się, czy jest dobrze osadzone, i następnie ponownie jak najmocniej dokręcić nakrętki palcami.

  11. Opuścić pojazd na podłoże, obracając uchwyt podnośnika przeciwnie do kierunku ruchu wskazówek zegara.

Następnie przyłożyć klucz do kół tak, jak pokazano na rysunku, i dokręcić nakrętki kół. Należy upewnić się, że klucz został do końca nałożony na nakrętkę. Nie stawać na uchwycie klucza ani nie nakładać rurki przedłużającej na uchwyt. Dokręcać po kolei co drugą śrubę do momentu, aż wszystkie będą całkowicie dokręcone. Następnie jeszcze raz sprawdzić dokręcenie każdej śruby.

Po wymianie kół system należy sprawdzić w profesjonalnym zakładzie. Kia zaleca, aby udać się do autoryzowanego dealera/partnera serwisowego marki Kia.

Moment dokręcania nakrętek kół:

Koła stalowe i ze stopu aluminium: 11~13 kgf·m (79~94 lbf·ft, 107~127Nm)

Jeżeli dostępny jest manometr pomiarowy, zdjąć zaślepkę zaworu i sprawdzić ciśnienie powietrza w oponie. Jeżeli ciśnienie jest niższe niż zalecane, należy przejechać wolno do najbliższej stacji obsługi i napompować do uzyskania prawidłowego ciśnienia. Jeżeli ciśnienie jest zbyt wysokie, wyregulować. Po sprawdzeniu ciśnienia w oponach należy zawsze ponownie zainstalować zaślepkę zaworu. Jeżeli zaślepka nie zostanie zainstalowana, powietrze może ulatywać z opony. Jeżeli kapturek wentyla zostanie zgubiony, należy jak najszybciej kupić i zainstalować nowy.

Po wymianie koła należy zawsze odłożyć koło z przebitą oponą oraz podnośnik i narzędzia we właściwe miejsca.

PRZESTROGA

Gwinty na szpilkach i nakrętkach kół w pojeździe są metryczne. Podczas wymiany koła należy zawsze montować te same nakrętki, które zostały zdjęte. Przy wymianie nakrętek upewnić się, że nowe nakrętki mają gwint metryczny i taki sam skos jak stare. Założenie nakrętki z gwintem innym niż metryczny na metryczny kołek gwintowany i odwrotnie spowoduje nieprawidłowe zamocowanie koła na piaście i uszkodzenie szpilki, którą trzeba będzie wymienić.

Należy pamiętać, że większość nakrętek do kół nie ma gwintu metrycznego. Należy zachować szczególną ostrożność podczas sprawdzania gwintu przez zamontowaniem nakrętek do kół lub kół pochodzących z wtórnego rynku akcesoriów samochodowych. W razie wątpliwości należy skonsultować się z profesjonalnym zakładem. Kia zaleca, aby skonsultować się z autoryzowanym dealerem/partnerem serwisowym marki Kia.

OSTRZEŻENIE

Kołki gwintowane kół

Jeżeli szpilki są uszkodzone, mogą nie gwarantować prawidłowego mocowania koła. Może to prowadzić do utraty koła i kolizji, która może spowodować poważne obrażenia ciała.

Należy prawidłowo przechowywać podnośnik, uchwyt podnośnika, klucz do kół i koło zapasowe, aby zapobiec hałasom podczas jazdy.

OSTRZEŻENIE

Niewystarczające ciśnienie w oponach

Po założeniu koła zapasowego należy jak najszybciej sprawdzić ciśnienie w oponie. W razie potrzeby wyregulować ciśnienie. Patrz Więcej informacji.

Ważne - stosowanie kompaktowego koła zapasowego (jeżeli jest w wyposażeniu)

Pojazd wyposażony jest w kompaktowe koło zapasowe. Zajmuje ono mniej miejsca niż koło zapasowe normalnej wielkości. Koło kompaktowe jest mniejsze niż koło konwencjonalne i przeznaczone jest do tymczasowego użytku.

PRZESTROGA
  • Należy prowadzić szczególnie ostrożnie podczas jazdy z dojazdowym kołem zapasowym. Należy jak najszybciej zamienić kompaktowe koło zapasowe na koło o standardowej oponie i feldze.

  • Użytkowanie pojazdu z więcej niż jednym kompaktowym kołem zapasowym jednocześnie nie jest zalecane.

OSTRZEŻENIE

Kompaktowe koło zapasowe przeznaczone jest do stosowania w sytuacjach awaryjnych. Pojazd z założonym kompaktowym kołem zapasowym nie powinien rozwijać prędkości większej niż 80 km/h (50 mph). Oryginalna opona powinna być naprawiona lub wymieniona na nową najszybciej jak to możliwe, aby zapobiec awarii koła zapasowego, która może doprowadzić do obrażeń ciała lub śmierci.

Kompaktowe koło zapasowe powinno być napompowane do ciśnienia 420 kPa (60 psi, 4,2 bar).

UWAGA

Po założeniu koła zapasowego należy sprawdzić ciśnienie w oponie. W razie potrzeby wyregulować ciśnienie do właściwego poziomu.

Jeżeli używane jest kompaktowe koło zapasowe, należy zachować wymienione poniżej środki ostrożności:

  • Pod żadnym pozorem nie należy rozwijać prędkości większej od 80 km/h (50 mph). Większa prędkość może być przyczyną uszkodzenia koła.

  • Prowadzić z prędkością umożliwiającą uniknięcie jakichkolwiek przeszkód na drodze. Przeszkody na drodze takie jak dziury lub gruz mogą poważnie uszkodzić dojazdowe koło zapasowe.

  • Przedłużone używanie koła zapasowego może doprowadzić do jego awarii, utraty kontroli nad pojazdem, a także obrażeń ciała.

  • Nie przekraczać dopuszczalnego obciążenia pojazdu i dopuszczalnego obciążenia kompaktowego koła zapasowego, podanego na jego boku.

  • Unikać pokonywania przeszkód. Średnica kompaktowego koła zapasowego jest mniejsza niż koła konwencjonalnego, co zmniejsza prześwit pod pojazdem o około 2,5 cm (1 cala) i może doprowadzić do uszkodzenia pojazdu.

  • Pojazdu z założonym kompaktowym kołem zapasowym nie należy myć w myjni automatycznej.

  • Na kompaktowe koło zapasowe nie wolno zakładać łańcuchów śniegowych. Z powodu jego mniejszej średnicy nie da się prawidłowo zapiąć łańcucha. Może to spowodować uszkodzenie pojazdu i utratę łańcucha.

  • Nie powinno się zakładać kompaktowego koła zapasowego na przednią oś, jeżeli pojazd musi poruszać się po śniegu lub po lodzie.

  • Nie wolno używać kompaktowego koła zapasowego w innym pojeździe niż ten, dla którego jest przeznaczone.

  • Okres użytkowania bieżnika kompaktowego koła zapasowego jest krótszy niż dla koła normalnego. Należy regularnie kontrolować dojazdowe koło zapasowe, a zużyte opony wymieniać na nowe o identycznym rozmiarze, zakładane na tę samą felgę.

  • Nie powinno się zakładać opony dojazdowego koła zapasowego na żadne inne koło. Nie powinno się również zakładać standardowych opon, opon do jazdy po śniegu, kołpaków i pierścieni maskujących na dojazdowe koło zapasowe. W przypadku nieprzestrzegania powyższych zasad możliwe jest uszkodzenie wszystkich wymienionych elementów i innych części pojazdu.

  • Nie używać jednocześnie więcej niż jednego kompaktowego koła zapasowego.

  • Po założeniu dojazdowego koła zapasowego nie wolno holować przyczepy.